Buxoro viloyatida o‘ziga xos holat sodir bo‘ldi: bir yigit o‘z ma’shuqasining tovlamachiligi qurboniga aylandi. Qiz undan $5 ming talab qilib, ularning romantik munosabatlari haqidagi ma’lumotlarni, shu jumladan, yozib olingan video tasvirni uning oilasiga oshkor qilish bilan tahdid qilgan.
Huquq-tartibot organlari ma’lumotiga ko‘ra, sxema juda sodda, biroq tsinik bo‘lgan: 19 yoshli qiz, Buxoro shahrining Varxsha mahallasida yashovchi, 26 yoshli Qo‘qon tumani fuqarosi bilan romantik munosabatlarga kirishgan. Keyin esa u o‘zining moliyaviy manfaatlari uchun ularning yaqin munosabatlarini videoga oldirgan lahzalardan foydalanishga qaror qilgan. Qiz uning qarindoshlariga, jumladan, xotiniga videoni ko‘rsatish va huquq-tartibot organlariga murojaat qilish bilan tahdid qilib, undan pul talab qilgan.
Biroq, uning rejasi 13 noyabr kuni barbod bo‘ldi. Buxoro viloyati Ichki ishlar boshqarmasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida qiz Buxoro shahridagi To‘qimachi bozori oldida talab qilgan $5 mingni olayotgan paytda qo‘lga olindi. Barcha dalillar hujjatlashtirilgan bo‘lib, tovlamachi o‘z harakatlarini oqlay olmadi.
Ayni paytda, unga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 165-moddasi (tovlamachilik) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda dastlabki tergov ishlari davom etmoqda.
Hodisa jamiyatda katta muhokamalarga sabab bo‘ldi. Fikrlar turlicha: ba’zilar qizni tsinizmda ayblashmoqda, boshqalar esa uni xotinini aldagan erkak uchun munosib jazo deb hisoblashmoqda. Bir narsa aniq: ushbu voqeaning oshkor qilinishi hech bir ishtirokchiga quvonch olib kelmaydi.

An unusual incident occurred in the Bukhara region, where a young man became the victim of blackmail by his lover. The woman demanded $5,000, threatening to expose the details of their romantic relationship to his family by sharing a compromising video.
According to law enforcement officials, the scheme was simple yet cynical: a 19-year-old woman from the Varxsha mahalla in Bukhara entered into a romantic relationship with a 26-year-old man from the Kagan district. She later decided to use their intimate moments for financial gain, threatening to share the video with the man’s relatives, including his wife, and to report him to the authorities if he refused to pay.
However, her plans fell apart on November 13, when officers from the Bukhara Regional Department of Internal Affairs carried out a sting operation. The woman was caught red-handed near the Tukimachi market in Bukhara while receiving the demanded sum of $5,000. All evidence was documented, and the perpetrator was unable to justify her actions.
Currently, a criminal case has been initiated against her under Article 165 of the Criminal Code (extortion). Investigative actions are ongoing.
The incident has sparked public debate. Opinions are divided: some criticize the woman for her cynicism, while others argue that it serves as fitting punishment for a man who cheated on his wife. One thing is certain: the publicity surrounding this story is unlikely to bring any joy to its participants.