Ўзбекистон ҳукумати жорий йилда йўл инфратузилмаси, пиёдалар хавфсизлиги ва газ ҳисоблагичларини ўрнатиш соҳаларида муҳим ўзгаришларни амалга ошириш мақсадида бир қатор стратегик аҳамиятга эга ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва қабул қилишни режалаштирмоқда. Бу ташаббуслар фуқаролар ва бизнес учун муҳим бўлган асосий соҳаларни модернизация қилишга қаратилган.
Стратегик ислоҳотлар агентлиги маълумотларига кўра, «Пуллик автомобиль йўллари тўғрисида»ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилиб, ҳукумат кўриб чиқиши учун тақдим этилган. Мазкур ҳужжат йўл инфратузилмасига инвестицияларни жалб қилишга хизмат қиладиган альтернатив йўл тармоғи учун ҳуқуқий асос яратади. Лойиҳанинг муҳим қисми давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш бўлиб, бу йўлларнинг ўтказувчанлик қобилиятини ошириш ва кўрсатилаётган хизматларнинг сифатини яхшилашга имкон беради.
Ушбу қонуннинг қабул қилиниши нафақат давлат бюджетига тушадиган юкни камайтиришни, балки янги иш ўринлари яратишни ҳам ваъда қилмоқда. Шунингдек, бу транспорт воситаларининг ҳаракатини тезлаштириш ва умумий фойдаланиш йўлларининг ўтказувчанлик қобилиятини оширишга ёрдам беради, бу эса мамлакат йўл инфратузилмасини ривожлантиришда муҳим қадам бўлади.
Бундан ташқари, вазирликлар ва идоралар билан келишилмоқда бўлган президент фармони лойиҳаси ҳам ишлаб чиқилмоқда, у пиёдалар учун хавфсиз ва қулай йўллар, шунингдек, шаҳарларда пуллик автотураргоҳлар инфратузилмасини ривожлантиришга қаратилган. Мазкур ҳужжат пиёдалар ҳаракатланиши учун шароитларни яхшилашни ваъда қилмоқда, бу урбанизациянинг ўсиб бориши шароитида айниқса долзарбдир.
Олдинга қўйилган яна бир муҳим қадам – газни қазиб олишдан тортиб то истеъмолчиларга етказиб беришгача бўлган барча босқичларда ҳисоблагичларни ўрнатиш тўғрисидаги ҳукумат қарори лойиҳасидир. Бу лойиҳа табиий ресурслардан фойдаланишнинг шаффофлигини ва самарадорлигини оширишга қаратилган. Ҳукумат Самарқандда электр тарқатиш тармоқларини модернизация қилиш учун инвесторларни жалб қилиш устида ҳам фаол иш олиб бормоқда.
Барча бу ташаббуслар ҳукуматнинг инфратузилмани модернизация қилиш ва фуқаролар ҳамда бизнес учун қулай шароитлар яратиш борасидаги жиддий ниятларини кўрсатади. Яқин келажакда бу ҳужжатларнинг фаол муҳокамаси ва қабул қилиниши кутилмоқда, бу эса Ўзбекистоннинг ривожланишида муҳим қадам бўлади.

В этом году власти Узбекистана намерены разработать и принять несколько стратегически важных документов, которые внесут значительные изменения в области дорожной инфраструктуры, пешеходной безопасности и установки газовых счетчиков. Эти инициативы направлены на модернизацию ключевых сфер, которые касаются как граждан, так и бизнеса.
По данным Агентства стратегических реформ, уже разработан и внесен на рассмотрение в правительство законопроект «О платных автомобильных дорогах». Этот документ создаст правовую базу для альтернативной дорожной сети, которая будет способствовать привлечению инвестиций в дорожную инфраструктуру. Важной частью проекта является развитие государственного-частного партнерства, что позволит увеличить пропускную способность дорог и повысить качество предоставляемых услуг.
Принятие данного закона обещает не только снизить нагрузку на государственный бюджет, но и создать новые рабочие места. Это также поможет ускорить движение автотранспорта и повысить пропускную способность дорог общего пользования, что станет значительным шагом вперед в развитии транспортной инфраструктуры страны.
Кроме того, на согласовании с министерствами и ведомствами находится проект постановления президента, направленный на развитие безопасных и комфортных для пешеходов дорог, а также инфраструктуры платных парковок в городах. Этот документ обещает улучшить условия для передвижения пешеходов, что особенно актуально в условиях растущей урбанизации.
Важным шагом вперед станет и проект постановления правительства об установке счетчиков на всех этапах – от добычи природного газа до его поставки потребителям. Этот проект направлен на повышение прозрачности и эффективности использования природных ресурсов. Власти также активно работают над привлечением инвесторов для модернизации электрораспределительных сетей в Самарканде на основе государственно-частного партнерства.
Все эти инициативы свидетельствуют о серьезных намерениях властей по модернизации инфраструктуры и созданию комфортных условий для граждан и бизнеса. В ближайшее время ожидается активное обсуждение и принятие этих документов, что станет важным шагом в развитии Узбекистана.