Сўнгги ҳафталарда Тошкентда кўчмас мулк нархларининг кескин ошиши ҳақида гапирилмоқда. Бунга сабаб қилиб Россиядаги янги мобилизация тўлқинини кўрсатишмоқда, риэлторларнинг фикрига кўра, бу россияликларнинг Ўзбекистонга оқиб келишига ва уй-жойга бўлган талабнинг ортишига олиб келиши мумкин. Ҳозирда Тошкентдаги маклерлар квартира нархларининг кўтарилиши ҳақида фаол муҳокама қилмоқдалар. Кўпчиликнинг айтишича, сентябрь ойидан бери кўчмас мулк нархлари ошишни бошлади ва яқин ойларда бу ўсиш янада кучайиши мумкин.
Тошкентда яшовчи ва квартира сотиб олишни режалаштираётган аёл маклер билан суҳбати ҳақида сўзлаб берди: «Ц-1 ҳудудида ижарага бериш ва инвестиция сифатида квартира сотиб олмоқчимиз. Аммо маклерлар квартира нархлари аллақачон ошишни бошлаганини ва Россиядаги эҳтимолий мобилизация тўлқини туфайли кузда яна бир скачок бўлишини айтишмоқда. Ҳозирда Ц-1 да квадрат метр нархи 2000 дан 3000 долларгача ўзгариб турибди. Бундан ташқари, OLX даги кўплаб эълонлар сохта бўлиб чиқмоқда – қўнғироқ қилсангиз, квартира сотилган ёки сотувдан олинган, аммо бошқасини топиб берамиз деб ваъда беришади», – дея таъкидлади у «Потребитель.уз» платформасида.
Бироқ, барча ҳам нархлар кўтарилиши ҳақидаги миш-мишларни тасдиқлашмаяпти. Марказий ҳудудлардаги квартира сотувчилари ва ижарага берувчиларнинг айтишича, вазият барқарор. Нарх квартиранинг ҳолати, қавати ва жиҳозланишига боғлиқ.
Форумлар ва ижтимоий тармоқлардаги кўплаб фойдаланувчилар кўчмас мулк нархларининг кўтарилишига скептик муносабатда. Баъзилар Россияда мобилизация бўлмаслигини ва Тошкентда кўчмас мулк нархлари аксинча тушиб кетишини таъкидламоқда.
«Россияда ҳеч қандай иккинчи мобилизация бўлмайди, улар ёлланма аскарларни пулга олаяпти. Кўчмас мулк нархлари тушиб бормоқда, сентябрь ойида ижарага бўлган талаб ҳам буни тўхтатиб қўйолмади. Фақат пулга муҳтож бўлганларнинг квартиралари сотилаяпти», – деб ёзди фойдаланувчилардан бири.
Ўзбекистондаги кўчмас мулк бозоридаги вазият ҳам жиддий пасайиш борлигини тасдиқлайди. 2024 йил август ойида 22,2 мингта кўчмас мулк олди-сотдиси қайд этилган бўлиб, бу июль ойига нисбатан 3,5% камроқдир. Йиллик ҳисобда эса олди-сотди ҳажми 20,8% га қисқарган. Бироқ сотув ҳажмининг тушишига қарамай, иккинчи бозорда уй-жой нархлари ўсишда давом этмоқда. 2024 йил август ойида квадрат метр нархи олдинги ойга нисбатан 0,7% га, ўтган йилнинг август ойига нисбатан эса 9,7% га ошган.
Тошкентда иккинчи бозорда ўртача квадрат метр нархи август ойида 1128 долларни ташкил қилди. Айрим ҳудудларда, хусусан, Мирабад ва Олмазор туманларида нархлар ошган бўлса, Шайхонтоҳур, Сергели ва Чилонзор туманларида нархларнинг бироз тушгани қайд этилган.
Шундай қилиб, ҳозирча Тошкентдаги кўчмас мулк бозори ноаниқ ҳолатда қолмоқда. Маклерларнинг прогнозлари амалга ошадими ёки йўқми, Россиядаги янги мобилизация тўлқини Ўзбекистондаги уй-жой нархига ҳақиқатдан ҳам таъсир қиладими, вақт кўрсатади.

В последние недели в Ташкенте заговорили о возможном резком росте цен на недвижимость. Причиной этого называют возможную новую волну мобилизации в России, которая, по мнению некоторых риэлторов, может вызвать приток россиян в Узбекистан и, как следствие, увеличение спроса на жильё. Сейчас ташкентские маклеры активно обсуждают грядущее повышение цен на квартиры. Многие утверждают, что с сентября стоимость недвижимости начала повышаться и рост может серьезно ускориться в ближайшие месяцы.
Одна из жительниц Ташкента, которая планирует приобрести квартиру, рассказала о своём разговоре с маклером.
«Хотим приобрести квартиру на Ц-1 для сдачи в аренду и как инвестицию. Но маклеры говорят, что цены на квартиры уже начали повышаться и ожидается очередной скачок из-за возможной новой мобилизации в России этой осенью. Сейчас цена за квадратный метр на Ц-1 варьируется от 2000 до 3000 долларов. При этом многие объявления на OLX оказались несуществующими – звонишь, а квартиру уже продали или сняли с продажи, но обещают найти другую», – отметила она на платформе «Потребитель.уз».
Однако не все подтверждают слухи о грядущем росте цен. Продавцы и арендодатели квартир в центральных районах сообщают, что ситуация остаётся стабильной. Цена сильно зависит от состояния квартиры, её этажа и оснащённости.
Многие пользователи на форумах и в соцсетях скептически относятся к прогнозам о подорожании недвижимости. Некоторые уверены, что мобилизации в России не будет, а цены на недвижимость в Ташкенте, наоборот, начнут падать.
«Никакой второй мобилизации в России не будет, они набирают наёмников за деньги. Цены на недвижимость падают, и сентябрьский спрос на аренду не смог это остановить. Продаются только те квартиры, владельцам которых срочно нужны деньги», – отметил один из пользователей.
Ситуация на рынке недвижимости Узбекистана в целом подтверждает наличие серьёзного спада. В августе 2024 года было зарегистрировано 22,2 тысячи сделок купли-продажи недвижимости, что на 3,5% меньше по сравнению с июлем. В годовом выражении число сделок сократилось на 20,8%. Однако, несмотря на снижение объёмов продаж, цены на вторичное жильё продолжают расти. Так, в августе 2024 года стоимость квадратного метра выросла на 0,7% по сравнению с предыдущим месяцем и на 9,7% по сравнению с августом 2023 года.
Средняя цена на вторичное жильё в Ташкенте в августе составила 1128 долларов за квадратный метр. В некоторых районах, таких как Мирабадский и Алмазарский, наблюдался рост цен, тогда как в Шайхантахурском, Сергелийском и Чиланзарском районах было зафиксировано небольшое снижение.
Таким образом, рынок недвижимости в Ташкенте пока остаётся в состоянии неопределённости. Время покажет, оправдаются ли прогнозы маклеров, и действительно ли новая волна мобилизации в России повлияет на стоимость жилья в Узбекистане.