Яқинда ижтимоий тармоқларда ғалати тарзда ҳаракатланаётган ва сакраётган тез ёрдам машинаси ҳақида видео тарқалди. Бу видео кўплаб изоҳлар ва ҳазилларга сабаб бўлди. «Нима бўлди бу? Ичкарида махфий вечеринками ёки янги тиббий ёрдам услубими? Балки ҳайдовчи гангста-рэп мухлиси ва гидравликали машинани орзу қилганми, клиплардаги каби?» — деб ҳазиллашди ижтимоий тармоқ фойдаланувчилари.
Ҳазилга қарамай, кўплаб фойдаланувчилар тўғри таъкидладиларки, бу вазият жуда жиддий бўлиши мумкин эди. Агар ўша пайтда машина ичида бемор бўлганида, бу унинг саломатлигига ҳақиқий таҳдид солиши мумкин эди. Беморни ташиш пайтида тез ёрдам машинасининг сакраши нафақат ноқулайлик, балки унинг аҳволини ёмонлаштириш хавфини ҳам келтириб чиқаради.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги бу вазият бўйича расмий баёнот берди.
Маълум бўлишича, машинанинг ғалати ҳаракатланишига амортизация тизимининг носозлиги сабаб бўлган. Бу ҳодиса 23 сентябрь куни тонгда содир бўлган бўлиб, Янгихайот туманига тегишли 13-сонли подстанция тез ёрдам машинаси Дўмбиробод ва Фарҳод кўчаларида ҳаракатланаётган пайтда юзага келган. Ҳодиса вақтида машинанинг тезлиги соатига 40 км атрофида бўлган ва ичида фақат ҳайдовчи бўлган.
Мушкулини аниқлашган заҳотиёқ машина Республика тез ёрдам марказининг автопаркига юборилган ва носозлик зудлик билан бартараф этилган. Ҳозирги вақтда машина соз ҳолатда фаолият кўрсатмоқда.
Бундай ҳолатларга йўл қўйиб бўлмайди, шу сабабли биз Соғлиқни сақлаш вазирлиги барча тез ёрдам машиналарининг ҳолатини тўлиқ текширишини кутамиз, шунда келажакда бундай ҳодисалар такрорланмайди.

Недавно в социальных сетях появилось видео со странно едущей и подпрыгивающей скорой помощью. Этот ролик вызвал бурю комментариев и шуток. «Что это было? Секретная вечеринка внутри или новый стиль медпомощи? Может, водитель — большой фанат гангста-рэпа и мечтал о машине с гидравликой, как в клипах?» — с юмором писали пользователи в соцсетях.
Несмотря на юмор, видео вызвало обеспокоенность у многих пользователей, которые правильно отметили, что ситуация могла быть очень серьёзной. Ведь если бы в этот момент в машине находился больной, это могло бы стать настоящей угрозой для его здоровья. Подпрыгивающая скорая помощь во время транспортировки пациента — это не только дискомфорт, но и реальная опасность ухудшения состояния.
Министерство здравоохранения дало официальный комментарий по этой ситуации.
Как стало известно, причиной необычного поведения автомобиля стала неисправность амортизационной системы. Это произошло утром 23 сентября, когда скорая помощь, принадлежащая подстанции №13 Янгихайотского района, двигалась по улицам Думбиробод и Фархадская. В момент инцидента скорость машины составляла около 40 км/ч, и внутри находился только водитель.
Сразу после выявления проблемы автомобиль был отправлен в автопарк Республиканского центра скорой помощи, где неисправность была оперативно устранена. В настоящее время машина находится в рабочем состоянии и продолжает выполнять свою миссию.
Подобные ситуации недопустимы, и мы надеемся, что Минздрав проведет тщательную проверку состояния всех автомобилей скорой помощи, чтобы предотвратить подобные инциденты в будущем.