Ўзбекистон Президенти Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга ўзгартишлар киритиш тўғрисидаги қонунни имзолади. Бу ўзгартишлар пиротехник маҳсулотларнинг ноқонуний айланмаси учун жавобгарликни кучайтиришга қаратилган. Янги қонун пиротехника ишлаб чиқариш, сақлаш, ташиш, сотиш ва олиб кириш учун жарималарни оширади.
Янги жарималар: нималар ўзгарди?
Киритилган ўзгартишларга мувофиқ, пиротехник маҳсулотларни ноқонуний фойдаланиш учун энди 5 дан 20 базавий ҳисоблаш миқдори (БҲМ)гача жарима ва ҳуқуқбузарлик предметларини мусодара қилиш жазоси белгиланади. Бу ерда жазо олдинги таҳрирга нисбатан ўзгармаган, аммо пиротехникани ишлатиш алоҳида қисмига ажратилган.
Энг жиддий оқибатлар ноқонуний ишлаб чиқариш, тайёрлаш, сақлаш, ташиш, юбориш ёки пиротехник маҳсулотларни республиканинг чегарасидан ташқарига олиб чиқиш билан шуғулланувчи шахсларга юзланади. Бундай ҳуқуқбузарликлар учун 15 дан 30 БҲМгача жарима ва ҳуқуқбузарлик предметларини мусодара қилиш белгиланади (олдин бу миқдор 5 дан 20 БҲМгача эди).
Пиротехник маҳсулотларни ноқонуний сотиш ёки олиб кириш учун жарима энди 25 дан 50 БҲМгача (олдин 5 дан 20 БҲМгача эди) оширилиб, ҳуқуқбузарлик предметларини мусодара қилиш мажбурий қилиб белгиланган.
Жавобгарликни кучайтириш нега яхши?
Пиротехник маҳсулотларнинг ноқонуний айланмаси учун жавобгарликни кучайтиришнинг асосий аргументларидан бири жамоат хавфсизлигини яхшилашдир. Пиротехник маҳсулотлар сертификатланмаган ёки нотўғри қўлланилган тақдирда, улар жиддий ҳодисалар, жумладан, ёнғинлар, жароҳатлар ва ҳатто ўлимга олиб келиши мумкин. Жарималарнинг ошиши ва жазоларнинг кучайтирилиши қонунни бузишни хоҳловчилар учун жиддий тўсиқ яратади, бу эса бундай ҳодисалар сонини камайтиради.
Пиротехник маҳсулотларни ноқонуний сотиш ва олиб кириш учун жарималарнинг сезиларли даражада ошиши ва жазоларнинг кучайтирилиши, шунингдек, бу маҳсулотларнинг «қора бозор»ини қисқартиришга ёрдам беради. Ноқонуний савдо билан шуғулланувчилар эндиликда кўпроқ эҳтиёткорлик билан ҳаракат қиладилар, чунки улар учун таваккаллар сезиларли даражада ошиб бормоқда. Бу бозорда ноқонуний маҳсулотлар миқдорини камайтиради, бу эса ўз навбатида, истеъмолчилар қўлига хавфли ёки сифатсиз маҳсулотлар тушиш эҳтимолини камайтиради.
Пиротехник маҳсулотларнинг ноқонуний айланмаси учун жавобгарликни кучайтириш муҳим ва зарур қадамдир. Бу нафақат жамоат хавфсизлигини яхшилашга ёрдам беради, балки «қора бозор»ни қисқартиришга, болалар ва ўсмирларни хавфлардан ҳимоя қилишга ва мамлакатда ҳуқуқ-тартиботни қўллаб-қувватлашга ёрдам беради. Янги чора-тадбирлар Ўзбекистоннинг барча фуқаролари учун хавфсизроқ шарт-шароитлар яратишга қаратилган бўлиб, уларнинг самарадорлиги ҳар биримиз янги қоидаларни қанчалик жиддий қабул қилишимизга боғлиқ бўлади.

The President of Uzbekistan has signed a law amending the Code of Administrative Responsibility. These changes are aimed at increasing accountability for the illegal circulation of pyrotechnic products. The new law increases fines for the production, storage, transportation, sale, and import of fireworks.
New Fines: What Has Changed?
According to the amendments, the illegal use of pyrotechnic products will now result in a fine ranging from 5 to 20 base calculation units (BCU), along with the confiscation of the offending items. This penalty remains the same as in the previous version, but the use of fireworks has been specifically highlighted in a separate section.
The most severe consequences await those involved in the illegal production, manufacturing, storage, transportation, shipment, or export of pyrotechnic products. For such violations, fines now range from 15 to 30 BCUs, also with confiscation (previously, the fine was from 5 to 20 BCUs).
For the illegal sale or import of pyrotechnic products, the fine now ranges from 25 to 50 BCUs (previously from 5 to 20 BCUs), with mandatory confiscation of the offending items.
Why Tougher Penalties Are Beneficial
One of the main arguments in favor of increasing penalties for the illegal circulation of fireworks is the improvement of public safety. If pyrotechnic products are uncertified or used improperly, they can cause serious incidents, including fires, injuries, and even fatalities. Increasing fines and tightening penalties will create a significant deterrent for those who wish to break the law, thereby reducing the number of such incidents.
The substantial increase in fines and the tightening of penalties for the illegal sale and import of pyrotechnic products will also help reduce the black market for these goods. Those engaged in illegal trade will now be more cautious, as the risks they face have significantly increased. This will lead to a decrease in the availability of illegal products on the market, which, in turn, will reduce the likelihood of dangerous or substandard items reaching consumers.
Toughening responsibility for the illegal circulation of pyrotechnic products is an important and necessary step. It will not only improve public safety but also help curb the black market, protect children and teenagers from dangers, and support law and order in the country. These new measures are aimed at creating safer conditions for all citizens of Uzbekistan, and their effectiveness will depend on how seriously each of us takes the new rules.