O‘zbekiston va Quvayt yangi aviaqatnov to‘g‘risidagi kelishuvni imzoladi, bu ikki davlat aviakompaniyalariga haftasiga 28 tagacha parvozlarni amalga oshirishga imkon beradi. Hozirgacha ikki davlat o‘rtasidagi parvozlar 1994 yildagi kelishuv asosida tartibga solingan bo‘lib, u har bir tomondan faqat bitta aviakompaniyaga parvozlarni amalga oshirishni cheklardi. Keyingi yillarda har ikki davlatda yangi aviakompaniyalar paydo bo‘ldi, bu esa davlat va xususiy aviakompaniyalar uchun imkoniyatlarni kengaytirish maqsadida kelishuvni qayta ko‘rib chiqish zaruriyatini tug‘dirdi.
Kelishuvdagi asosiy yangiliklar:
- Aviabozorni liberallashtirish: Aviakompaniyalar soni bo‘yicha cheklovlar olib tashlandi, bu erkin raqobat uchun sharoit yaratib, yangi yo‘nalishlarga kirish imkoniyatini kengaytiradi.
- Parvozlar sonini ko‘paytirish: Har ikki tomonga haftasiga 14 tagacha parvoz qilishga ruxsat berildi, bu umumiy hisobda haftasiga 28 ta parvozni tashkil etadi.
- Barcha aeroportlardan parvoz qilish: O‘zbekiston va Quvayt aviakompaniyalariga o‘z davlatlaridagi istalgan aeroportdan parvoz qilishga ruxsat berildi, bu esa ayniqsa O‘zbekistonning yo‘lovchi oqimini oshirishga intilayotgan mintaqaviy aeroportlari uchun muhim ahamiyatga ega.
Kelishuv turizm va biznes almashinuvi uchun katta imkoniyatlarni ochib beradi. 2023 yilda 95 mingdan ortiq o‘zbekistonlik ziyoratchi Umra safarini Quvayt orqali amalga oshirgan bo‘lib, ko‘pchiligi Quvaytda qisqa turizm to‘xtashini amalga oshirdi. Shuningdek, Quvaytdan taxminan 1000 nafar sayyoh O‘zbekistonga tashrif buyurgan, ularning ko‘pchiligi keyinchalik turli maqsadlarda Qirg‘izistonning Osh shahriga safar qilgan.
Haftasiga 28 ta parvozlar sonini oshirish bo‘yicha qabul qilingan qaror to‘g‘ridan-to‘g‘ri parvozlarga bo‘lgan talabni qondirishga, Quvayt fuqarolarining O‘zbekistonga qisqa muddatli safarlarini yengillashtirishga va ziyorat turizmini rivojlantirishga qaratilgan. Qolaversa, bu mintaqaviy aeroportlarda yangi yo‘nalishlarni yaratish va sayyohlik oqimini oshirishga yordam beradi, ayniqsa «ziyorat turizmi» dasturi doirasida.
O‘zbekiston Quvayt bilan aviaqatnov sharoitlarining yaxshilanishi yo‘lovchi oqimini oshirish bilan birga iqtisodiy hamkorlikni rag‘batlantirishga yordam berishiga umid qilmoqda. Kutilmoqdaki, O‘zbekiston Quvayt sayyohlari va biznesmenlari uchun yanada qulay bo‘lib, yangi sharoitlar har ikki davlatda turizm va xalqaro biznes uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.

Узбекистан и Кувейт подписали новое соглашение об авиасообщении, которое позволит авиакомпаниям двух стран выполнять до 28 рейсов в неделю. До сих пор полёты между двумя странами регулировались соглашением 1994 года, которое ограничивало количество авиакомпаний одной от каждой стороны. В последние годы в обоих государствах появились новые авиаперевозчики и возникла необходимость пересмотра соглашения для расширения возможностей как для государственных, так и для частных авиакомпаний.
Основные нововведения в соглашении:
1. Либерализация авиарынка: Убирается ограничение на количество авиакомпаний, что создаёт условия для свободной конкуренции и увеличивает доступ к новым маршрутам.
2. Расширение числа рейсов: Теперь разрешено выполнять до 14 рейсов в неделю с каждой стороны, что составляет 28 рейсов в неделю в обоих направлениях.
3. Разрешение полётов из всех аэропортов: Узбекистанским и кувейтским авиакомпаниям позволено летать из любого аэропорта своих стран, что особенно важно для региональных аэропортов Узбекистана, стремящихся увеличить пассажиропоток.
В Минтрансе Узбекистана отметили, что соглашение открывает большие возможности для туристического и делового обмена. В 2023 году более 95 тысяч узбекистанских паломников совершили поездку «Умра» через Кувейт, часто делая короткие туристические остановки в Кувейте. В свою очередь, около 1000 туристов из Кувейта посетили Узбекистан, откуда многие отправились в Ош (Кыргызстан) для дальнейших путешествий.
Решение об увеличении количества рейсов до 28 в неделю направлено на удовлетворение спроса на прямые рейсы, облегчение краткосрочных туров для граждан Кувейта в Узбекистан и развитие паломнического туризма. Кроме того, оно поможет создать новые направления в региональных аэропортах и увеличить туристический поток, особенно в рамках программы «паломнического туризма».
Узбекистан рассчитывает, что улучшенные условия авиасообщения с Кувейтом помогут не только увеличить пассажиропоток, но и стимулировать экономическое сотрудничество. Ожидается, что Узбекистан станет ещё более доступным для кувейтских туристов и бизнесменов, а новые условия создадут дополнительные возможности для туризма и международного бизнеса в обеих странах.