Shahar ma’muriyati noqonuniy ko‘cha reklamalarini butunlay yo‘q qilish niyatida ekanini e’lon qildi va bu reklamalar “bartaraf etiladi”. Hokimiyat vakillari Toshkentda kecha boshlangan va ko‘chalardagi ko‘plab yozuvlar va bannerlarni demontaj qilish bilan bog‘liq reydlarni shu tarzda izohlashdi. Hokimiyatga ko‘ra, bunga fuqarolarning ko‘plab shikoyatlari va reklama uchun tasdiqlangan yagona dizayn-kod sabab bo‘lgan.
“So‘nggi paytlarda ijtimoiy tarmoqlarda shahrimizning chiroyli qiyofasini buzayotgan tartibsiz va yorqin reklamalar haqida tanqidiy fikrlar ko‘proq yangramoqda. Biz sizning xavotirlaringizni tushunamiz va bu borada izohlaringizga faol javob bermoqdamiz. Toshkent shahar hokimiyati uyg‘un va estetik jihatdan yoqimli shahar muhitini yaratishga intilmoqda”, — deya ma’lum qildi ma’muriyat.
Amaldorlar reklamaning tartibsiz joylashtirilishi nafaqat arxitektura ko‘rinishiga putur yetkazishini, balki shaharni kamroq qulay qiladigan ongsiz bezovtalikni keltirib chiqarishini ta’kidlashdi. Ma’muriyat vizual jihatdan yoqimli shahar makonini yaratishga, reklamani shaharning arxitektura qiyofasiga uyg‘un ravishda joylashtirishga qaratilgan.
Ko‘cha reklamalarini tartibga solish uchun hokimiyatning raqamli rivojlanish departamenti tomonidan yagona dizayn-kod ishlab chiqildi. Ushbu kod Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi hamda Milliy reklama industriyasi assotsiatsiyasi tomonidan kelishilgan va Toshkent shahar xalq deputatlari kengashi tomonidan tasdiqlangan. Kod shahar estetik qiyofasini yaxshilash va aholi hamda mehmonlar uchun qulay makon yaratish maqsadida ishlab chiqilgan.
Hokimiyat reklamani boshqaruvchi egalarni o‘z obyektlarini tezda yangi koda muvofiqlashtirishga chaqiradi. Yagona standartni joriy etish nafaqat poytaxtning tashqi qiyofasini yaxshilaydi, balki biznes uchun ham qulay sharoit yaratadi, bu esa potentsial mijozlarning e’tibori va ishonchini oshiradi.
Yangi standartlarga o‘tishni soddalashtirish uchun hokimiyat reklamalarni joylashtiruvchi obyekt egalariga batafsil ko‘rsatmalar ishlab chiqdi. Ushbu qoidalar ranglar gammasi, reklama konstruksiyalarining o‘lchamlari va joylashuvi, shuningdek, shahar arxitekturasi bilan uyg‘unlashishni o‘z ichiga oladi. Ko‘rsatmalarni hokimiyatning rasmiy saytida topish mumkin.
Hokimiyat vakillari ta’kidlaganidek, ushbu standartlarga rioya qilish uyg‘un shahar muhitini yaratish yo‘lida muhim qadam bo‘ladi. Shunday qilib, yangi tartibga solish nafaqat Toshkentning tashqi qiyofasini yaxshilash, balki ko‘cha reklamalariga nisbatan yanada madaniy yondashuvni shakllantirishga qaratilgan bo‘lib, unda sifat va shaharning estetik talablari asosiy o‘rinni egallaydi.

Столичная администрация заявила, что намерена окончательно покончить с незаконной уличной рекламой, которая «будет устранена». Так чиновники объяснили рейды, стартовавшие накануне в Ташкенте, в ходе которых представители хокимията демонтировали множество вывесок и баннеров вдоль улиц. Поводом для этого, по словам хокимията, стали многочисленные жалобы жителей и утверждённый единый дизайн-код для рекламы.
«В последнее время в социальных сетях всё чаще звучит критика в адрес беспорядочной и яркой рекламы, которая портит облик нашего прекрасного города. Мы понимаем ваши обеспокоенности и активно реагируем на ваши замечания. Хокимият города Ташкента стремится создать гармоничную и эстетически приятную городскую среду», — заявили в администрации.
Чиновники подчеркнули, что хаотичное размещение рекламы не только портит визуальное восприятие архитектуры, но и вызывает бессознательное раздражение, делая пребывание в городе менее комфортным. Администрация нацелена создать визуально приятное городское пространство, где реклама гармонично вписывается в архитектурный облик.
Для упорядочивания уличной рекламы хокимият разработал единый дизайн-код, созданный департаментом цифрового развития хокимията. Он был согласован с Комитетом по развитию конкуренции и защите прав потребителей и Национальной ассоциацией рекламной индустрии, а также утвержден Кенгашем народных депутатов Ташкента. Код был создан, чтобы улучшить эстетический облик города и создать комфортное пространство для жителей и гостей.
Хокимият призывает владельцев рекламных конструкций незамедлительно привести свои объекты в соответствие с новым кодом. Введение единого стандарта, по мнению представителей администрации, не только улучшит внешний вид столицы, но и создаст более благоприятные условия для бизнеса, способствуя привлечению большего внимания и доверия со стороны потенциальных клиентов.
Чтобы упростить переход на новые стандарты, хокимият разработал подробные инструкции для владельцев рекламных объектов. Эти правила охватывают такие аспекты, как цветовая гамма, размеры и расположение рекламных конструкций, а также гармоничное сочетание с архитектурой города. Инструкции можно найти на официальном сайте хокимията.
Соблюдение этих стандартов, подчеркнули в хокимияте, станет важным шагом к созданию гармоничной городской среды. Таким образом, новое регулирование нацелено не только на улучшение внешнего облика Ташкента, но и на формирование более цивилизованного подхода к уличной рекламе, где делается акцент на её качество и соответствие городской эстетике.