1 августдан бошлаб Ўзбекистонда автомобиллар учун газ нархини ошириш бўйича юқори чегара бекор қилинади. Ҳозирги вақтда бу нарх кубометр учун 3750 сўмни ташкил қилади ва АЁҚШлар томонидан ёқилғи сотиш учун кўрсатма сифатида фойдаланилади. Ҳозирча Энергетика вазирлиги амалдаги ставка ёки янги ставка жорий этилиши ҳақида расмий хабар чоп этмади. Агар ҳеч қандай ўзгариш бўлмаса, АЁҚШ эгалари газ нархини исталган даражада белгилаш имкониятига эга бўлади. Натижада, бу ҳолат ҳайдовчилар учун ёқилғи нархининг ошишига олиб келиши мумкин.
Газ учун максимал нарх ўтган йилнинг октябрь ойида жорий этилган бўлиб, ўшанда у 3250 сўмни ташкил қилган эди. Бу чоралар нархларни барқарорлаштириш ва ёқилғи бозоридаги спекуляцияларнинг олдини олишга қаратилган эди.
Чеклов бекор қилиниши билан АЁҚШ эгалари шубҳасиз бу ҳолатдан фойдаланиб, ёқилғи нархини оширишади ва бу автомобил эгалари орасида норозиликни келтириб чиқариши мумкин. Энг ёмон томони, нархни чекловсиз ҳолда қўйиш ёқилғи етказиб беришда доимий узилишлар бўладиган қиш фаслида нархларнинг назоратсиз ошишига олиб келиши мумкин.
Умид қиламизки, эртага Энергетика вазирлиги, аввал бўлганидек, амалдаги максимал газ нархи бир неча ойга узайтирилгани ёки озгина оширилгани ҳақида хабар беради. Шунчаки масъул шахслар бу ҳақда аҳолини ўз вақтида хабардор қила олмаган.

С 1 августа в Узбекистане прекращает действовать максимальная цена на газ для автомобилей, установленная властями. Сейчас она составляла 3750 сумов за кубометр и используется заправочными станциями в качестве ориентира для продажи топлива. На данный момент Министерство энергетики не выпустило официальных сообщений о продлении текущей ставки или введении новой. В случае, если никаких изменений не будет, владельцы заправок получат возможность устанавливать любые цены на газ. В результате, это, скорее всего, приведет к увеличению стоимости топлива для автомобилистов.
Максимальная цена на газ была введена в октябре прошлого года, тогда она составляла 3250 сумов. Введение этой меры было направлено на стабилизацию цен и предотвращение спекуляций на рынке топлива.
С окончанием действия ограничения владельцы заправок, очевидно, воспользуются ситуацией и увеличат цены на топливо, что может вызвать недовольство среди автовладельцев. Хуже всего, что отсутствие ограничения по цене может привести к бесконтрольному росту цен зимой, когда на заправках постоянно происходят перебои с поставками газа.
Будем надеяться, что завтра Минэнерго, как это часто бывало ранее, сообщит, что действующая максимальная цена на газ была продлена на пару месяцев или немного увеличена. Просто ответственные лица не успели вовремя сообщить об этом населению.