Kvartira va uylarni sotib olish va sotish O‘zbekistondagi eng qiziq mavzulardan biri hisoblanadi. Bunga sabab, ko‘pchilik uchun kvartira va uylar nafaqat yashash joyi, balki moliyaviy sarmoya sifatida ham ahamiyatga ega. Toshkentda ko‘plab kvartiralar bo‘sh turganligi kuzatiladi, chunki ularning egalari yo keyinchalik yuqori narxlarda sotish uchun, yo pulni saqlab qolish maqsadida sotib olgan bo‘ladi. Joriy yilda uy-joy narxlari bilan nima bo‘lgani va kelajakda nima kutsa bo‘ladi, haqida tahlilchi Timurmalik Elmuradov gapirib berdi.
Ekspertning fikricha, bu yil uy-joy narxlari keskin o‘sishdan to‘xtab, mo‘tadil sur’atlarga qaytdi. Markaziy bankning ma’lumotlariga ko‘ra, yanvar-sentabr oylari oralig‘ida yangi uylar narxi 7,9% ga, eski uylar narxi esa 5% ga qimmatlashgan (dollarda esa ushbu ko‘rsatkichlar atigi 1,9% va 4,7% ni tashkil qiladi). Solishtirish uchun, 2023 yilning shu oylari davomida narxlar o‘sishi 21,5% va 22,8% ni tashkil etgan.
Ko‘chmas mulk bozori umuman olganda stagnatsiya holatiga tushgan: o‘tgan yilga nisbatan savdo bitimlari soni qariyb 20 mingga kamaygan. Bu xaridorlar va sotuvchilarning faoliyati pasayganini ko‘rsatadi.
«So‘nggi 2–3 yil davomida O‘zbekistonda uy-joy narxlari juda tez o‘sib, 40% gacha ko‘tarilgan. Bunga ko‘plab sabablar bor: kechiktirilgan talab, ijaraga bo‘lgan yuqori talab bilan relokantlar oqimi, Ukrainadagi urush boshlanganidan so‘ng moliyaviy resurslar oqimi, ipoteka kreditlashtiruvi rivoji va boshqa omillar. Buning natijasida bozor «qizib ketgan» va ko‘chmas mulk narxlari keskin oshirilgan (overvaluation). Hozir esa talab to‘yinib, bozor sovuq holatga o‘tmoqda va o‘zini o‘nglamoqda,» — deya izoh berdi tahlilchi.
Shuningdek, u ipoteka hajmi kamayganini ta’kidladi — kreditlar umumiy summasi 4% ga, oluvchilar soni esa 20% ga qisqargan. Bu o‘z navbatida uy-joy narxlarining korreksiyasiga olib kelmoqda.
Kvartira hali ham yaxshi sarmoya hisoblanadimi?
Bu yil uy-joy narxlarining o‘sishi hatto inflyatsiyani ham qoplamadi, ya’ni har qanday depozit ko‘proq daromad keltirgan bo‘lardi. Shunga qaramay, uzoq muddatli istiqbolda kvartiralar yaxshi sarmoya bo‘lib qoladi, chunki O‘zbekistonda uy-joyga bo‘lgan ehtiyoj yuqori darajada seziladi.
Shu sababli, ko‘chmas mulk narxlari uzoq vaqt davomida yuqori bo‘lib qolishi kutilmoqda. Biroq, 2022–2023 yillardagi kabi «narxlar bum»ini endi kutish qiyin.

Купля-продажа недвижимости — одна из самых популярных тем в Узбекистане. Это связано с тем, что квартиры и дома в нашей стране для многих являются не только жильем, но и способом вложения денег. Немало квартир в Ташкенте остаются пустующими, поскольку владельцы приобрели их либо с целью дальнейшей перепродажи по более высокой цене, либо как средство сохранения капитала. О том, что происходило с ценами на жилье в этом году и чего ожидать в дальнейшем, рассказал аналитик Тимурмалик Эльмурадов.
По словам эксперта, цены на жилье в этом году перестали стремительно расти и вернулись к более умеренным темпам. Так, по данным Центрального банка, в период с января по сентябрь новое жильё подорожало на 7,9%, а старое — на 5% (в долларах рост составил всего 1,9% и 4,7% соответственно). Для сравнения, за те же месяцы 2023 года прирост цен составлял 21,5% и 22,8% соответственно.
Недвижимость в целом находится в состоянии стагнации: количество сделок купли-продажи по сравнению с прошлым годом сократилось почти на 20 тысяч. Это свидетельствует о снижении активности как покупателей, так и продавцов.
«Последние 2–3 года цены на жильё в Узбекистане росли крайне быстро, достигая увеличения вплоть до 40%. Причин было много: отложенный спрос, приток релокантов с их повышенным спросом на аренду, приток капитала после начала войны в Украине, развитие ипотечного кредитования и другие факторы. Всё это привело к перегреву рынка и значительной переоценённости (overvaluation) недвижимости. Сейчас спрос начал насыщаться, а рынок постепенно остывает и возвращается к более сбалансированному состоянию», — пояснил аналитик.
Кроме того, отметил он, сократился объём ипотеки — уменьшилась как общая сумма выданных кредитов (на 4%), так и количество получателей (на 20%). Это, в свою очередь, приводит к корректировке цен на жильё.
Квартира всё ещё остаётся хорошей инвестицией?
В этом году рост цен на жильё не покрывает даже уровень инфляции, а любой вклад мог бы принести больше прибыли. Тем не менее, в долгосрочной перспективе квартиры остаются неплохой инвестицией, поскольку в Узбекистане ощущается значительная нехватка жилья.
По этой причине стоимость недвижимости ещё долго останется высокой. Однако такого «ценового бума», как в 2022–2023 годах, ожидать уже не стоит.
Богатые богатеют, бедные беднеют. У богатых квартиры «пустуют», у бедных квартиры «тоскуют»… За что боролись, на то и напоролись! Объясните, пожалуйста, где здесь «пахнет» Буюк келажак?