Яқин вақт ичида Ўзбекистон ва Хитой ўртасида шаҳарлар орасидаги авиақатновлар сони сезиларли даражада оширилади. Келишувлар доирасида тўртта ўзбек авиакомпаниясига ҳар ҳафта Тошкент ва Самарқанд халқаро аэропортларидан Хитойнинг 12 шаҳрига 58 та мунтазам йўловчи рейсларини амалга ошириш ҳуқуқи берилди. Ҳозирги вақтда маҳаллий авиаташувчилар Хитой томонининг сертификат талабларига мувофиқ бўлиш устида иш олиб бормоқдалар.
Кеча Ўзбекистон Транспорт вазирлигида Хитойнинг энг йирик авиакомпанияларидан бири бўлган China Southern Airlines вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашувнинг асосий мавзуси Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги авиақатновлар сонини ошириш, шунингдек, парвозлар географиясини кенгайтириш бўлди.
Музокаралар якунига кўра, China Southern Airlines авиакомпаниясининг Пекин – Тошкент йўналиши бўйича ҳафталик рейслар сонини 4 тадан 7 тага, Урумчи – Тошкент йўналиши бўйича 3 тадан 4 тага ошириш, шунингдек, 2025 йилдан бошлаб Гуанчжоу – Урумчи – Тошкент йўналиши бўйича ҳафтада учта янги рейс йўлга қўйиш бўйича келишувга эришилди.
Бундан ташқари, ҳозирда ўзбек авиакомпаниялари Qanot Sharq, Centrum Air ва Air Samarkand мунтазам рейсларни Хитойга амалга ошириш учун Хитой авиация маъмуриятининг CCAR-129 сертификат талабларини бажариш бўйича фаол тайёргарлик кўрмоқда.
Айни пайтда Ўзбекистон ва Хитой ўртасида 9 авиакомпания мунтазам равишда 16 йўналиш бўйича ҳафтасига 63 та рейсни амалга оширмоқда. Уларнинг 21 таси йўловчи ташишга, қолган 42 таси юк ташишга тўғри келади.
Шундай қилиб, авиақатновлар ва йўналишлар сонини ошириш икки давлат ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлашга ва транспорт инфратузилмасини ривожлантиришга хизмат қилади, бу эса бизнес, туризм ва халқаро ҳамкорлик учун янги имкониятлар яратади.

В ближайшее время Узбекистан и Китай значительно увеличат число авиарейсов между городами двух стран. В рамках договоренностей четыре узбекские авиакомпании получили право выполнять 58 регулярных пассажирских рейсов в неделю в 12 китайских городов из международных аэропортов Ташкента и Самарканда. Сейчас отечественные авиаперевозчики ведут работу по соответствию сертификационным требованиям китайской стороны.
Накануне в Министерстве транспорта Узбекистана прошла встреча с представителями одной из крупнейших китайских авиакомпаний China Southern Airlines. Основной темой обсуждения стало увеличение количества авиарейсов между Узбекистаном и Китаем, а также расширение географии полетов.
По итогам переговоров было решено увеличить количество еженедельных рейсов China Southern Airlines по маршруту Пекин – Ташкент с 4 до 7, а по маршруту Урумчи – Ташкент с 3 до 4. Кроме того, с 2025 года планируется запуск трех новых рейсов в неделю по маршруту Гуанчжоу – Урумчи – Ташкент.
Кроме того, сейчас узбекские авиакомпании Qanot Sharq, Centrum Air и Air Samarkand ведут активную подготовку к выполнению сертификационных требований CCAR-129 китайской авиационной администрации, чтобы начать регулярные полеты в Китай.
Всего на сегодняшний день между Узбекистаном и Китаем летают 9 авиакомпаний, которые выполняют в общей сложности 63 регулярных рейса в неделю по 16 направлениям. Из них 21 рейс приходится на перевозку пассажиров, а 42 – на грузовые перевозки.
Таким образом, увеличение количества рейсов и маршрутов будет способствовать укреплению связей между двумя странами и развитию транспортной инфраструктуры, открывая новые возможности для бизнеса, туризма и международного сотрудничества.