Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси UzAuto Motors компаниясини 2023 йилда ишлаб чиқарилган Lacetti L-Style MT русумли 37 та автомобилни қайтариб олишга мажбур қилди. Бундай қарорга келинишининг сабаби аниқланган носозликлар билан боғлиқ ёнғин хавфи бўлди. Бу каби икки ҳодиса аввал Қорақалпоғистонда ва Навоий вилоятида содир бўлгани маълум қилинди, бу нафақат автомобил эгаларини, балки қўмитани ҳам жиддий ташвишга солди.
Автомобил эгаларидан бири, Қорақалпоғистонлик фуқаро, қўмитага мурожаат қилиб, унинг автомашинаси харид қилинганидан беш ой ўтмасдан ёниб кетганини маълум қилган. Ишлаб чиқарувчи эса ушбу муаммони ўз вақтида бартараф этмаган. Текширув давомида Навоийда ҳам худди шундай ҳодиса содир бўлгани тасдиқланди.
Шунингдек, Қўмитанинг Махсус комиссияси ушбу русум ва моделдаги автомобилларни, ишлаб чиқарилган даврга мувофиқ, қайтариб олишга қарор қилди. UzAuto Motors 10 кун ичида 37 та автомобилни техник кўрикдан ўтказиши ва эгалари ҳаёти ва саломатлигига боғлиқ хавфларнинг олдини олиши керак.
Бундан ташқари, Қўмита Қорақалпоғистондан мурожаат қилган фуқарога ёнган автомашинанинг ўрнига шу русумдаги янги автомобил беришга эришди. Шунингдек, қўмита жароҳат кўрган фуқарога, мурожаат қилинган кундан кечиктирилган ҳар бир кун учун автомобилнинг қийматидан 1% миқдорида неустойка тўланишини белгилади.
Қўмитанинг баёнотига кўра, автомобилларни қайтариб олиш тўғрисидаги қарор истеъмолчилар хавфсизлигини таъминлаш ва бундай ҳодисаларнинг олдини олиш мақсадида қабул қилинган.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей обязал компанию UzAuto Motors отозвать 37 автомобилей марки Lacetti L-Style MT 2023 года выпуска. Причиной такого решения стала угроза возгорания, связанная с выявленными неисправностями. Ранее два подобных инцидента уже произошли в Каракалпакстане и Навоийской области, что вызвало серьёзное беспокойство как среди автовладельцев, так и в Комитете.
Один из владельцев автомобиля, житель Каракалпакстана, обратился в Комитет с жалобой, указав, что его автомобиль сгорел менее чем через пять месяцев после покупки. При этом производитель не предпринял своевременных действий для устранения проблемы. В ходе проверки было подтверждено, что аналогичный случай произошёл и в Навои.
В связи с этим Специальная комиссия Комитета приняла решение об отзыве всех автомобилей этой марки и модели, выпущенных в тот же период. UzAuto Motors обязана в течение 10 дней провести технический осмотр 37 автомобилей, чтобы предотвратить возможные риски для жизни и здоровья их владельцев.
Кроме того, Комитет добился того, что компания заменила сгоревший автомобиль заявителя из Каракалпакстана на новый аналогичной модели. Комитет также постановил выплатить пострадавшему неустойку в размере 1% от стоимости автомобиля за каждый день задержки с момента подачи жалобы.
Согласно заявлению Комитета, решение об отзыве автомобилей продиктовано заботой о безопасности потребителей и недопущением дальнейших инцидентов.