O‘zbekiston Markaziy banki ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan, go‘yoki jismoniy shaxslarga faqat bitta bank kartasi ochishga ruxsat beriladi degan mish-mishlarga rasmiy izoh berdi. Ushbu ma’lumot haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi. Bundan ko‘ra, bir kishi ochishi mumkin bo‘lgan plastik kartalar sonini vaqtincha tartibga soluvchi yangi qoidalar muhokama qilinmoqda. Xususan, har bir fuqaro umumiy hisobda 20 tagacha plastik karta ochishi mumkin bo‘ladi.
Qanday cheklovlar taklif qilinmoqda?
Moshenniklik operatsiyalarining oldini olish va hisobvaraqlar hamda kartalarning noqonuniy sxemalarda ishtirokini kamaytirish maqsadida quyidagi cheklovlarni joriy etish rejalashtirilmoqda:
- Bitta bankda 5 tagacha karta.
- Barcha banklarda umumiy hisobda 20 tagacha karta.
Bu cheklovlar virtual va ko-beydjing kartalarini ham o‘z ichiga oladi.
Muhim: ushbu cheklovlar xorijiy valyutada ochilgan kartalarga tatbiq etilmaydi.
Bu nima uchun kerak?
Bank kartalaridan foydalanish bo‘yicha tahlil shuni ko‘rsatdiki, bir kishining nomi ostida ochilgan kartalarning katta qismi ko‘pincha firibgarlik maqsadlarida ishlatiladi. Ko‘p hollarda karta egasi o‘z hisobvaraqlari noqonuniy operatsiyalarda qo‘llanilayotganini bilmaydi.
Bugungi kunda:
- 97% bank kartasi egalari (22 million kishi) 5 tadan ortiq kartaga ega emas.
- 3% karta egalari (taxminan 770 ming kishi) 5 ta va 20 ta oralig‘ida kartadan foydalanadi.
- 0,03% (taxminan 7 ming kishi) 20 tadan ko‘p kartalarga ega.
Fuqarolar uchun qulaylik saqlanadi
Markaziy bank yangi qoidalar jismoniy shaxslar uchun kundalik to‘lovlarni amalga oshirishda noqulayliklar keltirib chiqarmaydi, deb ishontirdi. Asosiy maqsad — banklarning faoliyatini tartibga solish va operatsiyalarning xavfsizligini ta’minlash.
Nima bo‘ladi?
Markaziy bank ushbu masalani muntazam kuzatib borishini va qoidalarni jamoatchilik fikrini inobatga olgan holda takomillashtirishini ma’lum qildi. Talablar to‘liq tayyor bo‘lgandan so‘ng, ular keng jamoatchilik va jurnalistlar muhokamasiga taqdim etiladi.
Taklif etilayotgan o‘zgarishlar bank kartalari tizimini yanada shaffof va xavfsiz qilish, qonunbuzarliklarning oldini olish bilan birga, qonuniy foydalanuvchilar uchun qulaylikni saqlab qolishga qaratilgan.

The Central Bank of Uzbekistan has officially clarified rumors circulating on social media, claiming that individuals would be allowed to have only one bank card. These statements are not true. Instead, the introduction of new temporary regulations is being discussed to limit the number of bank cards one individual can own. Specifically, each citizen will be able to hold up to 20 bank cards in total.
What Are the Proposed Limits?
To prevent fraudulent transactions and minimize the use of accounts and cards in illegal schemes, the following limits are being considered:
- Up to 5 cards per bank.
- Up to 20 cards across all banks in total.
These limits will apply to all types of cards, including virtual and co-badged cards.
Important: These restrictions will not apply to cards opened in foreign currency.
Why Is This Necessary?
An analysis of bank card usage revealed that a significant number of cards registered under one individual are often used in fraudulent schemes. In many cases, cardholders were unaware that their accounts were being misused.
Currently:
- 97% of bank cardholders (22 million people) have no more than 5 cards.
- 3% of cardholders (around 770,000 people) have between 5 and 20 cards.
- 0.03% (about 7,000 people) own more than 20 cards.
Convenience Will Be Maintained
The Central Bank assured that the new rules will not create any inconvenience for citizens using cards for everyday payments. The main goal is to regulate banking activities and ensure the security of transactions.
The Central Bank announced that it will continue to monitor the situation and refine the regulations based on public opinion. Once finalized, the requirements will be presented for discussion with the public and journalists.
The proposed changes aim to make the banking card system more transparent and secure, ensuring convenience for law-abiding citizens while preventing misuse.