Andijon viloyati Xo‘jaobod tumanida firibgarlik bilan bog‘liq janjal yuzaga keldi. 74 nafar fuqaro Umra ziyoratini tashkil qilishni va’da qilgan tashkilotchining qurboniga aylandi. Ularning umumiy 100 ming dollardan ortiq mablag‘ini yig‘ib, ziyorat uchun emas, balki onlayn qimor o‘yinlariga sarflagan.
Bu qanday sodir bo‘ldi?
Ishonchli fuqarolar o‘zlarining ziyorat uchun mo‘ljallangan katta miqdordagi mablag‘larini firibgarga topshirishgan. U pullarni bankka topshiraman, deb ishontirgan. Ammo, o‘rniga, bu mablag‘lar onlayn qimor o‘yinlarida ishtirok etish uchun sarflangan.
«Biz butun oilamiz bilan – men, otam va xotinim Umra ziyoratiga borishni rejalashtirdik. Umumiy hisobda unga 54 million so‘m, har birimizdan 17 million so‘m berdik. U pullarni bankka topshiraman, bizga qiynalmaslik uchun shuni qilishim kerak, deb ishontirgandi. Biz unga ishondik. Ammo keyin aniqliki, u pullarimizni qimor o‘yinlariga sarflab, yutqazib yuborgan. U yana o‘nlab boshqa odamlarni ham aldagan ekan. Biz buni faqat surishtiruv va sud jarayonida bildik. Hozir barchadan ehtiyot bo‘lishlarini so‘rayman: hech qachon naqd pullarni, hatto tanishingizga ham, bermang. Yaxshisi, o‘zingiz bankka topshiring,» – deya ta’kidladi jabrlanuvchilardan biri.
Jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, firibgar fuqarolarning ishonchidan foydalanib, ularning mablag‘larini aldoq yo‘li bilan o‘zlashtirgan. Bu holat bo‘yicha Xo‘jaobod tumani Ichki ishlar bo‘limi huzuridagi tergov guruhi jinoyat ishini qo‘zg‘atdi. Firibgarlik tashkilotchisi qo‘lga olindi va O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi bo‘yicha jinoyat sodir etganlikda ayblandi.
Sud shaxsni aybdor deb topdi. Unga besh yil ikki oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.

В Ходжаабадском районе Андижанской области разгорелся скандал, связанный с мошенничеством. 74 человека стали жертвами организатора поездок в Умру, который собрал у них более 100 тысяч долларов, но вместо оплаты паломничества потратил деньги на ставки в азартных играх.
Доверчивые граждане передали злоумышленнику крупные суммы на оформление поездки. Он уверял их, что сам внесёт деньги в банк, чтобы избавить от хлопот. Однако, вместо этого средства были использованы для участия в азартных онлайн-играх.
«Мы планировали отправиться в Умру всей семьёй – я, мой отец и жена. На троих мы передали ему 54 миллиона сумов, по 17 миллионов с каждого. Он уверял, что внесёт деньги в банк, чтобы нам не пришлось беспокоиться. Мы ему поверили. Но позже выяснилось, что он потратил наши средства на ставки в азартных играх и проиграл. Более того, он обманул десятки других людей. Мы узнали об этом только в ходе следствия и суда. Сейчас призываю всех быть осторожными: никогда не передавайте наличные деньги, даже знакомым. Лучше сами вносите средства в банк», – отметил один из пострадавших.
Возбуждение уголовного дела
Как подтвердило следствие, злоумышленник, используя доверие граждан, обманным путём завладел их средствами. По данному факту следственная группа отдела внутренних дел Ходжабадского района возбудила уголовное дело. Организатор мошеннической схемы, был арестован и обвинён в преступлении по части 4, статьи 168 (мошенничество).
Суд признал мужчину виновным. Ему было назначено наказание в виде лишения свободы сроком на пять лет и два месяца.
Чем больше мечетей, тем больше мошенничества! Вчера не боялись осуждения людей, сегодня не боимся кары всевышней, завтра не будем бояться отобрать чужую жизнь… Пословица: «Нет ничего страшнее завтрашнего дня…»