Zarafshon shahri, Uchkuduk va Tomdi tumanlaridagi 200 ming aholi uchun Toshkentga yetib borish — haqiqiy sinovga aylangan. Poytaxtga borish uchun ular avvalo 250-300 kilometr yo‘lni bosib, Navoiy shahriga yetib olishi, keyin poezd yoki samolyotga o‘tishi kerak bo‘ladi, bu esa yo‘lni sezilarli darajada murakkablashtiradi va uzaytiradi. Bu vaziyatni o‘zgartirish uchun 1980-yillarda qurilgan, lekin hozirda ishlamayotgan Zarafshon aeroportining ishini qayta tiklash yordam berishi mumkin.
Bugungi yig‘ilishda prezident aeroport ishini qayta tiklash imkoniyatini ko‘rib chiqish va tegishli takliflarni tayyorlashni topshirdi. Agar aeroport o‘z faoliyatini qayta boshlasa, aholi Toshkentga to‘g‘ridan-to‘g‘ri uchish imkoniyatiga ega bo‘ladi, bu esa logistika jarayonini osonlashtirib, yo‘l vaqtini sezilarli darajada qisqartiradi.
Aeroport faoliyatini qayta tiklash nafaqat aholi uchun yengillik, balki mintaqa rivojidagi muhim qadam hisoblanadi. Funktsional aeroport nafaqat transport aloqalarini yaxshilashi, balki aholi turmush darajasiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi, biznes faoliyatini qo‘llab-quvvatlashi va hatto yangi investorlarni jalb etishi kutilmoqda.
Hozircha baholash va takliflar tayyorlash ishlari olib borilmoqda. Mintaqa aholisi ushbu masala bo‘yicha tez va ijobiy qaror qabul qilinishiga umid qilmoqda, bu esa Zarafshon va uning atrofidagi hududlarni yashash uchun yanada qulay va ochiqroq qiladi.

Для 200 тысяч жителей Зарафшана, а также Учкудукского и Тамдынского районов, добраться до Ташкента — настоящее испытание. Чтобы попасть в столицу, они сначала должны преодолеть 250-300 километров на автомобиле до города Навои, а затем пересаживаться на поезд или самолёт, что значительно усложняет и удлиняет путь. Изменить эту ситуацию может восстановление работы аэропорт Зарафшана, который был простроен в 1980-х годах, и в настоящее время не функционирует.
На прошедшем сегодня совещании президент поручил рассмотреть возможность возобновления работы аэропорта и представить соответствующие предложения. Если аэропорт снова заработает, жители смогут напрямую летать в Ташкент, что значительно упростит логистику и сократит время на дорогу.
Возобновление работы аэропорта — это не только облегчение для жителей, но и важный шаг в развитии региона. Ожидается, что функционирующий аэропорт не только улучшит транспортное сообщение, но и положительно скажется на уровне жизни, поддержит деловую активность и может даже привлечь новых инвесторов.
Пока идут работы по оценке и подготовке предложений, жители региона надеются на скорое и положительное решение этого вопроса, которое сделает Зарафшан и его окрестности более доступными и комфортными для жизни.