Ҳокимият чиқиндиларни олиб чиқиш хизмати учун тўловларни амалга оширмайдиган тадбиркорлик субъектлари билан боғлиқ муаммони ҳал қилиш учун қатъий қадам ташлади. Ҳозирги кунда республикадаги тадбиркорларнинг 90 фоизи маиший чиқиндиларни олиб чиқиш учун мажбурий тўловларни амалга оширмайди. Ресторанлар, хусусий фирмалар ва бошқа компаниялар ўз чиқиндиларини аҳоли учун мўлжалланган чиқинди йиғиш нуқталарига ёки бунинг учун мўлжалланмаган жойларга ташлашади. Бундан ташқари, кўплаб тадбиркорлар чиқиндиларни олиб чиқиш бўйича шартномага эга эмасликларини билдириб, тўловлардан қочишган. Энди бу муаммо жамоат офертасини жорий этиш орқали ҳал қилинади, яъни бизнес ҳатто расмий шартнома бўлмаса ҳам тўлашга мажбур бўлади.
Бу ҳақда Экология вазирлиги хабар берди.
Президентнинг №УП-5 сонли фармонига кўра, 1 июлдан бошлаб маиший чиқиндиларни йиғиш ва олиб чиқиш хизмати юридик шахслар ва якка тартибдаги тадбиркорларга жамоат офертаси асосида кўрсатилади.
Бу оферта шартномаси автоматик равишда юридик шахслар ёки якка тартибдаги тадбиркорлар ва ушбу субъектларнинг мулки жойлашган ҳудудда хизмат кўрсатувчи санитария тозалаш корхонаси ўртасида тузилишини англатади. Ресми шартнома бўлмаса ҳам, тадбиркорлар чиқиндиларни олиб чиқиш учун тўлов қилишлари шарт бўлади.
Тўлов миқдорини аниқлашда тадбиркорлик фаолиятининг тури ва хусусиятлари ҳисобга олинади. Ҳар бир фаолият тури учун чиқинди йиғиш нормалари Жўқорғи Кенгес, вилоятлар халқ депутатлари кенгашлари ва Тошкент шаҳар кенгашлари томонидан тасдиқланади.
Бу янги қоида чиқиндиларни ноқонуний ташлашга қарши курашиш ва мамлакатда экологик вазиятни яхшилашга қаратилган. Янги талабларга риоя қилмаслик қонунчиликда белгиланган жавобгарлик чораларини назарда тутади.

The authorities have taken decisive action to address the issue of non-payment for waste disposal services by businesses. Currently, 90% of entrepreneurs in the country do not pay mandatory fees for the removal of household waste. Restaurants, private firms, and other companies simply dispose of their waste at collection points intended for the population or in other unauthorized locations. Many business owners have previously avoided payment by claiming that they did not have a contract for waste removal. This issue will now be resolved through the introduction of a public offer, meaning that businesses will be required to pay even without a formal contract.
This was announced by the Ministry of Ecology.
According to Presidential Decree No. UP-5, starting from July 1, waste collection and disposal services are provided to legal entities and individual entrepreneurs based on a public offer.
This means that a public offer contract is automatically concluded between legal entities or individual entrepreneurs and the sanitation company serving the area where the property of these entities is located. Even without an official contract, entrepreneurs will be required to pay for waste disposal.
The payment amount will be determined based on the type and specifics of the entrepreneurs’ activities. Waste collection norms for each type of activity will be approved by the Jokargy Kenes of Karakalpakstan, the Councils of People’s Deputies of the regions, and the city of Tashkent.
The new rule is aimed at combating illegal waste disposal and improving the environmental situation in the country. Failure to comply with the new requirements will result in the imposition of penalties as outlined in the legislation.