15-dekabr kuni Toshkent viloyati Piskent tumanining «Birlik» mahallasida yangi turmush qurgan juftlikning jasadlari topildi. Qiz 27 yoshda, eri esa 29 yoshda edi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ular is gazidan zaharlanib halok bo‘lgan.
Marhumlarning bosh miyasida va o‘pka to‘qimalarida shish aniqlangan. O‘lim sababini aniqlash uchun sud-tibbiyot ekspertizasi tayinlandi, prokuratura esa tergovoldi tekshiruvni boshladi.
Nega bunday holatlar sodir bo‘lmoqda?
Afsuski, bunday fojialar O‘zbekistonda kam uchraydigan holat emas. Odamlar ko‘pincha isitish uchun qo‘lbola qozonlardan foydalanishga majbur bo‘ladi. Buning sababi? Elektr ta’minotidagi doimiy uzilishlar natijasida elektr qozonlar ishlamay qoladi. Ammo bundan ham jiddiyroq muammo bor: gazni kechasi tez-tez o‘chirib qo‘yishadi, qo‘lbola qozonlarda esa xavfsizlik tizimlari bo‘lmaganligi sababli, gazni avtomatik ravishda to‘xtatish imkonsiz.
Xizmatlarning nosozligi sharoitida mablag‘ni tejash yoki issiqlikni saqlashga urinishlar odamlarga hayotiy xavf tug‘diradi. Qo‘lbola qozonlar is gazi sizib chiqishining asosiy manbalaridan biri bo‘lib, butun oilalarning halok bo‘lishiga sabab bo‘lmoqda.
Bu qachon tugaydi?
Bu fojia yana bir bor elektr va gaz ta’minotidagi uzilishlar muammosini hal qilish zarurligini eslatadi. Aholining xavfsizligi xizmat ko‘rsatishdagi nosozliklarga moslashuvchanligiga bog‘liq bo‘lmasligi kerak.
Vaziyatni o‘zgartirish uchun yana qancha inson hayoti qurbon bo‘lishi kerak? Har bir xonadon xavfsiz va ishonchli isitish tizimiga ega bo‘lishi, gaz va elektr energiyasi uzluksiz yetkazib berilishi kerak.
Aniqki, bunday fojialarning oldini olish mumkin edi. Bu mas’uliyat nafaqat odamlarga, balki infratuzilma barqarorligini ta’minlashi kerak bo‘lganlarga ham tegishli.

On December 15, the bodies of a newlywed couple were discovered in the “Birlik” mahalla of Pskent District, Tashkent Region. The bride was 27 years old, and the groom was 29. According to preliminary reports, the couple died from carbon monoxide poisoning.
The deceased showed signs of brain and lung edema. To determine the exact cause of death, a forensic medical examination has been ordered, and the prosecutor’s office has launched a preliminary investigation.
Why is this happening?
Unfortunately, such tragedies are not uncommon in Uzbekistan. Many people rely on homemade heating boilers. Why? Frequent power outages make electric boilers unreliable. Another critical issue is that gas is often turned off at night, and homemade boilers lack safety systems to automatically shut off the gas supply in case of danger.
In their attempts to save money or stay warm amidst unreliable utility services, people risk their lives. Homemade boilers often lead to carbon monoxide leaks, resulting in the deaths of entire families.
When will this end?
This tragedy is yet another reminder of the urgent need to address the issue of frequent power and gas outages. The safety of residents should not depend on their ability to “survive” in such conditions.
How many more lives must be lost before the situation changes? Every home should have access to safe and reliable heating systems, and gas and electricity should be supplied without interruption.
One thing is clear: tragedies like this could have been prevented. The responsibility lies not only with individuals but also with those tasked with ensuring the stability of infrastructure.