Кеча аноним телеграм-каналларида Минэнерго Тошкентда аномал иссиқлик ва электр энергияси истеъмолининг кескин ўсиши сабабли соат 11:00 дан 17:00 гача электр таъминоти бўйича чекловлар жорий этишни режалаштираётгани ҳақида хабар тарқалди. Бу ҳақдаги хабарларга жавобан, амалдорлар бу ёлғон эканини ва ҳеч қандай чекловлар бўлмаслигини маълум қилишди.
Вазирликнинг расмий баёнотида айтилишича, баъзи телеграм-каналларда тарқатилаётган маълумотлар нотўғри ва бузиб кўрсатилган.
«Биз қатъий таъкидлаймизки, эртага ёки кейинги кунларда соат 11:00 дан 17:00 гача электр энергиясини ўчириш режалаштирилмаяпти,» – деб таъкидлади Минэнерго.
Амалдаги вазирликнинг 26 июль куни Тошкентда айрим истеъмолчилар учун соат 11:00 дан 17:00 гача қисқа муддатли вақтинчалик чекловлар жорий қилингани ҳақидаги хабар нотўғри талқин қилинган. Минэнергода тушунтирилишича, хабарда фақат келгуси аномал иссиқлик пайтида ортиқча юклама сабабли авария ҳолати юзага келса, шунга ўхшаш қисқа муддатли ўчиришлар мумкинлиги айтиб ўтилган.
«Энергетика вазирлиги ҳеч қайси ҳудудда электр таъминоти бўйича ўчиришлар режалаштирмаяпти. Ортиқча юклама сабабли авария ҳолати юзага келган тақдирда, қисқа муддатли ўчиришлар мумкин,» – деб изоҳ берди вазирлик.
Вазирлик, шунингдек, ҳозирги вақтда электр энергиясида танқислик йўқлигини тасдиқлади. Энергетика тизимида талабдан ортиқ 1300 МВт захира қувватлари мавжуд.

Recently, anonymous Telegram channels spread information claiming that due to abnormal heat and a sharp increase in electricity consumption in Tashkent, the Ministry of Energy is planning to impose electricity supply restrictions from 11:00 to 17:00. In response, officials stated that this is not true, and there will be no restrictions.
In an official statement, the ministry said that the information disseminated in some Telegram channels is distorted and incorrect.
“We strongly state that there are no plans to cut electricity from 11:00 to 17:00 tomorrow or in the coming days,” emphasized the Ministry of Energy.
Officials noted that the ministry’s message about short-term temporary restrictions for some consumers in Tashkent from 11:00 to 17:00 on July 26 was misinterpreted. The Ministry of Energy clarified that the message only mentioned that in case of an emergency due to overload in any area during the expected heat, short-term shutdowns might be possible to cool down the network or transformer.
“The Ministry of Energy does not plan any outages in any region. In case of an emergency due to overload, short-term shutdowns for cooling the network or transformers might be possible,” explained the ministry.
The ministry also assured that there is currently no shortage in electricity generation. The power system has a reserve capacity of 1300 MW beyond demand.