Toshkent shahar sudi yaqin kunlarda Farg‘ona viloyatidan bo‘lgan, uch yoshli bolani shafqatsizlarcha o‘ldirganlikda ayblanayotgan 31 yoshli erkakning jinoyat ishini ko‘rib chiqishni boshlaydi. Jamoatchilikda katta shov-shuvga sabab bo‘lgan bu jinoyat joriy yilning 9 iyulida poytaxtning Yashnobod tumanidagi ko‘p qavatli uyda joylashgan ijaradagi kvartirada sodir bo‘lgan.
Ish materiallariga ko‘ra, ayblanuvchi mazkur kvartirada o‘z tanishi bo‘lgan ayol bilan birga yashagan. O‘sha kuni ular o‘rtasida janjal kelib chiqqan, janjal chog‘ida erkak pichoq olib, ayolning birinchi nikohidan bo‘lgan uch yoshli o‘g‘liga bir necha marta zarba bergan. Bolaga og‘ir jarohatlar yetkazilgan va u kasalxonaga yetkazilguncha vafot etgan.
Ayblanuvchiga nisbatan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishida bir nechta modda, jumladan, Jinoyat kodeksining 97 (qasd bilan odam o‘ldirish), 219 (hokimiyat vakili yoki fuqarolik burchini bajarayotgan shaxsga qarshilik ko‘rsatish) va 251-1 (sodir etilgan moddalar tashqari kuchli ta’sir qiluvchi moddalarni ishlab chiqarish, tarqatish va namoyish qilish) moddalari kiritilgan. Bu moddalar nafaqat jinoyatning og‘irligini, balki ayblanuvchi tomonidan sodir etilgan qo‘shimcha qonunbuzarliklarni ham ko‘rsatadi.
Jinoyat ishi 29 oktyabr kuni Toshkent shahar sudiga taqdim etilgan bo‘lib, hozirda mazmunan ko‘rib chiqishga tayyorlanmoqda.

Ташкентский городской суд вскоре начнет рассмотрение уголовного дела в отношении 31-летнего мужчины из Ферганской области, обвиняемого в жестоком убийстве трехлетнего ребенка. Преступление, вызвавшее широкий общественный резонанс, произошло 9 июля этого года в одной из съемных квартир в многоквартирном доме Яшнабадского района столицы.
Согласно материалам дела, обвиняемый проживал в этой квартире со своей знакомой. В тот день между ними произошла ссора, в ходе которой мужчина схватил нож и нанес несколько ударов трехлетнему сыну женщины от первого брака. Ребенок получил тяжелые травмы и скончался до прибытия в больницу.
Дело против обвиняемого включает несколько статей Уголовного кодекса, в том числе 97 (умышленное убийство), 219 (сопротивление представителю власти или лицу, выполняющему гражданский долг) и 251-1 (изготовление, распространение и демонстрация продукции, пропагандирующей сильнодействующие вещества, не являющиеся наркотиками). Эти статьи отражают не только тяжесть преступления, но и сопутствующие обстоятельства, указывающие на потенциальные дополнительные правонарушения со стороны обвиняемого.
Уголовное дело поступило в Ташкентский городской суд 29 октября и в настоящее время находится на стадии подготовки к рассмотрению по существу.