2027 йилда Ўзбекистон пойтахти янги люкс даражадаги The Ritz-Carlton меҳмонхона-резиденциясига эга бўлади. Тошкент ҳокими Шавкат Умурзаков ўтган ҳафтада Тошкентда ўтказилган Озарбайжон ва Ўзбекистон тадбиркорлари ўртасидаги учрашувда бу ҳақда маълум қилди. Унинг сўзларига кўра, янги объект шаҳарнинг визит карточкаларидан бирига айланади ва Ўзбекистонга янги сайёҳлар ва инвесторларни жалб қилишга ёрдам беради.
«Озарбайжоннинг PASHA Holding компанияси билан ҳамкорликда биз The Ritz-Carlton меҳмонхонаси ва резиденциясини қуриш бўйича йирик лойиҳани ишга туширдик. Бу жаҳон бренди, у янги бозорларга шунчаки кириб келмайди. Ўзбекистоннинг бозори ва ривожланиш барқарорлигини ўрганганидан сўнг, улар бизнинг бозорга киришга қарор қилди. Лойиҳа 2027 йилда якунланади ва Тошкентнинг асосий диққатга сазовор жойларидан бирига айланади. Архитектура жиҳатидан комплекс жуда чиройли бўлади», – деди Умурзаков.
Люкс даражадаги меҳмонхонанинг қурилиши тахминан 200 миллион долларга тушади. Объектнинг аниқ жойлашуви ҳозирча ошкор қилинмаган бўлса-да, баъзи маълумотларга кўра, меҳмонхона Чилонзор туманида жойлашади. Комплекс 150 та хонани, шунингдек, резиденцияларни ўз ичига олади, бу нафақат сайёҳлар, балки узоқ муддатли инвесторларни ҳам жалб қилади.
The Ritz-Carlton – бу халқаро люкс даражадаги меҳмонхоналар тармоғи бўлиб, у Ritz-Carlton Hotel Company компаниясига тегишли ва шу компания томонидан бошқарилади. Компания Marriott International, дунёдаги энг йирик меҳмонхона холдингига қарашли. Тармоқнинг бош офиси Мэриленд штатида (АҚШ) жойлашган.
Бу PASHA Holding компаниясининг меҳмонхона бизнеси соҳасидаги биринчи лойиҳаси эмас. Ўтган йилнинг август ойида компания Боку шаҳрида The Ritz-Carlton Residencesни очиш бўйича Marriott International билан келишув имзолаган, бу эса уларнинг жаҳон меҳмонхона брендлари билан ҳамкорлик қилишга жиддий ёндошишларини тасдиқлайди.
The Ritz-Carlton Тошкентда очилиши билан Ўзбекистон пойтахти дунё миқёсидаги сайёҳлик маркази сифатида яна бир қадам ташлайди, у ўз меҳмонларига энг юқори даражадаги хизмат ва қулайликни таклиф эта олади.

В 2027 году столица Узбекистана станет домом для нового люксового отеля-резиденции The Ritz-Carlton. Хоким Ташкента Шавкат Умурзаков сообщил об этом в кулуарах встречи между предпринимателями Азербайджана и Узбекистана, которая прошла на прошлой неделе в Ташкенте. По его словам, новый объект станет одной из визитных карточек города и поможет привлечь в Узбекистан новых туристов и инвесторов.
«Совместно с азербайджанской компанией PASHA Holding мы запустили большой проект по строительству гостиницы и резиденции The Ritz-Carlton. Это мировой бренд, который не просто так выходит на новые рынки. Изучив рынок и стабильность развития Узбекистана, они решили войти на наш рынок. Проект будет завершён в 2027 году и станет одной из главных достопримечательностей Ташкента. С точки зрения архитектуры комплекс будет очень красивым», – отметил Умурзаков.
Строительство люксового отеля обойдётся примерно в 200 миллионов долларов. Хотя точная локация объекта пока не раскрыта, по некоторым данным, отель будет расположен в Чиланзарском районе. Комплекс будет включать 150 номеров, а также резиденции, что позволит привлечь не только туристов, но и долгосрочных инвесторов.
The Ritz-Carlton – это международная сеть гостиниц класса «люкс», принадлежащая и управляемая компанией Ritz-Carlton Hotel Company, дочерней компанией Marriott International, крупнейшего в мире гостиничного холдинга. Штаб-квартира сети расположена в штате Мэриленд, США.
Это не первый подобный проект PASHA Holding в сфере гостиничного бизнеса. В августе прошлого года компания подписала соглашение с Marriott International об открытии The Ritz-Carlton Residences в Баку, что подтверждает серьёзность их намерений в сотрудничестве с мировыми гостиничными брендами.
С открытием The Ritz-Carlton в Ташкенте столица Узбекистана сделает ещё один шаг к становлению в качестве мирового туристического центра, способного предложить своим гостям самый высокий уровень сервиса и комфорта.