Tailandda 34 yoshli O’zbekiston fuqarosi qo’lga olindi, uni fohishalik uchun ayollarni savdo qilish bilan bog’liq yirik tarmoqni boshqarganlikda ayblashmoqda. Mahalliy politsiyaning ma’lumotiga ko’ra, u 16 oktyabr kuni Janubiy Pattayada, mahalliy migratsiya xizmati tomonidan o’tkazilgan maxsus operatsiya davomida qo’lga olingan. «Miss Gumi» nomi bilan tanilgan ayol mahalliy kondominiumlarda yashab kelgan.
«Miss Gumi» xalqaro qidiruvda bo’lgani sababli qo’lga olingan. Interpol O’zbekiston tomonidan berilgan so’rov asosida «Qizil xabarnoma» (Interpolning qidiruvdagi shaxsni topish va qo’lga olish haqidagi xalqaro ogohlantirish) e’lon qilgan. Tergov ma’lumotlariga ko’ra, ayol yosh o’zbek ayollarni turli mamlakatlarda fohishalik uchun savdo qilish va ularni yollash bilan shug’ullangan. Uning tarmog’iga mansub bir nechta shaxs O’zbekistonda qo’lga olingach, «miss Gumi» Tailandga qochib ketib, yashirinib yurgan.
Ayni vaqtda «miss Gumi» Tailandda sud muhokamasini kutib turibdi. Barcha zarur huquqiy jarayonlar yakunlanganidan so’ng, uni O’zbekistonga deportatsiya qilish uchun migratsiya xizmatiga topshirishadi. U yerda u odam savdosi bilan shug’ullanganlik ayblovlari bilan sud oldida javob beradi.

В Таиланде задержали 34-летнюю гражданку Узбекистана, подозреваемую в руководстве крупной сетью по торговле женщинами для проституции. По информации местной полиции, арест произошёл в Южной Паттайе 16 октября в ходе спецоперации, проведённой иммиграционной службой. Женщина, известная как «мисс Гуми», проживала в одном из местных кондоминиумов.
«Мисс Гуми» была задержана в связи с международным розыском. Интерпол выдал «Красное уведомление» (международное оповещение о розыске и аресте разыскиваемого лица с целью экстрадиции) по запросу властей Узбекистана.
По данным следствия, женщина организовала сеть, которая занималась вербовкой и торговлей молодыми узбекскими женщинами для проституции в различных странах. После того как несколько членов её сети были арестованы в Узбекистане, «мисс Гуми» была вынуждена бежать и скрываться в Таиланде.
На данный момент «мисс Гуми» ожидает правового разбирательства в Таиланде. После завершения всех необходимых юридических процедур её передадут иммиграционной службе для содержания в центре временного содержания до депортации в Узбекистан. Там она предстанет перед судом по обвинениям в организации и участии в торговле людьми.