Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo’mitasi fuqarolarning avtomobil sotib olish masalalari bo’yicha murojaatlarini tahlil qilib, iste’molchilar duch kelayotgan bir qator muammolarni aniqladi. 2024 yil boshidan buyon qo’mita va uning hududiy boshqarmalariga avtomobillarni sotib olish va ularga xizmat ko’rsatish bilan bog’liq turli masalalar bo’yicha taxminan 900 ta shikoyat tushgan — bu muammolar orasida avtomobillarning sifati, ularni yetkazib berishdagi kechikishlar va kafolatli xizmat ko’rsatish kabi jihatlar bor.
Asosiy muammolar:
- Avtomobillarni yetkazib berishda kechikishlar
Ko’plab iste’molchilar o’z vaqtida to’lovni to’liq amalga oshirgan bo’lsalar ham, avtomobillarni yetkazib berishda kechikishlardan shikoyat qilishmoqda. Masalan, Xorazm viloyatida mijozlardan biri Gentra avtomobilini to’lovdan so’ng bir yildan ortiq kutgan, faqat Raqobat qo’mitasining aralashuvidan keyin unga kechikish uchun kompensatsiya to’lab berilgan. - Avtomobillardagi nosozliklar va opsiyalarning yo’qligi
Ko’pincha xaridorga topshirilayotgan avtomobillarda turli nosozliklar kuzatiladi. Navoiy viloyatida bir fuqaro yaqinda xarid qilgan Tracker-2 avtomobilida rulni isitish funksiyasi yo’qligidan shikoyat qilgan. Qo’mitaga murojaatidan so’ng avtosalon ortiqcha to’langan summani qaytarib bergan.
Boshqa holatlarda iste’molchilar dvigatel va boshqa qismlardagi nosozliklar haqida xabar berishgan, ularni almashtirish zarur bo’lgan. Masalan, Samarqand viloyatida Tracker-2 LTZ avtomobilidagi nosozlik haqida shikoyat qilingandan keyin avtosalon yangi dvigatel o’rnatib bergan.
Shuningdek, Toshkentda avtosalondan xarid qilingan Damas avtomobilida ham nosozlik aniqlangan va uni yangi avtomobilga almashtirishda muammolar yuzaga kelgan. Qo’mitaning aralashuvidan so’ng Uzauto Motors kompaniyasi qayta ko’rik o’tkazib, nosozlikni aniqlagan va yangi avtomobil bilan ta’minlagan. - Kafolatli ta’mirlashdagi muammolar
Farg’ona viloyatida mijoz Onix LT avtomobilidagi nosozlikni bepul ta’mirlash bo’yicha avtosalon rad javobini bergan. Faqat qo’mita aralashuvidan so’ng avtomobil bepul ta’mirlanib, iste’molchining huquqlari tiklangan. - Hujjatlardagi xatoliklar
Ba’zi holatlarda xaridorlar avtomobil hujjatlarini rasmiylashtirishda muammolarga duch kelishgan. Buxoro viloyatida mijoz avtomobilning VIN raqamida xatolik borligini aniqlagan va faqat qo’mita aralashuvidan so’ng hujjatlar to’g’irlangan.
Avtomobil sohasida iste’molchilar huquqlarini himoya qilish muhimligi
Bu misollar avtomobil sohasida iste’molchilar huquqlarini himoya qilish ishlari muhimligini ko’rsatadi. Muammolarga qaramay, fuqarolar o’z huquqlari buzilganda Raqobat qo’mitasidan yordam va qo’llab-quvvatlash olishlari mumkin.
Kelgusida avtomobil sohasida xizmat ko’rsatish sifati ustidan nazoratni kuchaytirish rejalashtirilmoqda, bu kabi hodisalarni oldini olish va iste’molchilarning avtomobil sotib olish tajribasini yaxshilash maqsadida.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей провел анализ обращений граждан по поводу покупки автомобилей и выявил ряд проблем, с которыми сталкиваются потребители. С начала 2024 года в комитет и его территориальные управления поступило около 900 жалоб, касающихся различных аспектов автомобильного обслуживания — от качества автомобилей до задержек с их поставкой и гарантийного обслуживания.
Основные проблемы:
1. Задержки с поставкой автомобилей
Многие потребители жалуются на задержки в поставках автомобилей, несмотря на то, что они своевременно оплатили полную стоимость. Например, в Хорезмской области один из клиентов ждал свой автомобиль Gentra более года после оплаты, и только после вмешательства Комитета ему была выплачена компенсация за просрочку.
2. Неисправности в автомобилях и отсутствие опций
Часто автомобили, которые передаются покупателям, имеют дефекты. В Навоийской области гражданин пожаловался на отсутствие обогрева рулевого управления в недавно купленном автомобиле Tracker-2. После обращения в Комитет автосалон вернул клиенту излишне уплаченные средства.
В других случаях потребители сообщали о неисправностях двигателя и других компонентов, требующих замены. Например, в Самаркандской области после жалобы на неисправность двигателя в автомобиле Tracker-2 LTZ автосалон заменил двигатель на новый.
Кроме того, покупатель заявил, что купленный им в автосалоне в Ташкенте автомобиль Damas был неисправен, и он столкнулся с трудностями при обмене автомобиля на новый. После вмешательства Комитета компания Uzauto Motors провела повторный осмотр автомобиля, обнаружила дефект и обеспечила замену автомобиля на новый.
3. Проблемы с гарантийным ремонтом
В Ферганской области один из клиентов столкнулся с отказом автосалона провести бесплатный ремонт неисправного автомобиля Onix LT. Лишь после вмешательства Комитета автосервис отремонтировал автомобиль бесплатно, восстановив права потребителя.
4. Ошибки в документах
В некоторых случаях покупатели сталкивались с проблемами, связанными с оформлением документов на автомобили. В Бухарской области один из клиентов обнаружил ошибку в вин-номере автомобиля, и только после вмешательства властей документы были исправлены.