Turkiyaning qurilish kompaniyasi Koç Construction Toshkentdagi Shota Rustaveli ko’chasi rekonstruksiya qilish loyihasini taqdim etdi. Ushbu loyiha ko‘chani kechayu kunduz ishlaydigan gastronomik ko‘chaga aylantirishni nazarda tutadi. Taqdimot davomida turklar rekonstruksiya ishlari tugagach, ko‘chaning kelajakdagi ko‘rinishini tasvirlaydigan vizualizatsiyani namoyish etishdi. Loyiha doirasida infratuzilmani yangilash, binolarni rekonstruksiya qilish va piyodalar hamda mehmonlar uchun qulay sharoitlar yaratishni o‘z ichiga olgan keng ko‘lamli obodonlashtirish ishlari amalga oshiriladi.
Asosiy o‘zgarishlar quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
- Zamonaviy me’moriy yechimlar bilan binolarning fasadlarini yangilash, bu esa ko‘chaga zamonaviy va uslubli ko‘rinish beradi.
- Piyodalar uchun qulay zona yaratish, zamonaviy yoritish tizimi, qulay o‘rindiqlar va yashil hududlar bilan jihozlanishi, bu ko‘chani nafaqat kunduzgi sayrlar, balki kechki dam olish uchun ham jozibador qiladi.
- Jamoat hududlarini rekonstruksiya qilish, dam olish zonalari, gastronomik pavilonlar va kechayu kunduz ishlaydigan kafe va restoranlar yaratish.
- Oziq-ovqat ixlosmandlari va gurmeler uchun diqqat markaziga aylanishi kutilayotgan gastronomik zonani tashkil etish. Bu yerda restoranlar, kafe va turli xil oshxonalarni taklif etuvchi ko‘cha savdo nuqtalari joylashadi.
Shota Rustaveli ko’chasi gastronomik ko‘chaga aylantirish loyihasi shaharning turistik va madaniy salohiyatini oshirishga qaratilgan. Modernizatsiya tufayli bu ko‘cha nafaqat mahalliy aholi, balki xorijiy mehmonlar uchun ham jozibador bo‘ladi. Koç Construction vakillari loyihaning asosiy maqsadi qulay va jonli shahar zonasini yaratish ekanligini ta’kidladilar, bu esa urbanistika va mehmondo‘stlik sohasidagi zamonaviy xalqaro standartlarga mos keladi.
Rasmiylar, modernizatsiyadan so‘ng Shota Rustaveli ko’chasi Toshkentning yangi diqqatga sazovor joyiga aylanib, shaharga yana bir yorqin va dinamik dam olish va ko‘ngilochar hudud qo‘shishiga ishonch bildirishdi.
Loyiha doirasida quyidagi chora-tadbirlar rejalashtirilgan:
- 1,6 km uzunlikdagi velosiped yo‘lagi;
- 40 zamonaviy o‘rindiq o‘rnatish;
- Nogironlar uchun 10 ta pandus tashkil qilish;
- Bepul Wi-Fi hududlarini yaratish;
- 1,5 km maydonda keng yashil zonalar yaratish;
- 6 ta avtobus bekatini zamonaviy uslubda qayta qurish;
- Zamonaviy jamoat hojatxonalari tashkil etish;
- Nogironlar uchun 4 ta pandus o‘rnatish va 2 ta chorraha yer osti o‘tish joylarini rekonstruksiya qilish.

Турецкая строительная компания Koç Construction представила проект по реконструкции улицы Шота Руставели в Ташкенте, который предполагает её превращение в круглосуточную гастрономическую улицу. На презентации турки продемонстрировали визуализацию будущего облика улицы после завершения всех реконструкционных работ. В рамках проекта планируется масштабное благоустройство территории, включающее обновление инфраструктуры, реконструкцию зданий и создание комфортных условий для пешеходов и посетителей.
Основные изменения включают:
- Обновление фасадов зданий с применением современных архитектурных решений, которые придадут улице стильный и современный вид.
- Создание комфортной пешеходной зоны, оборудованной удобными скамейками, зелёными насаждениями и современным освещением, что сделает улицу привлекательной как для дневных прогулок, так и для вечернего отдыха.
- Реконструкция общественных пространств, в том числе создание новых зон для отдыха, гастрономических павильонов и кафе, которые смогут работать круглосуточно.
- Организация гастрономической зоны, которая станет центром притяжения любителей уличной еды и гурманов. Здесь будут расположены рестораны, кафе и уличные торговые точки с разнообразной кухней.
Проект по превращению улицы Шота Руставели в гастрономическую улицу направлен на повышение туристического и культурного потенциала города. Благодаря модернизации улица станет привлекательной не только для местных жителей, но и для иностранных гостей. Представители Koç Construction отметили, что целью проекта является создание уютной и оживлённой городской зоны, которая будет соответствовать современным мировым стандартам в сфере урбанистики и гостеприимства.
Чиновники уверены, что обновлённая улица Шота Руставели станет новой достопримечательностью Ташкента, добавив городу ещё одну яркую и динамичную локацию для отдыха и развлечений.
В рамках проекта запланированы следующие меры:
- Велосипедная дорожка длиной 1,6 км;
- Установка 40 современных скамеек;
- Обустройство 10 пандусов для людей с ограниченными возможностями;
- Создание зон с бесплатным Wi-Fi;
- Создание обширных зелёных зон на площади 1,5 км;
- Реконструкция 6 автобусных остановок в современном стиле;
- Обустройство современных общественных туалетов;
- Установка 4 пандусов в подземных переходах для людей с ограниченными возможностями и реконструкция подземных переходов на 2 перекрёстках.