Ўзгидромет мустақил экспертларнинг прогнозларини тасдиқлади. Мамлакатга янги кучли иссиқлик тўлқини яқинлашмоқда, ҳарорат 44 даражагача кўтарилади. Барчага ижтимоий нормани ушлаб туришда омад тилаймиз.
«5-7 август кунлари Ўзбекистон ҳудудида 36-39 даража бўлган мўътадил иссиқ об-ҳаво сақланиб қолади, республиканинг шимолий, жанубий ва чўл ҳудудларида ҳарорат 40-42 даражагача кўтарилади», – дея қайд этди синоптиклар.
8-9 август кунлари иссиқлик кучаяди ва кундузги соатларда республика ҳудудининг катта қисмида ҳаво ҳарорати 40-42 даражагача, жанубда эса 43-44 даражагача кўтарилади.
Фақатгина Ўзбекистоннинг шимолий ғарбий ҳудудларига 9 августда совуқ ҳаво кириб келади, бу Қорақалпоғистон ва Хоразм вилоятида ҳароратни 32-37 даражагача пасайтиради.
Бу кунларда Ўзбекистон ҳудудида қуруқ ва асосан кам булутли об-ҳаво сақланади. Фақат Фарғона водийси вилоятларининг тоғ олди ва тоғли ҳудудларида ва Тошкент вилоятининг айрим тоғли ҳудудларида 5-6 ва 9 август кунлари қисқа муддатли ёмғир ва момақалдироқ кузатилиши мумкин.
Пойтахтда ёмғирсиз, асосан кам булутли об-ҳаво ҳукм суради. Тунги ҳарорат 23-25 даража, кундузги ҳарорат 5-7 август кунлари 37-39 даража, 8-9 август кунлари 39-41 даража бўлади.

Узгидромет подтвердил прогнозы независимых экспертов. В страну идет новая волна сильной жары, температура поднимется до 44 градусов. Всем удачи с попаданием в социальную норму.
«5-7 августа по территории Узбекистана сохранится умеренно жаркая погода с преобладающей температурой 36-39 градусов, по северу, югу и пустынной зоне республики – до 40-42 градусов», – отметили синоптики.
8-9 августа жара усилится, в дневные часы по большей части территории республики воздух будет прогреваться до 40-42 градусов, по югу – до 43-44 градусов.
Лишь на северо-западные районы Узбекистана 9 августа начнется вторжение прохладного воздуха, который снизит температурный фон по Каракалпакстану и Хорезмской области до 32-37 градусов.
В эти дни по территории Узбекистана сохранится сухая и преимущественно малооблачная погода. Лишь местами в предгорных и горных районах областей Ферганской долины и в отдельных горных районах Ташкентской области 5-6 и 9 августа возможен кратковременный дождь, гроза.
В столице будет преобладание малооблачной погоды без осадков. Температура ночью составит 23-25 градусов, днем 5-7 августа – от 37 до 39 градусов, 8-9 августа – от 39 до 41 градуса.