Ekologlar To‘rtko‘l tumanida yashovchi fuqaro qo‘rqmasdan ko‘chadagi ko‘chib yurgan itlarni so‘yib, ularning go‘shti va yog‘ini umumiy ovqatlanish shoxobchalariga hamda sil kasalliklari kasalxonasiga sotish bilan shug‘ullanayotganini ma’lum qilishdi. Bu ma’lumot katta shov-shuvlarga sabab bo‘ldi va, afsuski, tasdiqlandi. It go‘shti kilogrammining narxi 25 ming so‘m bo‘lsa, it yog‘i xaridor talabiga qarab sotilmoqda.
Bu haqda “Ekolog” telegram kanali xabar tarqatdi.
Intervyuda ushbu shaxs o‘z hatti-harakati bilan hech kimning huquqini buzmayotganini aytib, it go‘shti va yog‘iga yuqori talab borligini, ayniqsa bozorda ishlaydigan ayollar orasida talab yuqori ekanligini bildirdi. Uning aytishicha, u hokimiyat qoshidagi daydi hayvonlarni tutuvchi xizmat xodimi sifatida ishlaydi va hayvonlarni tashish uchun “Damas” rusumidagi avtomashina foydalanadi. U shuningdek, hayvonlarni so‘yib, ularni sotishda ayb yo‘qligini ta’kidladi.
O‘zbekiston qonunchiligiga ko‘ra, hayvonlarga nisbatan shafqatsiz munosabatda bo‘lish man etiladi va bunday hatti-harakatlar uchun ma’muriy jazolar ko‘zda tutilgan. Hayvonlarga azob berish uchun 3 dan 5 BHMgacha jarima belgilangan, qayta huquqbuzarlik sodir etilganda esa 10 BHMgacha jarima yoki 15 sutkagacha ma’muriy qamoqqa olinishi mumkin. Agar og‘ir oqibatlarga olib kelgan bo‘lsa, 50 BHMgacha jarima, jamoat ishlari yoki ozodlikni cheklash kabi qattiqroq jazolar qo‘llaniladi.
Bunday holatlar jamiyatda chuqur nafrat va keskin e’tiroz uyg‘otishi kerak. Afsuski, O‘zbekistonda bunday holatlar faqatgina ozgina qism aholini tashvishga solmoqda, boshqa davlatlarda esa bunday harakatlar nafaqat yuridik, balki axloqiy jihatdan ham nomaqbul hisoblanadi. Hayvonlarga nisbatan shafqatsiz munosabat jamiyatning na ekologik va na axloqiy qadriyatlariga mos keladi.
Mahalliy aholi va hayvonlarni himoya qiluvchi faoliyatlar To‘rtko‘l tumani huquq-tartibot organlarini ushbu shaxsning hatti-harakatlariga huquqiy baho berishga va kelgusida bunday holatlarning oldini olish chora-tadbirlarini ko‘rishga chaqirishmoqda.

Экологи распространили тревожную новость о том, что житель Турткульского района Каракалпакстана занимается забоем бездомных собак, после чего продаёт их мясо и жир в местные заведения общественного питания и поставляет в туберкулезную больницу. Эта информация вызвала широкий резонанс, и, к сожалению, подтвердилась. Стоимость собачьего мяса составляет 25 тысяч сумов за килограмм, а собачий жир продаётся в зависимости от спроса.
Эту информацию опубликовал телеграм-канал «Эколог».
В интервью мужчина заявил, что не нарушает ничьих прав, обосновывая свои действия якобы высоким спросом на собачье мясо и жир, который особенно популярен среди женщин, работающих на рынке. По его словам, он является сотрудником службы отлова бездомных животных при хокимияте и использует для транспортировки животных автомобиль марки «Дамас». Он также отметил, что не видит ничего предосудительного в том, чтобы забивать и продавать животных.
Согласно законодательству Узбекистана, жестокое обращение с животными запрещено, и за это предусмотрены административные наказания. Причинение страданий животным грозит штрафом от 3 до 5 БРВ, а повторное правонарушение может повлечь штраф до 10 БРВ или административный арест до 15 суток. В случае серьёзных последствий предусмотрено более строгое наказание: штраф до 50 БРВ, общественные работы или даже ограничение свободы.
Подобные случаи должны вызывать глубокое возмущение и осуждение в обществе. К сожалению, в Узбекистане такие инциденты беспокоят лишь малую часть населения, хотя в других странах подобные действия считаются неприемлемыми не только юридически, но и морально. Жестокое обращение с животными нарушает не только экологические, но и этические нормы общества.
Местные жители и защитники животных призывают правоохранительные органы Турткульского района дать правовую оценку действиям мужчины и принять меры для предотвращения подобных случаев в будущем.