Ўзгидромет мустақил экспертларнинг прогнозларини тасдиқлади. Мамлакатга янги кучли иссиқлик тўлқини яқинлашмоқда, ҳарорат 44 даражагача кўтарилади. Барчага ижтимоий нормани ушлаб туришда омад тилаймиз.
«5-7 август кунлари Ўзбекистон ҳудудида 36-39 даража бўлган мўътадил иссиқ об-ҳаво сақланиб қолади, республиканинг шимолий, жанубий ва чўл ҳудудларида ҳарорат 40-42 даражагача кўтарилади», – дея қайд этди синоптиклар.
8-9 август кунлари иссиқлик кучаяди ва кундузги соатларда республика ҳудудининг катта қисмида ҳаво ҳарорати 40-42 даражагача, жанубда эса 43-44 даражагача кўтарилади.
Фақатгина Ўзбекистоннинг шимолий ғарбий ҳудудларига 9 августда совуқ ҳаво кириб келади, бу Қорақалпоғистон ва Хоразм вилоятида ҳароратни 32-37 даражагача пасайтиради.
Бу кунларда Ўзбекистон ҳудудида қуруқ ва асосан кам булутли об-ҳаво сақланади. Фақат Фарғона водийси вилоятларининг тоғ олди ва тоғли ҳудудларида ва Тошкент вилоятининг айрим тоғли ҳудудларида 5-6 ва 9 август кунлари қисқа муддатли ёмғир ва момақалдироқ кузатилиши мумкин.
Пойтахтда ёмғирсиз, асосан кам булутли об-ҳаво ҳукм суради. Тунги ҳарорат 23-25 даража, кундузги ҳарорат 5-7 август кунлари 37-39 даража, 8-9 август кунлари 39-41 даража бўлади.

UzHydromet has confirmed the forecasts of independent experts. A new wave of intense heat is approaching the country, with temperatures expected to rise to 44 degrees Celsius. Good luck to everyone in staying within the social norm.
“From August 5 to 7, moderately hot weather will persist across Uzbekistan, with prevailing temperatures of 36-39 degrees Celsius. In the northern, southern, and desert areas of the republic, temperatures will reach up to 40-42 degrees,” meteorologists noted.
On August 8-9, the heat will intensify, and during the daytime, most of the country’s territory will experience temperatures of 40-42 degrees, with the south reaching 43-44 degrees.
Only the northwestern regions of Uzbekistan will see a cool air invasion starting on August 9, which will lower the temperature in Karakalpakstan and Khorezm regions to 32-37 degrees.
During these days, dry and predominantly partly cloudy weather will prevail across Uzbekistan. Only in some foothill and mountainous areas of the Fergana Valley regions and in certain mountainous areas of the Tashkent region on August 5-6 and 9, brief rain and thunderstorms are possible.
In the capital, predominantly partly cloudy weather without precipitation will prevail. Nighttime temperatures will range from 23-25 degrees Celsius, and daytime temperatures from August 5 to 7 will be between 37 and 39 degrees, rising to 39-41 degrees on August 8-9.