30 июлдан 1 августгача сайёрамизда 4 дан 7 балгача кучли геомагнит бўронлари кутилмоқда. Бу табиий ҳодисалар алоқа, электр тармоқлари, навигация тизимлари ва инсон саломатлигига салбий таъсир кўрсатиши мумкин. Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги бу вазиятда қандай йўл тутиш кераклигини тушунтирди.
Кучли магнит бўронлари гипертоникларда қон босимининг ошишига, гипотоникларда босимнинг пасайишига, шунингдек, қандли диабет билан оғриган одамларда қон шакар даражасининг ошишига олиб келиши мумкин. Бу мелатонин ишлаб чиқарилиши камайиши билан изоҳланади, у организмни ташқи стрессларга бардошли қилади. Натижада нерв тизими муаммолари бўлган одамларда бошқа гормонлар ишлаб чиқарилиши ортиб, асабийлик, ҳолсизлик, реакциянинг сусайиши ёки кучайиши юзага келади.
Шунингдек, магнит бўронлари бронхиал астма билан оғриган одамларда соғлиқ муаммоларини келтириб чиқариши мумкин.
Бундан ташқари, магнит бўронлари пайтида айрим одамларда уйқусизлик ёки, аксинча, уйқучанлик кузатилади. Бундай ҳолатларда озиқ-овқат рационига алоҳида эътибор қаратиш ва кўпроқ суюқлик ичиш лозим. Янги меваларни, калийга бой маҳсулотларни, масалан, майиз ва қуритилган ўрикни, шунингдек, C витаминига бой маҳсулотларни истеъмол қилиш керак.
Магнит бўронлари кузатиладиган кунларда спиртли ва энергетик ичимликлардан бутунлай воз кечиш, шунингдек, ёғли, аччиқ ва шўр таомлардан сақланиш тавсия этилади, чунки туз қон босимининг ошишига сабаб бўлади.
Тинчлантирувчи чойларни ичиш фойдали. Шунингдек, мутахассислар ортиқча жисмоний юкламалар ва машғулотлардан вақтинча воз кечишни маслаҳат берадилар.
Сурункали касалликларга чалинган одамлар ўзлари билан шифокор тавсия этган дори-дармонларни олиб юришлари ва қон босимини мунтазам назорат қилиб туришлари керак.
Кун давомида бир неча марта душ қабул қилиш ҳам катта фойда келтиради.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги магнит бўронлари пайтида айрим одамларда ёруғлик ва баланд товушларга оғриқли реакция пайдо бўлиши мумкинлигини таъкидлади. Шунинг учун ўзингиз ва яқинларингиз учун қулай шароит яратиш муҳим.
Бу оддий чоралар геомагнит бўронларнинг саломатлик ва кундалик ҳаётга бўлган салбий таъсирини камайтиришга ёрдам беради.

С 30 июля по 1 августа на нашей планете ожидаются продолжительные геомагнитные бури силой от 4 до 7 баллов. Эти природные явления могут негативно повлиять на связь, электросети, навигационные системы, а также на здоровье человека. Министерство здравоохранения Узбекистана дало ряд рекомендаций, как вести себя в этой ситуации.
Сильные магнитные бури могут вызвать повышение кровяного давления у гипертоников, снижение давления у гипотоников, а также увеличение уровня сахара в крови у больных сахарным диабетом. Это объясняется снижением производства мелатонина, который обеспечивает устойчивость организма к внешним стрессам. В результате у людей с проблемами нервной системы усиливается выработка других гормонов, что вызывает нервозность, слабость, снижение или усиление реакций.
Также магнитные бури могут вызывать проблемы со здоровьем у людей, страдающих бронхиальной астмой.
Кроме того, во время магнитных бурь у некоторых людей наблюдается бессонница или, наоборот, сонливость. В таких условиях необходимо уделять особое внимание рациону питания и пить больше жидкости. Следует употреблять свежие фрукты, а также продукты, богатые калием, такие как изюм и курага, и те, которые содержат много витамина C.
В дни, когда наблюдаются магнитные бури, рекомендуется полностью отказаться от алкогольных и энергетических напитков, а также избегать жирной, острой и соленой пищи, так как соль способствует повышению кровяного давления.
Полезно пить успокаивающие чаи. Также специалисты советуют временно воздержаться от чрезмерных нагрузок и занятий.
Людям с хроническими заболеваниями следует носить с собой предписанные врачом лекарства и регулярно контролировать кровяное давление.
Принятие душа несколько раз в день также принесет значительную пользу.
Минздрав отметил, что во время магнитных бурь у некоторых людей может возникать болезненная реакция на свет и громкие звуки. Поэтому важно создать комфортные условия для себя и своих близких.
Эти простые меры помогут снизить негативное воздействие геомагнитных бурь на здоровье и повседневную жизнь.