O‘zbekiston Prezidenti Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqidagi qonunni imzoladi. Eng qiziqarli yangiliklardan biri — skuter, moped, elektro-samokat va velosipedlarda yo‘lovchi tashish, shuningdek, alkogolli, narkotik yoki boshqa mast holatda ushbu transport vositalarini boshqarish uchun jarimalar joriy etilganidir.
Tekshiruvdan o‘tishni rad etish uchun jarima
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 136-moddasiga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, skuter, moped, velosiped va boshqa shaxsiy harakatlanish vositalarining haydovchilari mastlik holatini tekshirishdan bosh tortgan taqdirda 3 BHM miqdorida, ya’ni 1,1 million so‘m jarimaga tortilishi mumkin.
Mast holda haydash uchun jarima
138-moddaga kiritilgan o‘zgartirishlarga binoan, PДД buzilishi va mast holda skuter, moped yoki velosiped boshqarish uchun 3 BHM miqdorida jarima belgilangan.
Qoidalarni va tartib belgilarini e’tiborsiz qoldirish uchun jarima
Endi yo‘l harakati tartibchilarining signallariga bo‘ysunmaslik va yo‘l belgilari talablarini buzgan haydovchilar 1/3 BHM miqdorida (125 ming so‘m) jarimaga tortilishi mumkin.
Yo‘lovchilarni tashish va yorug‘lik moslamalarining yo‘qligi uchun jarima
Bundan tashqari, yorituvchi va reflektorlar bilan jihozlanmagan skuter, moped, velosiped yoki boshqa harakatlanish vositalarini boshqarish va ularda yo‘lovchi tashish uchun haydovchilar 1/2 BHM (187,5 ming so‘m) miqdorida jarimaga tortilishi belgilangan.
Ushbu o‘zgartirishlar O‘zbekiston yo‘llarida xavfsizlikni oshirish zarurati bilan bog‘liq. Mamlakatda moped, skuter va velosipedlar soni ortib bormoqda, va ko‘p hollarda ularning haydovchilari yo‘l harakati qoidalariga rioya etmay, nafaqat o‘zini, balki boshqa harakat ishtirokchilarini ham xavf ostiga qo‘yadilar. Qattiq jarimalarni kiritish mas’uliyatli haydovchilik madaniyatini shakllantirish va yo‘l-transport hodisalarining oldini olishga qaratilgan muhim qadamdir.

The President of Uzbekistan signed a law introducing changes and additions to the Administrative Responsibility Code. Among the most notable changes are fines for carrying passengers on scooters, mopeds, electric scooters, and bicycles, as well as for operating these vehicles while under the influence of alcohol, drugs, or other intoxicants.
Fines for Refusing Sobriety Testing
According to the amendments to Article 136 of the Administrative Responsibility Code, drivers of scooters, mopeds, bicycles, and other personal mobility devices who refuse to undergo sobriety testing may be fined up to 3 BRV (1.1 million soms).
Fines for Driving While Intoxicated
Amendments to Article 138 specify that drivers of scooters, mopeds, or bicycles found driving under the influence of alcohol or drugs while violating traffic rules will face a 3 BRV fine.
Fines for Ignoring Traffic Signals and Signs
Drivers who disobey traffic signals or fail to comply with traffic signs will now face a fine of 1/3 BRV (125,000 soms).
Passenger Transportation and Absence of Lights
Additionally, operating scooters, mopeds, bicycles, or other personal transport without reflectors and lights, as well as carrying passengers on these vehicles, will incur a fine of 1/2 BRV, or 187,500 soms.
These amendments aim to enhance road safety in Uzbekistan. With the increasing use of mopeds, scooters, and bicycles in the country, many riders unfortunately tend to overlook traffic regulations, endangering both themselves and other road users. The introduction of these stricter fines is a step towards promoting more responsible driving habits and reducing the rate of accidents on Uzbekistan’s roads.