Яна бир нохуш ҳодиса ўзбек мухлислари билан боғлиқ. Париждаги Олимпиадада Ўзбекистон учун биринчи олтин медални қўлга киритган дзюдочимиз Диёра Келдиёрова бугун ўзбек мухлисларига мурожаат қилиб, япон дзюдочиси Ута Абэнинг Инстаграм профилида қолдирилаётган ҳақоратли изоҳларни тўхтатишни сўради. Ўзбек спортчиси ўз мухлисларини ҳурмат кўрсатишга чақирди ва спорт одамларни бирлаштирадиган куч эканлигини эслатиб ўтди.
«Бугун инстаграмимда рақибим Абе Утанинг профилида унга нисбатан жуда ҳам кўп таҳқирловчи коментарийларни ўзбеклар ёзаётгани ҳақида маълумот олдим. Барча мухлислардан ким бўлишидан қатъи назар ҳаммага чуқур ҳурмат қилишларингизни сўраб қоламан! Бу албатта спорт, бу бизни бирлаштирувчи куч! Биз дзюдо оиласимиз. Илтимос тўхтатинг! Менимча дзюдони инсонларга ўргатадиган энг муҳим жиҳати бу ҳурмат!!!» – деб ёзди Диёра Келдиёрова.
Ута Абэ сўнгги беш йил давомида мағлубиятсиз эди. Келдиёровадан мағлубиятга учраганидан сўнг, 24 ёшли спортчи кўз ёшларини тўка бошлади ва юзи билан татамига ётиб қолди. Ўрнидан тургач, у тўхтовсиз йиғлашда давом этди, мураббий эса уни тасалли бериш учун қўлидан келган барча ишни қилди. Абэнинг сўнгги мағлубияти 47 ғалаба олдин, 2019 йил ноябрида, Франциялик Амандин Бушарга қарши бўлганди.
Спортчи шунингдек, Келдиёрова ажойиб техника кўрсатганини ҳам қўшимча қилди. «Мен чарчатиб қўйдим, реакция қилишга улгурмадим», – деди Абэ.
Япония аёллар дзюдо жамоаси бош мураббийи Кацуюки Масучи рақиб Утани алдаганини тан олди. «52 кг вазн тоифасида жуда кўп яхши дзюдочилар бор. У (Келдиёрова) тезликка эга. Мен беллашув қийин бўлишини билардим, лекин Ута доимо ғалаба қилиш йўлини топади, деб ўйлагандим», – деди бош мураббий.
Бу ҳодиса спортда ҳурмат сақлаш қанчалик муҳим эканлигини кўрсатади. Спорт фақат мусобақалар ва ғалабалар эмас, балки ўзаро ҳурмат ва қўллаб-қувватлаш ҳамдир. Ҳақоратли изоҳлар ва салбий баёнотлар спорт жамоасининг руҳига зид келади ва вазиятни янада оғирлаштиради. Буни эсдан чиқармаслик ва спортчиларимизни муносиб тарзда қўллаб-қувватлашимиз керак.

Произошел очередной неприятный случай, связанный с узбекскими болельщиками. Дзюдоистка Диёра Келдиёрова, завоевавшая первую золотую медаль для Узбекистана на Олимпиаде в Париже, сегодня обратилась к узбекским болельщикам с просьбой прекратить оставлять оскорбительные комментарии в Instagram-профиле японской дзюдоистки Уты Абэ. Узбекская спортсменка призвала своих поклонников проявлять уважение и напомнила, что спорт – это сила, которая объединяет людей.
«Сегодня я узнала в своем Instagram, что в профиле моей соперницы Уты Абэ очень много оскорбительных комментариев пишут узбекистанцы. Я прошу всех болельщиков проявлять глубокое уважение ко всем, независимо от того, кто они! Это спорт, это сила, которая нас объединяет! Мы все – семья дзюдо. Пожалуйста, прекратите! Я считаю, что самое важное, чему дзюдо учит людей, – это уважение!!!» – написала Диёра Келдиёрова.
Ута Абэ была непобедима в течение последних пяти лет. После поражения от Келдиёровой 24-летняя спортсменка залилась слезами и осталась лежать, уткнувшись лицом в маты. Поднявшись, она продолжала безудержно плакать, а тренер делал всё возможное, чтобы утешить её. Последнее поражение у Абэ было 47 побед назад, в ноябре 2019 года, когда она проиграла Амандин Бушар из Франции.
Спортсменка также добавила, что Келдиёрова продемонстрировала великолепную технику. «Я была сбита с толку, не успев среагировать», – отметила Абэ.
Главный тренер женской сборной Японии по дзюдо Кацуюки Масучи признала, что соперница перехитрила Уту.
«В весовой категории до 52 кг выступает так много хороших дзюдоисток. Она [Келдиёрова] обладает скоростью. Я знала, что соревнование будет трудным, но я ожидала, что Ута найдет способ победить, как она всегда это делает», – сказала главный тренер.
Этот случай подчеркивает, насколько важно сохранять уважение в спорте. Спорт – это не только соревнования и победы, но и взаимное уважение и поддержка. Оскорбительные комментарии и негативные высказывания противоречат духу спортивного сообщества и только усугубляют ситуацию. Давайте будем помнить об этом и поддерживать наших спортсменов достойным образом.