Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси UzAuto Motors компаниясини 2023 йилда ишлаб чиқарилган Lacetti L-Style MT русумли 37 та автомобилни қайтариб олишга мажбур қилди. Бундай қарорга келинишининг сабаби аниқланган носозликлар билан боғлиқ ёнғин хавфи бўлди. Бу каби икки ҳодиса аввал Қорақалпоғистонда ва Навоий вилоятида содир бўлгани маълум қилинди, бу нафақат автомобил эгаларини, балки қўмитани ҳам жиддий ташвишга солди.
Автомобил эгаларидан бири, Қорақалпоғистонлик фуқаро, қўмитага мурожаат қилиб, унинг автомашинаси харид қилинганидан беш ой ўтмасдан ёниб кетганини маълум қилган. Ишлаб чиқарувчи эса ушбу муаммони ўз вақтида бартараф этмаган. Текширув давомида Навоийда ҳам худди шундай ҳодиса содир бўлгани тасдиқланди.
Шунингдек, Қўмитанинг Махсус комиссияси ушбу русум ва моделдаги автомобилларни, ишлаб чиқарилган даврга мувофиқ, қайтариб олишга қарор қилди. UzAuto Motors 10 кун ичида 37 та автомобилни техник кўрикдан ўтказиши ва эгалари ҳаёти ва саломатлигига боғлиқ хавфларнинг олдини олиши керак.
Бундан ташқари, Қўмита Қорақалпоғистондан мурожаат қилган фуқарога ёнган автомашинанинг ўрнига шу русумдаги янги автомобил беришга эришди. Шунингдек, қўмита жароҳат кўрган фуқарога, мурожаат қилинган кундан кечиктирилган ҳар бир кун учун автомобилнинг қийматидан 1% миқдорида неустойка тўланишини белгилади.
Қўмитанинг баёнотига кўра, автомобилларни қайтариб олиш тўғрисидаги қарор истеъмолчилар хавфсизлигини таъминлаш ва бундай ҳодисаларнинг олдини олиш мақсадида қабул қилинган.

The Committee for the Development of Competition and Consumer Protection has ordered UzAuto Motors to recall 37 Lacetti L-Style MT vehicles from the 2023 model year. The decision was made due to a fire hazard associated with identified defects. Two similar incidents have already occurred in Karakalpakstan and Navoi, causing significant concern among both car owners and the Committee.
One of the car owners, a resident of Karakalpakstan, filed a complaint with the Committee, stating that his car caught fire less than five months after purchase. The manufacturer failed to take timely action to resolve the issue. During the investigation, it was confirmed that a similar incident had also occurred in Navoi.
As a result, the Committee’s Special Commission decided to recall all vehicles of this make and model, produced during the same period. UzAuto Motors is required to conduct a technical inspection of the 37 vehicles within 10 days to prevent potential risks to the owners’ lives and health.
Additionally, the Committee ensured that the company replaced the burned car of the Karakalpakstan resident with a new vehicle of the same model. The Committee also ruled that the affected customer should be paid a penalty of 1% of the car’s value for each day of delay from the date the complaint was filed.
According to the Committee’s statement, the decision to recall the vehicles was driven by a commitment to consumer safety and the prevention of further incidents.