Ўтган ҳафтада ижтимоий тармоқларда Бухорода ўтказилиши режалаштирилган ит урушлари чемпионати ҳақида хабар тарқалди. Бу хабар ижтимоий тармоқ фойдаланувчилари орасида кенг муҳокамалар ва хавотир уйғотди. Бухоро вилояти Ички ишлар бошқармаси маълум қилишича, ушбу тадбирни ташкил қилувчилар маҳаллий ҳуқуқ-тартибот органларига уни ўтказиш учун рухсат сўраб мурожаат қилишмаган.
Шуни таъкидлаш лозимки, бундай тадбирларни ташкил қилиш Маъмурий ва Жиноят кодексларининг бир қатор моддаларига зиддир. Жумладан, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 111-моддаси ҳайвонларга нисбатан шафқатсиз муносабат учун жазо тайинлайди, 191-модда эса қимор ва хавфга асосланган ўйинларда иштирок этиш учун жазолайди. Бундан ташқари, Жиноят кодексининг 278-моддаси қимор ва хавфга асосланган ўйинларни ноқонуний ташкил этиш учун жиноий жавобгарликни назарда тутади.
Вилоят ИИБ матбуот хизмати маълум қилишича, ит урушлари чемпионатини ўтказиш учун ҳуқуқ-тартибот органларига биронта ҳам рухсат олиш бўйича мурожаат келиб тушмаган.
Ҳудудий ички ишлар органлари мазкур тарқалган маълумот юзасидан суриштирув ишларини бошлади. Қонунбузарлик ҳолатлари аниқланса, ташкилотчилар қонунга мувофиқ жавобгарликка тортилади.
Ҳуқуқ-тартибот органлари фуқароларни қонунларга амал қилишга чақиради ва ҳайвонларга нисбатан шафқатсиз муносабатда бўлиш билан боғлиқ ноқонуний тадбирлар ташкил этилишига оид ҳар қандай ҳолатлар ҳақида хабар беришни сўрайди.

Last week, information surfaced on social media about a dog fighting championship planned to be held in Bukhara. This news caused a wave of discussions and concern among users. The Department of Internal Affairs of the Bukhara region stated that the organizers of this event had not applied for permission to hold it with the local law enforcement agencies.
It should be noted that the organization of such events falls under several articles of the Administrative and Criminal Codes. In particular, Article 111 of the Administrative Responsibility Code provides for punishment for cruelty to animals, while Article 191 penalizes participation in gambling and risk-based games. Additionally, Article 278 of the Criminal Code provides for criminal punishment for the illegal organization of gambling activities.
The press service of the regional Department of Internal Affairs clarified that no applications for permission to hold the dog fighting championship had been submitted to law enforcement agencies.
Territorial law enforcement authorities have launched an investigation into the information that was disseminated. If any violations of the law are found, the organizers will be held accountable in accordance with the law.
Law enforcement agencies remind citizens of the importance of adhering to the law and urge them to report any attempts to organize illegal events involving cruelty to animals.