O‘zbekiston Prezidenti Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqidagi qonunni imzoladi. Eng qiziqarli yangiliklardan biri — skuter, moped, elektro-samokat va velosipedlarda yo‘lovchi tashish, shuningdek, alkogolli, narkotik yoki boshqa mast holatda ushbu transport vositalarini boshqarish uchun jarimalar joriy etilganidir.
Tekshiruvdan o‘tishni rad etish uchun jarima
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 136-moddasiga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, skuter, moped, velosiped va boshqa shaxsiy harakatlanish vositalarining haydovchilari mastlik holatini tekshirishdan bosh tortgan taqdirda 3 BHM miqdorida, ya’ni 1,1 million so‘m jarimaga tortilishi mumkin.
Mast holda haydash uchun jarima
138-moddaga kiritilgan o‘zgartirishlarga binoan, PДД buzilishi va mast holda skuter, moped yoki velosiped boshqarish uchun 3 BHM miqdorida jarima belgilangan.
Qoidalarni va tartib belgilarini e’tiborsiz qoldirish uchun jarima
Endi yo‘l harakati tartibchilarining signallariga bo‘ysunmaslik va yo‘l belgilari talablarini buzgan haydovchilar 1/3 BHM miqdorida (125 ming so‘m) jarimaga tortilishi mumkin.
Yo‘lovchilarni tashish va yorug‘lik moslamalarining yo‘qligi uchun jarima
Bundan tashqari, yorituvchi va reflektorlar bilan jihozlanmagan skuter, moped, velosiped yoki boshqa harakatlanish vositalarini boshqarish va ularda yo‘lovchi tashish uchun haydovchilar 1/2 BHM (187,5 ming so‘m) miqdorida jarimaga tortilishi belgilangan.
Ushbu o‘zgartirishlar O‘zbekiston yo‘llarida xavfsizlikni oshirish zarurati bilan bog‘liq. Mamlakatda moped, skuter va velosipedlar soni ortib bormoqda, va ko‘p hollarda ularning haydovchilari yo‘l harakati qoidalariga rioya etmay, nafaqat o‘zini, balki boshqa harakat ishtirokchilarini ham xavf ostiga qo‘yadilar. Qattiq jarimalarni kiritish mas’uliyatli haydovchilik madaniyatini shakllantirish va yo‘l-transport hodisalarining oldini olishga qaratilgan muhim qadamdir.

Президент Узбекистана подписал закон, вносящий изменения и дополнения в Кодекс об административной ответственности. Среди наиболее интересных нововведений — введение штрафов за перевозку пассажиров на скутерах, мопедах, электросамокатах и велосипедах, а также за вождение этих транспортных средств в состоянии алкогольного, наркотического или иного опьянения.
Штраф за отказ от освидетельствования
Согласно изменениям в статье 136 Кодекса об административной ответственности, водители скутеров, мопедов, велосипедов и других средств индивидуального передвижения, которые отказываются проходить освидетельствование на состояние опьянения, могут быть оштрафованы на сумму 3 БРВ, что составляет 1,1 миллиона сумов.
Вождение в состоянии опьянения
Поправки в статье 138 устанавливают, что за нарушение ПДД при управлении скутером, мопедом или велосипедом в состоянии алкогольного или наркотического опьянения предусмотрен штраф в размере 3 БРВ.
Штраф за игнорирование правил и сигналов регулировщика
Теперь за неповиновение сигналам регулировщика и несоблюдение требований дорожных знаков водители этих видов транспортных средств могут быть оштрафованы на 1/3 БРВ, что составляет 125 тысяч сумов.
Перевозка пассажиров и отсутствие световых приборов
Кроме того, за управление скутером, мопедом, велосипедом, или другим средством индивидуального передвижения, не оснащёнными светоотражателями и фонарями, а также за перевозку пассажиров на этих транспортных средствах водителям грозит штраф в размере 1/2 БРВ, то есть 187,5 тысяч сумов.
Эти изменения продиктованы необходимостью повысить безопасность на дорогах Узбекистана. Число мопедов, скутеров и велосипедов в стране увеличивается, и многие водители таких транспортных средств, к сожалению, нередко игнорируют правила дорожного движения, ставя под угрозу не только себя, но и других участников движения. Введение строгих штрафов — это шаг к формированию более ответственного отношения к вождению и уменьшению аварийности на дорогах.