Яқинда Тошкентда ижтимоий тармоқларда катта муҳокамаларга сабаб бўлган аччиқ воқеа содир бўлди. King Long русумли автобус ҳайдовчиси йўл ҳаракати қоидаларини қўпол равишда бузиб, хавфли манёврлар амалга оширган видео ҳайратланарли тезликда тарқалди. Кадрларда автобуснинг қарши йўлакка чиқиб кетиши, «Форсаж» машҳур фильмидаги трюкларни тақлид қилишга уриниб, фараларни ёқиб ўчириши кўриниб турибди. Бунинг ҳаммаси бошқа автомобиллар ҳаракатланаётган трассада содир бўлди, бу эса барча йўл ҳаракати иштирокчилари учун ҳақиқий таҳдидни келтириб чиқарди.
Ўтказилган текширувлар давомида ҳайдовчи ўз хизмат вазифаларидан суиистеъмол қилиб, йўл ҳаракати қоидаларини қўпол равишда бузгани аниқланди. Натижада у билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинди.
Бундан ташқари, у қайтиб Тошкент автопаркларида ишлай олмайдиган ҳайдовчиларнинг «қора рўйхати»га киритилди. Ҳозирги вақтда бу рўйхатга 197 киши киритилган.
«Тошшахартрансхизмат» раҳбарияти ҳам ҳайдовчининг ҳайдовчилик гувоҳномасини олиш бўйича жиноят ишлари судига махсус тақдимнома киритди, чунки қоидабузарлик пайтида у нафақат ўз ҳаётини, балки бошқа йўл ҳаракати иштирокчилари ҳаётини ҳам хавф остига қўйган.

Водители ташкентских автобусов продолжают пробивать дно. Накануне в соцсетях появилось видео, на котором «автобус-гармошка» буквально вел себя как сумасшедший. Его бросало из стороны в сторону на дороге, он выезжал на встречную полосу, мигал фарами, подражая водителям из блокбастера «Форсаж». И всё это происходило на трассе, где ездили другие автомобили. Это была просто жесть какая-то. Чиновники уже успели отчитаться, что мужчина уволен и его планируют лишить водительских прав. Однако, может, стоит повнимательнее относиться к отбору водителей, которые водят ташкентские автобусы. Такое ощущение, что там берут всех, кто готов работать, независимо от квалификации.
В ходе проведённого расследования было установлено, что водитель злоупотребил своими служебными обязанностями, совершив грубые нарушения правил дорожного движения. В результате трудовой договор с ним был расторгнут.
Кроме того, он был включён в «черный список» водителей, которые никогда больше не смогут работать в ташкентских автопарках. На данный момент в список внесено уже 197 человек.
Руководство «Тошшахартрансхизмат» также подало специальное представление в суд по уголовным делам о лишении мужчины водительских прав, так как во время нарушения он подверг опасности не только свою жизнь, но и жизнь других участников дорожного движения.