Диёра Келдиёрова Париждаги Олимпиадада Ўзбекистон учун илк олтин медални қўлга киритди
Диёра Келдиёрова Париждаги Олимпиадада Ўзбекистон учун илк олтин медални қўлга киритди. Бундан ташқари, бу мукофот Ўзбекистон учун аёллар ўртасида дзюдо бўйича илк олимпия медали бўлди. Келдиёрова 52 кг вазн тоифасида иштирок этиб, финалда Косоводан бўлган Токио-2020 ёзги Олимпиада чемпиони Дистрию Краснични енгди.
У мусобақани Токио-2020 ёзги Олимпиада ўйинларида 52 кг вазн тоифасидаги чемпионни мағлуб этишдан бошлади ва 48 кг вазн тоифасидаги яна бир олимпия чемпионини енгиб, ўз иштирокини якунлади. Шунингдек, Келдиёрова ярим финалда аралаш жамоа дастури ғолибини енгди.
Келдиёрованинг чемпион бўлишида унинг мураббийи Марко Шпитканинг ҳиссаси катта бўлди. 1996 йил Атланта ёзги Олимпиада ўйинлари бронза медали совриндори бугун ўзбекистонлик шогирди билан биргаликда Олимпия ўйинларини ютди.
Тарихий ғалабадан сўнг, Ўзбекистон президенти Диёрага қўнғироқ қилди. Давлат раҳбари спортчимизга бу тарихий ғалаба билан самимий табриклар йўллаб, унинг ота-оналари ва мураббийларига миннатдорчилик билдирди.
Бундан ташқари, бу воқеани президент ёрдамчиси Саида Мирзиёева изоҳлади:
«Бугун бутун Ўзбекистон ва мен хурсандликка тўлдик — Париждаги Олимпиадада биринчи олтин медаль! Ёзги Олимпиада ўйинларида аёллар спортчилари томонидан қўлга киритилган биринчи “олтин” ва Ўзбекистон тарихидаги дзюдо бўйича илк олтин медаль! Диёра Келдиёрованинг ёрқин ғалабаси, унинг триумфи — спорт секцияларида шижоат билан машғул бўлган ва энг юксак натижаларни орзу қилган кўплаб қизлар учун мотивациядир! Диёра, бутун мамлакат сиз билан фахрланади!» — деб таъкидлади у ўзининг Телеграм-каналида.

Дзюдоистка Диёра Келдиёрова завоевала первую золотую медаль для Узбекистана на Олимпиаде в Париже. Кроме того, эта награда стала первой для Узбекистана олимпийской медалью в дзюдо среди женщин. Келдиёрова, выступавшая в весе до 52 кг, в финале одолела чемпионку летней Олимпиады Токио-2020 Дистрию Краснич из Косово.
Она начала состязания с победы над чемпионкой летних Олимпийских игр Токио-2020 в весовой категории до 52 кг и завершила своё участие, победив ещё одну олимпийскую чемпионку в весовой категории до 48 кг. Также Келдиёрова в полуфинале одолела победительницу командной микст программы.
Немалый вклад в чемпионство Келдиёровой внёс и тренер Марко Шпитка. Бронзовый призёр летних Олимпийских игр 1996 года в Атланте сегодня выиграл Олимпийские игры вместе со своей подопечной из Узбекистана.
После исторической победы Диёре позвонил президент Узбекистана. Глава государства горячо поздравил нашу спортсменку с этой исторической победой и выразил благодарность её родителям и тренерам.
Кроме того, это событие прокомментировала помощник президента Саида Мирзиёева.
«Сегодня весь Узбекистан и меня переполняет радость – первая золотая медаль на Олимпиаде в Париже! Первое «золото», завоёванное нашими спортсменками на летних Олимпийских играх, и первая золотая медаль в истории Узбекистана по дзюдо! Блестящая победа Диёры Келдиёровой, её триумф – это мотивация для многих девочек, которые упорно занимаются в спортивных секциях и мечтают о самых высоких результатах! Диёра, вся страна гордится вами!» – отметила она в своём телеграм-канале.