27 октябрдан бошлаб Uzbekistan Airways янги йўналишни очмоқда – Тошкент ва Фукуок (Вьетнам) ороли ўртасида тўғридан-тўғри мунтазам рейслар. Парвозлар ҳафтасига икки марта амалга оширилади, бу Вьетнамдан келувчи туристларга Ўзбекистонни зиёрат қилиш имкониятини яратади, шунингдек, учинчи давлат фуқаролари Тошкент орқали оролга етиб олишлари мумкин бўлади. Бу туристик оқимни ошириш ва халқаро ҳамкорлик имкониятларини кенгайтириш учун муҳим қадамдир.
Бу ҳақда Туризм қўмитаси хабар берди.
Агар сиз кам одамли, ёввойи табиат ва уединён пляжлар билан «Робинзон Крузо» услубидаги дам олишни орзу қилсангиз, Фукуок – идеал танлов. Вьетнамнинг энг катта ороли бўлиб, ўзининг дастлабки табиати ва тинч муҳити билан машҳур. Орол узоқ вақт давомида Вьетнам ва Камбоджа ўртасида бўлинган, бу уни Жанубий-Хитой денгизидаги «ёввойи бурчак» мақомини сақлаб қолишга имкон берди.
Фукуок оролида туристик инфратузилма эндигина ривожланмоқда. Шунга қарамай, Фукуок тинч ва осойишта дам олишни истаганларни жалб қилмоқда. Оролнинг катта қисми миллий боғ деб эълон қилинган бўлиб, у унинг ноёб экотизимларини ҳимоя қилади. Оролнинг жанубида Ан Тхой архипелаги жойлашган бўлиб, у икки ўнлаб кичик оролчалардан иборат. Кўпчилиги одам яшамайди, фақат баъзиларида балиқчилар яшайди, бу жойни уединён саёҳатлар учун идеал қилади.
Фукуок айниқса янги турмуш қурганлар, болали оилалар ва шовқиндан узоқда тинч дам олишни истовчилар учун манзур бўлади. Орол сайр қилиш, табиатдан завқ олиш ва осойишта пляжда дам олиш учун жуда мос.
Фукуок пляжлари дунёдаги энг чиройлилардан бири деб тан олинган. 2008 йилда оқ қум ва жуда тоза сувларга эга 19 километрлик соҳил дунёнинг энг яхши пляжлари рейтингига киритилган. Уларнинг энг машҳури Лонг Бич бўлиб, у оролнинг бутун ғарбий соҳилини эгаллайдиган 7 километрлик пляждир. Бу ердаги қум ёрқин сариқ бўлиб, денгизга юмшоқ тушиш сайёҳлар учун идеал дам олиш жойини яратади.

Starting from October 27, Uzbekistan Airways is opening a new route – direct regular flights between Tashkent and Phu Quoc Island (Vietnam). The flights will be operated twice a week, offering new opportunities for tourists from Vietnam to visit Uzbekistan, as well as for travelers from third countries to reach Phu Quoc via Tashkent. This marks an important step towards increasing tourist flow and expanding opportunities for international cooperation, as reported by the Committee for Tourism.
If you dream of a “Robinson Crusoe” style vacation – with few people, lots of pristine nature, and secluded beaches – Phu Quoc is the perfect choice. This largest island of Vietnam is renowned for its unspoiled nature and tranquil atmosphere. For a long time, the island was divided between Vietnam and Cambodia, which allowed it to remain a “wild” corner in the South China Sea.
On Phu Quoc Island, the tourist infrastructure is only beginning to develop. Despite this, the island already attracts those seeking quiet and relaxing vacations. A significant part of the island has been declared a national park, which protects its unique ecosystems. To the south of Phu Quoc lies the An Thoi archipelago, consisting of two dozen tiny islands. Many of them are uninhabited, except for a few where fishermen live, making it an ideal spot for secluded getaways.
Phu Quoc is especially appealing to honeymooners, families with children, and anyone looking for a peaceful escape from the hustle and bustle. The island is perfect for nature walks, enjoying the surroundings, and relaxing on serene beaches.
Phu Quoc’s beaches have been recognized as some of the most beautiful in the world. In 2008, 19 kilometers of coastline with white sand and crystal-clear waters made it into global rankings of the best beaches. The most famous of these is Long Beach – a 7-kilometer stretch of beach that covers the entire western coast of the island. The sand is a rich yellow, and the gentle slope into the sea makes it ideal for swimming and relaxing.