Сўнгги бир неча кун ичида аноним Телеграм-каналларда Чорвоқ, Ўзбекистондаги энг машҳур дам олиш жойларидан бири, сузиш учун ёпилаётгани ва курортдаги муассасалар меҳмонларни қабул қилишни тўхтатгани ҳақида миш-мишлар тарқалди. Бу хабарлар дам олувчилар ўртасида ташвиш тўлқинини келтириб чиқарди, шунинг учун пойтахт вилояти маъмурияти расмий баёнот билан чиқишга мажбур бўлди.
Ҳокимиятда таъкидландики, Чорвоқ ёпилиши ҳақидаги барча миш-мишлар фақатгина ўйдирма. Ҳозирги вақтда Бўстонлиқ туманидаги барча туристик базалар, дам олиш зоналари ва кўнгилочар муассасалар одатий тартибда ишламоқда. Сузиш ёки курортга ташриф буюриш бўйича ҳеч қандай чекловлар киритилмаган.
«Сиз оила аъзоларингиз билан биргаликда барча дам олиш зоналарида ёқимли вақт ўтказиш, совуқ сувда чўмилиш ва сиз учун яратилган барча шарт-шароитлардан фойдаланиш имкониятига эгасиз. Чорвоқ курорти ўз меҳмонларини табиат манзараси остида турли хил кўнгилочар тадбирлар ва қулай дам олиш билан хурсанд қилишда давом этмоқда», – деб таъкидлади вилоят маъмурияти.
Эслатиб ўтамизки, яқинда Чорвоқда фожиа содир бўлди – ёш йигит скутер бошқарувини йўқотиб, катамаранга урилди. Икки киши ҳалок бўлди. Шундан сўнг ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва махсус хизматлар сув омборида фойдаланиладиган барча катамаранлар ва скутерларни назоратга олди. Ҳозирча бу транспорт воситалари тақиқланган ёки йўқлиги номаълум.

В последние несколько дней в анонимных Телеграм-каналах начали распространяться слухи о том, что Чарвак, одно из самых популярных мест для отдыха в Узбекистане, закрывают для купания, а заведения на курорте перестали принимать посетителей. Эти сообщения вызвали волну беспокойства среди отдыхающих, поэтому администрации столичной области пришлось выступить с официальным сообщением.
В хокимияте заявили, что все слухи о закрытии Чарвака – это не более чем домыслы. В настоящий момент все туристические базы, базы отдыха и развлекательные заведения, расположенные на прибрежной линии Бостанлыкского района, работают в обычном режиме. Никаких ограничений на купание или посещение курорта не вводилось.
«Вы имеете возможность провести приятное время вместе с членами семьи во всех зонах отдыха, искупаться в прохладной воде и воспользоваться всеми условиями, созданными для вашего комфорта. Курорт Чарвак продолжает радовать своих гостей, предлагая разнообразные развлечения и комфортный отдых на фоне живописной природы», – отметили в областной администрации.
Напомним, что на днях на Чарваке произошла трагедия – молодой парень не справился с управлением скутером и врезался в катамаран. Два человека погибли. После этого правоохранители и специальные службы взяли под контроль все катамараны и скутеры, которые используются на водохранилище. На данный момент неизвестно, запрещены ли эти транспортные средства или нет.