Тошкентда шифокорларга нисбатан агрессиянинг яна бир ҳолати содир бўлди. Пойтахтнинг уч нафар фуқароси шифохонада икки шифокорни шафқатсиз калтаклашди. Тиббиёт ходимларидан бири ҳушидан кетиб, комага тушди. Ушбу ҳолат бўйича жиноят иши қўзғатилди.
Ҳодиса 27 июль куни тахминан соат 07:20 да 1-сонли шаҳар клиник шифохонасининг қабул бўлимида содир бўлди. Сергели туманида яшовчи 27 ёшли эркак икки дўсти ҳамроҳлигида шифохонага олиб келинган. Бемор дарҳол навбатчи травматолог томонидан кўрикдан ўтказилиб, унга икки елка, кўкрак қафаси ва қориннинг олд деворининг кўплаб кесилган жароҳатлари, шунингдек, 2-3 даражали геморрагик шок ташхиси қўйилган.
Беморнинг аҳволи оғир деб баҳоланиб, биринчи тиббий ёрдам кўрсатилганидан сўнг у микрохирургия бўлимига ётқизилган. Операцияга тайёргарлик кўрилаётганда бемор агрессив ҳаракат қила бошлаб, микрохирург шифокорнинг юзига урган ва уни ҳақорат қилган. Беморни тинчлантиришга бўлган уринишлар самара бермаган, ва у шифокорни шафқатсиз калтаклашни бошлаган.
Шундан сўнг шифокор ички ишлар органларига қўнғироқ қилиб, ҳодиса ҳақида хабар берган. Бу сабабли, беморнинг дўстлари уни яна калтаклашган. Улар операция ўтказиш учун келган навбатчи жарроҳга ҳам ҳужум қилишган. Жарроҳ ҳушидан кетиб, комага тушган ва шундан сўнг реанимация бўлимига ётқизилган.
Дастлабки тиббий кўрик давомида жабрланган шифокорда ёпиқ бош мия жароҳати, бош миянинг ўртача лат ейиши, 3-бел умуртқасининг чап қирраининг ёпиқ синғи, пешона терисининг шилиниши ва оғиз бурчагининг ёрилиши аниқланган. Олиб борилган даволаш ишлари натижасида беморнинг аҳволи бироз яхшиланиб, у ҳушига келган.
Иккинчи шифокорнинг аҳволи ҳозирги пайтда қониқарли, лекин унинг бош мия жароҳати ва руҳий ҳолатининг кескин ёмонлашиши кейинги даволашни талаб этади.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги мазкур ҳодисани алоҳида назоратга олди. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ушбу ҳолат бўйича терговга қадар суриштирув ишларини олиб боришмоқда ва Жиноят кодексининг 277-моддаси (безорилик) бўйича жиноят иши қўзғатилди. Учала ҳужумчи ҳам қўлга олинган.

Очередной случай агрессии против врачей произошел в Ташкенте. Трое жителей столицы жестоко избили двух врачей прямо в больнице. Один из медиков потерял сознание и впал в кому. По данному факту возбуждено уголовное дело.
Инцидент произошел 27 июля около 07:20 в приемном отделении городской клинической больницы №1. 27-летний мужчина, проживающий в Сергелийском районе, был доставлен в больницу в сопровождении двух друзей. Пациент был немедленно осмотрен дежурным травматологом, который диагностировал у него многочисленные резаные раны обеих предплечий, грудной клетки и передней стенки живота, а также геморрагический шок 2-3 степени.
Состояние пациента было оценено как тяжелое, и ему была оказана первая медицинская помощь, после чего он был госпитализирован в отделение микрохирургии. Во время подготовки к операции пациент начал агрессивно себя вести, ударил врача-микрохирурга по лицу и оскорбил его. Попытки успокоить пациента не увенчались успехом, и он начал жестоко избивать медика.
После этого врач позвонил в органы внутренних дел, сообщив о случившемся. Из-за этого на него напали друзья пациента и снова избили. Они также напали на дежурного хирурга, который пришел в операционный блок для проведения операции. В результате хирург потерял сознание и впал в кому, после чего был госпитализирован в реанимационное отделение.
Первичный медицинский осмотр выявил у пострадавшего закрытую черепно-мозговую травму, среднюю степень ушиба головного мозга, закрытый перелом левого бокового крыла 3-го поясничного позвонка, ссадины на коже лобной части головы и разрыв угла правой губы. Благодаря проведенному лечению, состояние пациента несколько улучшилось, он пришел в сознание.
Состояние второго врача в настоящее время удовлетворительное, но его черепно-мозговая травма и резкое ухудшение психического состояния требуют дальнейшего лечения в травматологическом отделении.
Министерство здравоохранения взяло данный инцидент под особый контроль. Правоохранительные органы проводят доследственную проверку по данному факту, возбуждено уголовное дело по статье 277 (хулиганство) Уголовного кодекса. Все трое нападавших задержаны.