Покистон 126 давлат фуқаролари, шу жумладан, Ўзбекистон учун визаларни расмийлаштириш жараёнини соддалаштириш бўйича муҳим қадам ташлади. Бу ҳақда Исломободда бўлиб ўтган матбуот анжуманида Покистон ахборот ва радиотрансляция федерал вазири Аттаулла Тарор маълум қилди. Унинг айтишича, ушбу чора бюрократияни қисқартириш ва аввал сайёҳларнинг мамлакатга киришига тўсқинлик қилган кечикишларни бартараф этишга қаратилган.
Эндиликда Ўзбекистон фуқаролари учун электрон виза (e-Visa) олиш учун тўлов бекор қилинди. Бу қарор ҳам туризм, ҳам бизнес сафарлари учун татбиқ этилади. 90 кунлик виза учун ариза 24 соат ичида кўриб чиқилади, бу визани олиш жараёнини янада қулай ва тезлаштиради.
Шунингдек, вазир визаларни расмийлаштириш учун янги онлайн ариза шаклини жорий этишни таъкидлади, энди аризадаги саволлар сони деярли юздан атиги 30 тагача камайган, бу эса ариза топшириш жараёнини сезиларли даражада соддалаштиради.
Покистон бош вазири Шаҳбоз Шарифнинг таъкидлашича, ушбу янги қарор бир нечта вазифаларни ҳал этишга қаратилган. Биринчидан, бу хорижий фуқаролар учун бюрократик жараёнларни ва молиявий харажатларни сезиларли даражада қисқартиради, бу эса илгари Ислом республикасига туристик оқимнинг кўпайишига тўсқинлик қилган эди. Иккинчидан, бу Покистоннинг туризмни ривожлантиришга қаратилган стратегиясини ва халқаро майдонда ўз имижини яхшилашга интилишини кўрсатади.
Ушбу чора-тадбирлар нафақат кўпроқ туристларни жалб қилиш, балки бошқа давлатлар билан бизнес алоқаларини ривожлантиришга ёрдам беришга қаратилган бўлиб, бу охир-оқибатда Покистон иқтисодиётига ижобий таъсир кўрсатади. Визаларни соддалаштириш жараёни мамлакатни дунё бўйлаб саёҳатчилар ва инвесторлар учун янада очиқ ва жозибадор қилади.

В Пакистане был сделан значительный шаг к упрощению визовых процедур для граждан 126 стран, среди которых и Узбекистан. Теперь для граждан Узбекистана плата за получение электронной визы (e-Visa) отменена. Это решение распространяется как на туристические, так и на деловые поездки. Заявка на 90-дневную визу будет рассматриваться в течение 24 часов, что делает процесс получения визы более удобным и быстрым.
Об этом на пресс-конференции в Исламабаде объявил федеральный министр информации и радиовещания Пакистана Аттаулла Тарар. По его словам, данная мера направлена на сокращение бюрократии и устранение задержек, которые ранее создавали преграды для прибытия путешественников в страну.
Также министр отметил внедрение новой онлайн-формы заявления на визу, которая теперь включает всего 30 вопросов вместо почти сотни, что значительно упрощает процедуру подачи заявки.
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф подчеркнул, что данное нововведение направлено на решение сразу нескольких задач. Во-первых, это значительно сократит для иностранцев бюрократические формальности и финансовые издержки, что ранее мешало увеличению туристического потока в исламскую республику. Во-вторых, оно демонстрирует, что Пакистан берет курс на развитие туризма и стремится улучшить свой имидж на международной арене.
Эти меры призваны не только привлечь больше туристов, но и способствовать развитию деловых связей с другими странами, что в конечном итоге окажет положительное влияние на экономику Пакистана. Упрощение визового режима делает страну более доступной и привлекательной для путешественников и инвесторов со всего мира.