Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари Тошкентда инсон аъзоларининг ноқонуний савдоси билан шуғулланган талабани қўлга олди. Тергов маълумотларига кўра, ёш йигит Telegram орқали инсон аъзоларини сотиб олиш бўйича эълонлар бериб, бу ишларга воситачилик қилишни таклиф қилган. У бир буйракни 38 минг долларга, жигарни 43 минг долларга, суяк илигини эса 23 минг долларга баҳолаган.
Қўлга олинган шахс ўз ҳаракатларини молиявий қийинчиликлар билан тушунтирган. У 2024 йил апрель ойида органлар савдоси орқали пул ишлаш имконияти ҳақида эшитиб, Telegramдаги махсус гуруҳга қўшилган. Эълонларида у буйрак, жигар ва суяк илигига харидорлар топишни ва катта миқдорда валюта олишни ваъда қилган.
Кўп ўтмай, талаба ўз органларини сотишни истаган бир неча киши билан боғланган. Уларни Германияда операция орқали органларни кўчиришини ва у ерда шифохоналарда танишлари борлигини, барча харажатларни қоплашга тайёр эканликларини айтиб, ишонтирган. Ҳужжатларни расмийлаштириш ва чипталар хариди учун эса 350 доллар миқдорида аванс тўловини талаб қилган.
2024 йил 26 апрелида талаба ўзининг эҳтимолий «мижозларидан» бири билан Тошкентдаги супермаркет олдида учрашган ва келишилган пулни олган. Бироқ унинг ҳаракатлари ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари назоратида бўлган, ва у пулни олган пайтда қўлга олинган.
Судда талаба аслида органларни сотиб олиш ниятида эмаслигини, фақатгина аванс тўловини олиш мақсадида сотувчиларни алдаганини айтиб ўтган.
Суд талабани инсон аъзолари ва тўқималарини савдо қилиш тўғрисидаги моддага биноан айбдор деб топиб, унга уч йил муддатга озодликни чеклаш жазосини тайинлади. Шу вақт мобайнида унга соат 23:00 дан 06:00 гача яшаш жойидан чиқиш, интернет ва мобил алоқа воситаларидан фойдаланиш тақиқланади.

Law enforcement officers in Tashkent arrested a student who was engaged in illegal trafficking of human organs via social networks. According to the investigation, the young man posted ads in Telegram offering to broker organ sales. He valued a kidney at $38,000, a liver at $43,000, and bone marrow at $23,000.
The detainee explained his actions as being driven by financial difficulties. In April 2024, he learned about the opportunity to make money by trading organs and joined one of the Telegram groups dedicated to this topic. In his ads, he promised to find buyers for kidneys, liver, and bone marrow, offering large sums in foreign currency.
Soon, the student made contact with several people who expressed a desire to sell their organs. He assured them that the transplantation would be carried out in Germany, where he allegedly had contacts in hospitals ready to cover all the expenses for the operation and accommodation. To arrange documents and purchase tickets, he demanded an advance payment of $350.
On April 26, 2024, the student met with one of his potential “clients” near a supermarket in Tashkent, where he received the agreed-upon sum. However, his actions were being monitored by law enforcement, and he was arrested at the scene while receiving the money.
In court, the student claimed that he never intended to actually buy organs and was merely deceiving potential sellers to get the advance payment.
The court found the student guilty under the article on the trafficking of human organs and tissues. He was sentenced to three years of restricted freedom. During this time, he is prohibited from leaving his place of residence between 11:00 PM and 6:00 AM, as well as from using the internet and mobile communication.