2027 йилда Ўзбекистон пойтахти янги люкс даражадаги The Ritz-Carlton меҳмонхона-резиденциясига эга бўлади. Тошкент ҳокими Шавкат Умурзаков ўтган ҳафтада Тошкентда ўтказилган Озарбайжон ва Ўзбекистон тадбиркорлари ўртасидаги учрашувда бу ҳақда маълум қилди. Унинг сўзларига кўра, янги объект шаҳарнинг визит карточкаларидан бирига айланади ва Ўзбекистонга янги сайёҳлар ва инвесторларни жалб қилишга ёрдам беради.
«Озарбайжоннинг PASHA Holding компанияси билан ҳамкорликда биз The Ritz-Carlton меҳмонхонаси ва резиденциясини қуриш бўйича йирик лойиҳани ишга туширдик. Бу жаҳон бренди, у янги бозорларга шунчаки кириб келмайди. Ўзбекистоннинг бозори ва ривожланиш барқарорлигини ўрганганидан сўнг, улар бизнинг бозорга киришга қарор қилди. Лойиҳа 2027 йилда якунланади ва Тошкентнинг асосий диққатга сазовор жойларидан бирига айланади. Архитектура жиҳатидан комплекс жуда чиройли бўлади», – деди Умурзаков.
Люкс даражадаги меҳмонхонанинг қурилиши тахминан 200 миллион долларга тушади. Объектнинг аниқ жойлашуви ҳозирча ошкор қилинмаган бўлса-да, баъзи маълумотларга кўра, меҳмонхона Чилонзор туманида жойлашади. Комплекс 150 та хонани, шунингдек, резиденцияларни ўз ичига олади, бу нафақат сайёҳлар, балки узоқ муддатли инвесторларни ҳам жалб қилади.
The Ritz-Carlton – бу халқаро люкс даражадаги меҳмонхоналар тармоғи бўлиб, у Ritz-Carlton Hotel Company компаниясига тегишли ва шу компания томонидан бошқарилади. Компания Marriott International, дунёдаги энг йирик меҳмонхона холдингига қарашли. Тармоқнинг бош офиси Мэриленд штатида (АҚШ) жойлашган.
Бу PASHA Holding компаниясининг меҳмонхона бизнеси соҳасидаги биринчи лойиҳаси эмас. Ўтган йилнинг август ойида компания Боку шаҳрида The Ritz-Carlton Residencesни очиш бўйича Marriott International билан келишув имзолаган, бу эса уларнинг жаҳон меҳмонхона брендлари билан ҳамкорлик қилишга жиддий ёндошишларини тасдиқлайди.
The Ritz-Carlton Тошкентда очилиши билан Ўзбекистон пойтахти дунё миқёсидаги сайёҳлик маркази сифатида яна бир қадам ташлайди, у ўз меҳмонларига энг юқори даражадаги хизмат ва қулайликни таклиф эта олади.

In 2027, the capital of Uzbekistan will become home to a new luxury Ritz-Carlton hotel-residence. Shavkat Umurzakov, the mayor of Tashkent, announced this during a meeting between Azerbaijani and Uzbek entrepreneurs, held last week in Tashkent. According to him, the new establishment will become one of the city’s landmarks and will help attract new tourists and investors to Uzbekistan.
“In collaboration with the Azerbaijani company PASHA Holding, we have launched a major project to construct a Ritz-Carlton hotel and residence. This is a global brand that does not enter new markets without thorough consideration. After studying the market and the stability of Uzbekistan’s development, they decided to enter our market. The project will be completed in 2027 and will become one of Tashkent’s main attractions. From an architectural standpoint, the complex will be very beautiful,” said Umurzakov.
The construction of the luxury hotel is expected to cost around $200 million. Although the exact location of the site has not yet been disclosed, some reports suggest that the hotel will be located in the Chilanzar district. The complex will include 150 rooms as well as residences, which will attract not only tourists but also long-term investors.
The Ritz-Carlton is an international luxury hotel chain owned and operated by the Ritz-Carlton Hotel Company, a subsidiary of Marriott International, the world’s largest hotel holding company. The network’s headquarters is located in Maryland, USA.
This is not the first such project by PASHA Holding in the hospitality sector. In August of last year, the company signed an agreement with Marriott International to open The Ritz-Carlton Residences in Baku, further confirming their serious intentions to collaborate with global hotel brands.
With the opening of The Ritz-Carlton in Tashkent, Uzbekistan’s capital will take another step towards becoming a global tourist center, capable of offering its guests the highest level of service and comfort.