Bugun Toshkentda bloger Farhod Mannopov, yoki boshqacha nom bilan tanilgan Mittivine,ning o‘limi bo‘yicha sud hukmi e’lon qilindi. Eslatib o‘tamiz, fojea 2023 yil 4 martdan 5 martga o‘tar kechasi sodir bo‘lgan. 27 yoshli Mannopov Star Med Center xususiy klinikasida jarrohlik amaliyotidan keyin vafot etgan. Fojeadan bir necha kun avval u basseynda burun va bosh qismidan jarohat olib, klinikaga tibbiy yordam uchun murojaat qilgan edi.
Blogerning o‘limi ortidan klinika tekshirildi va ko‘plab qonunbuzarliklar aniqlandi. Sog‘liqni saqlash vazirligi klinikaga berilgan litsenziyaning amal qilishini to‘xtatdi.
Sud hukmi
Bugun sud klinikaning ikki shifokoriga nisbatan qaror chiqardi:
- Jarrohlik amaliyotini o‘tkazgan otolaringolog.
- Narkoz uchun mas’ul bo‘lgan anesteziolog-reanimatolog.
Ikki shifokor ham Jinoyat kodeksining 116-moddasi 3-qismi (kasbiy majburiyatlarni lozim darajada bajarmaslik) bo‘yicha aybli deb topildi. Ularga quyidagi jazo tayinlandi:
- 2 yilga tibbiy faoliyat bilan shug‘ullanish huquqidan mahrum qilish.
- 5 yil ozodlikni cheklash.
Shuningdek, anesteziologning hibsda o‘tkazgan vaqti hisobga olingan holda, uning jazo muddati 3 yil 6 oygacha qisqartirildi.
Bu ish tibbiyot sohasida standartlarga rioya qilishning ahamiyatini va shifokorlarning bemorlar oldidagi mas’uliyatini yana bir bor eslatib o‘tdi.

Сегодня в Ташкенте суд огласил приговор по делу о смерти блогера Фархода Маннопова, более известного как Mittivine. Напомним, трагедия произошла в ночь с 4 на 5 марта 2023 года. 27-летний Маннопов скончался в частной клинике Star Med Center после проведения хирургической операции. За несколько дней до этого он получил травмы носа и головы в бассейне и обратился в клинику за медицинской помощью.
После смерти блогера в клинике была проведена проверка, которая выявила многочисленные нарушения. Министерство здравоохранения приостановило действие лицензии, выданной клинике.
Приговор суда
Сегодня суд вынес решение в отношении двух врачей клиники:
- Отоларинголога, который проводил операцию.
- Анестезиолога-реаниматолога, который отвечал за наркоз.
Оба врача признаны виновными по части 3 статьи 116 Уголовного кодекса (ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей). Им назначено наказание:
- Лишение права заниматься медицинской деятельностью сроком на 2 года.
- Ограничение свободы на 5 лет.
Одному из врачей – анестезиологу, с учётом времени, проведённого под арестом, срок был сокращён до 3 лет и 6 месяцев.
Вы меня удивляете! За всю свою жизнь врачи не научившиеся «правильно» лечить, вдруг, за 2-3 года обратно научаться?! Понимаю, государству жалко потраченных денег на их обучение… А людей не жалко? Нет, нас ещё много!!! Девиз: «Чем меньше будет народу, тем легче в их управлении!»