Кеча аноним телеграм-каналларида Минэнерго Тошкентда аномал иссиқлик ва электр энергияси истеъмолининг кескин ўсиши сабабли соат 11:00 дан 17:00 гача электр таъминоти бўйича чекловлар жорий этишни режалаштираётгани ҳақида хабар тарқалди. Бу ҳақдаги хабарларга жавобан, амалдорлар бу ёлғон эканини ва ҳеч қандай чекловлар бўлмаслигини маълум қилишди.
Вазирликнинг расмий баёнотида айтилишича, баъзи телеграм-каналларда тарқатилаётган маълумотлар нотўғри ва бузиб кўрсатилган.
«Биз қатъий таъкидлаймизки, эртага ёки кейинги кунларда соат 11:00 дан 17:00 гача электр энергиясини ўчириш режалаштирилмаяпти,» – деб таъкидлади Минэнерго.
Амалдаги вазирликнинг 26 июль куни Тошкентда айрим истеъмолчилар учун соат 11:00 дан 17:00 гача қисқа муддатли вақтинчалик чекловлар жорий қилингани ҳақидаги хабар нотўғри талқин қилинган. Минэнергода тушунтирилишича, хабарда фақат келгуси аномал иссиқлик пайтида ортиқча юклама сабабли авария ҳолати юзага келса, шунга ўхшаш қисқа муддатли ўчиришлар мумкинлиги айтиб ўтилган.
«Энергетика вазирлиги ҳеч қайси ҳудудда электр таъминоти бўйича ўчиришлар режалаштирмаяпти. Ортиқча юклама сабабли авария ҳолати юзага келган тақдирда, қисқа муддатли ўчиришлар мумкин,» – деб изоҳ берди вазирлик.
Вазирлик, шунингдек, ҳозирги вақтда электр энергиясида танқислик йўқлигини тасдиқлади. Энергетика тизимида талабдан ортиқ 1300 МВт захира қувватлари мавжуд.

Накануне в анонимных телеграм-каналах распространилась информация о том, что Минэнерго из-за аномальной жары и резкого роста потребления электричества в Ташкенте якобы планирует вводить ограничения по подаче электричества в период с 11:00 до 17:00. В ответ чиновники заявили, что это неправда, и ограничений не будет.
В официальном заявлении министерства говорится, что информация, распространенная в некоторых телеграм-каналах, является искаженной и неверной.
«Мы настоятельно заявляем, что завтра или в последующие дни отключение электроэнергии с 11:00 до 17:00 не планируется,» – подчеркнули в Минэнерго.
Чиновники отметили, что сообщение министерства о том, что 26 июля в Ташкенте вводились краткосрочные временные ограничения для некоторых потребителей с 11:00 до 17:00, были неверно интерпретированы. В Минэнерго уточнили, что в сообщении говорилось лишь о том, что в случае аварийной ситуации из-за перегрузки в какой-либо области на фоне ожидаемой жары возможны краткосрочные отключения для охлаждения сети или трансформатора.
«Министерство энергетики не планирует отключения ни в одном регионе. В случае аварийной ситуации из-за перегрузки возможны краткосрочные отключения для охлаждения сети или трансформаторов,» – пояснили в ведомстве.
Министерство также заверило, что в настоящее время нет дефицита в электроэнергии. В энергосистеме имеется резервная мощность 1300 МВт сверх спроса.