Telegram асосчиси Павел Дуров 24 август кечқурун Озарбайжондан келганидан кейин Париждаги Ле Бурже аэропортида ҳибсга олинди. Франция ҳуқуқ-тартибот органлари Дуровни «наркотиклар савдоси, болаларга қарши жиноятлар ва фирибгарликка» алоқадорликда гумон қилишмоқда, унинг Telegram’ни назорат қилиш ва ҳокимиятлар билан ҳамкорлик қилишда камчиликларга йўл қўйгани таъкидланмоқда. Ҳибсга олинган пайтда у қиз ва шахсий муҳофизаси билан бирга бўлгани аниқланди.
Дуров Францияда қидирувда бўлган шахслар рўйхатига киритилган. Ҳибсга олиш учун ордер Франция Миллий суд полицияси бошқармаси томонидан дастлабки тергов асосида берилган. Ҳозирда мессенжер асосчиси қамоқда бўлиб, якшанба куни унга терроризмни ўз ичига олган айбловлар қўйилиши мумкин. Павел Дуров Францияда 20 йилгача қамоқ жазосига дуч келиши мумкин. У 2021 йилда Франция фуқаролигини олган эди.
Дуровнинг ҳибсга олиниши – ҳуқуқ-тартибот органлари фаолиятини кучайтириш, уларнинг ҳаракатларини намойиш этиш ва Telegram’дан ўз мақсадлари учун фойдаланаётган жиноятчиларни қўрқитиш усулидир. Шунингдек, Франция ҳукумати бу орқали Европанинг бошқа давлатлари ўртасида терроризмга оид ишлар бўйича шифрланган хабарларга киришни осонлаштиришга босимни кучайтиришни мақсад қилмоқда.
Франция полициясидаги манбага кўра, Telegram кўп йиллар давомида уюшган жиноятчилик учун асосий платформа ҳисобланади.
«У ўз платформасида модерацияни амалга оширмагани ва ҳуқуқ-тартибот органлари билан ҳамкорлик қилмагани сабабли кўплаб ҳуқуқбузарликлар ва жиноятларга йўл қўйган,» – деди манба.

Основатель Telegram Павел Дуров был задержан вечером 24 августа в аэропорту Ле Бурже (Париж) по прилете из Азербайджана. Правоохранительные органы Франции подозревают Дурова в причастности к «обороту наркотиков, преступлениям против детей и мошенничеству», указывая на недостаток модерации и сотрудничества Telegram с властями. Уточняется, что в момент задержания он находился с девушкой и своим телохранителем.
Дуров был включен в список разыскиваемых лиц Франции. Ордер на задержание был выдан Национальным управлением судебной полиции Франции на основании предварительного расследования. Сейчас основатель мессенджера находится под стражей, в воскресенье ему могут быть предъявлены обвинения, включая терроризм. Павлу Дурову грозит до 20 лет тюрьмы во Франции. В 2021 году он получил французское гражданство.
Задержание Дурова – способ активизировать работу правоохранительных органов, продемонстрировать их действия и отпугнуть преступников, которые используют Telegram для своих целей. Также власти надеются, что это усилит давление на другие европейские страны для получения доступа к зашифрованной переписке в делах о терроризме.
Источник во французской полиции отметил, что Telegram уже много лет является основной платформой для организованной преступности.
«На своей платформе он допустил множество правонарушений и преступлений, не проводя модерацию и не сотрудничая с правоохранительными органами», – сообщил он.