Ҳокимият чиқиндиларни олиб чиқиш хизмати учун тўловларни амалга оширмайдиган тадбиркорлик субъектлари билан боғлиқ муаммони ҳал қилиш учун қатъий қадам ташлади. Ҳозирги кунда республикадаги тадбиркорларнинг 90 фоизи маиший чиқиндиларни олиб чиқиш учун мажбурий тўловларни амалга оширмайди. Ресторанлар, хусусий фирмалар ва бошқа компаниялар ўз чиқиндиларини аҳоли учун мўлжалланган чиқинди йиғиш нуқталарига ёки бунинг учун мўлжалланмаган жойларга ташлашади. Бундан ташқари, кўплаб тадбиркорлар чиқиндиларни олиб чиқиш бўйича шартномага эга эмасликларини билдириб, тўловлардан қочишган. Энди бу муаммо жамоат офертасини жорий этиш орқали ҳал қилинади, яъни бизнес ҳатто расмий шартнома бўлмаса ҳам тўлашга мажбур бўлади.
Бу ҳақда Экология вазирлиги хабар берди.
Президентнинг №УП-5 сонли фармонига кўра, 1 июлдан бошлаб маиший чиқиндиларни йиғиш ва олиб чиқиш хизмати юридик шахслар ва якка тартибдаги тадбиркорларга жамоат офертаси асосида кўрсатилади.
Бу оферта шартномаси автоматик равишда юридик шахслар ёки якка тартибдаги тадбиркорлар ва ушбу субъектларнинг мулки жойлашган ҳудудда хизмат кўрсатувчи санитария тозалаш корхонаси ўртасида тузилишини англатади. Ресми шартнома бўлмаса ҳам, тадбиркорлар чиқиндиларни олиб чиқиш учун тўлов қилишлари шарт бўлади.
Тўлов миқдорини аниқлашда тадбиркорлик фаолиятининг тури ва хусусиятлари ҳисобга олинади. Ҳар бир фаолият тури учун чиқинди йиғиш нормалари Жўқорғи Кенгес, вилоятлар халқ депутатлари кенгашлари ва Тошкент шаҳар кенгашлари томонидан тасдиқланади.
Бу янги қоида чиқиндиларни ноқонуний ташлашга қарши курашиш ва мамлакатда экологик вазиятни яхшилашга қаратилган. Янги талабларга риоя қилмаслик қонунчиликда белгиланган жавобгарлик чораларини назарда тутади.

Власти сделали решительный шаг для того, чтобы решить проблему неоплаты услуг по вывозу мусора со стороны бизнеса. На данный момент 90% предпринимателей в республике не оплачивают обязательные платежи за вывоз бытовых отходов. Свои отходы рестораны, частные фирмы и другие компании просто выбрасывают на пункты сбора отходов, предназначенные для населения, или в других местах, не предназначенных для этого. Многие бизнесмены ранее избегали оплаты, заявляя, что у них нет контракта на вывоз мусора. Теперь эта проблема будет решена за счет введения публичной оферты, то есть бизнес будет обязан платить даже без заключенного договора.
Об этом сообщило Министерство экологии.
Согласно указу президента №УП-5, с 1 июля услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов оказываются юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям на основе публичной оферты.
Это означает, что договор оферты автоматически заключается между юридическими лицами или индивидуальными предпринимателями и предприятием санитарной очистки, обслуживающим территорию, на которой расположено недвижимое имущество этих субъектов. Даже без официального договора предприниматели будут обязаны платить за вывоз мусора.
Для определения суммы платежей будет учитываться вид и специфика деятельности предпринимателей. Нормы сбора отходов для каждого вида деятельности утверждаются Жокаргы Кенесом Каракалпакстана, Советами народных депутатов областей и города Ташкента.
Новое правило направлено на борьбу с нелегальным выбросом мусора и на улучшение экологической ситуации в стране. За несоблюдение новых требований предусмотрены меры ответственности, закрепленные в законодательстве.