Tailandda 34 yoshli O’zbekiston fuqarosi qo’lga olindi, uni fohishalik uchun ayollarni savdo qilish bilan bog’liq yirik tarmoqni boshqarganlikda ayblashmoqda. Mahalliy politsiyaning ma’lumotiga ko’ra, u 16 oktyabr kuni Janubiy Pattayada, mahalliy migratsiya xizmati tomonidan o’tkazilgan maxsus operatsiya davomida qo’lga olingan. «Miss Gumi» nomi bilan tanilgan ayol mahalliy kondominiumlarda yashab kelgan.
«Miss Gumi» xalqaro qidiruvda bo’lgani sababli qo’lga olingan. Interpol O’zbekiston tomonidan berilgan so’rov asosida «Qizil xabarnoma» (Interpolning qidiruvdagi shaxsni topish va qo’lga olish haqidagi xalqaro ogohlantirish) e’lon qilgan. Tergov ma’lumotlariga ko’ra, ayol yosh o’zbek ayollarni turli mamlakatlarda fohishalik uchun savdo qilish va ularni yollash bilan shug’ullangan. Uning tarmog’iga mansub bir nechta shaxs O’zbekistonda qo’lga olingach, «miss Gumi» Tailandga qochib ketib, yashirinib yurgan.
Ayni vaqtda «miss Gumi» Tailandda sud muhokamasini kutib turibdi. Barcha zarur huquqiy jarayonlar yakunlanganidan so’ng, uni O’zbekistonga deportatsiya qilish uchun migratsiya xizmatiga topshirishadi. U yerda u odam savdosi bilan shug’ullanganlik ayblovlari bilan sud oldida javob beradi.

A 34-year-old Uzbek citizen was arrested in Thailand on suspicion of leading a large network involved in the trafficking of women for prostitution. According to local police, the arrest took place in South Pattaya on October 16th during a special operation conducted by the immigration service. The woman, known as “Ms. Gumi,” had been living in one of the local condominiums.
Ms. Gumi was arrested due to an international manhunt. Interpol issued a “Red Notice” (an international alert for the search and arrest of a wanted person for extradition) at the request of Uzbek authorities.
According to the investigation, the woman organized a network involved in recruiting and trafficking young Uzbek women for prostitution in various countries. After several members of her network were arrested in Uzbekistan, Ms. Gumi was forced to flee and hide in Thailand.
Ms. Gumi is currently awaiting legal proceedings in Thailand. Once all necessary legal procedures are completed, she will be handed over to the immigration service for detention at a holding facility until her deportation to Uzbekistan. There, she will face trial on charges of organizing and participating in human trafficking.