Кеча, 16 сентябрь куни, Тошкент метрополитенидаги «Беруний» станциясида одамлар оммавий тўпланиши содир бўлиб, ижтимоий тармоқларда ҳақиқий ажиотаж пайдо қилди. Йўловчиларнинг катта гуруҳи тўғрисидаги видео тезлик билан интернетда тарқалди. Метро вакилларининг тушунтиришича, бу «мегадавка» «Ўзбекистон» йўналишидаги поездлардан бирида вақтинчалик техник носозлик сабабли юзага келган.
Метро матбуот хизмати маълумотига кўра, носозлик 13:23 да «Космонавтлар» бекатидан юриши керак бўлган 33-сонли поездда қайд этилган. Бу ҳодиса натижасида поездлар ўртасидаги одатдаги тўрт дақиқалик интервал ўн дақиқага узайган ва бутун йўналишга таъсир қилган, натижада йўловчиларнинг тўпланишига сабаб бўлган.
Айниқса, вазият «Беруний» бекатида кучайган, чунки интервал яқин атрофда жойлашган олий ўқув юртлари — Тошкент давлат техника университети ва Ўзбекистон миллий университети талабаларининг дарслар вақти билан тўғри келган. Кўплаб талабалар бир вақтда бекатга келган, бу эса тиғилишувни кучайтирган.
Носозлик бартараф этилганидан сўнг, поездлар график бўйича ҳаракатланишни давом эттирган.
Метрополитенда шунингдек келгусида бундай ҳолатларнинг олдини олиш чоралари кўрилаётгани таъкидланган. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги билан биргаликда дарс жадвалларини мувофиқлаштириш ишлари олиб борилмоқда, шу билан метронинг юкламалар соатига тўғри келишининг олдини олиш режалаштирилган.
Метро матбуот хизмати ижтимоий тармоқ фойдаланувчиларига нотўғри маълумот тарқатмаслик ва вазиятни тўғри талқин қилишда журналистик этикага амал қилишларини сўраб мурожаат қилган.
Шундай қилиб, метрополитен маъмуриятининг таъкидлашича, «Беруний» бекатидаги ҳодиса тизимли муаммолар эмас, балки ягона техник носозлик сабабли юзага келган ва у тезда бартараф этилган.

Вчера, 16 сентября, на станции метро «Беруни» Ташкентского метрополитена возникло массовое скопление людей, что вызвало настоящий ажиотаж в социальных сетях. Видео с огромной толпой пассажиров быстро разлетелись по интернету. Как пояснили представители «подземки», «мегадавка» стала результатом временной технической неисправности в одном из составов на линии «Узбекистанская».
По данным пресс-службы метро, неисправность была зафиксирована в 13:23 в составе №33, который должен был отправиться со станции «Космонавты». В результате этого инцидента интервал движения поездов увеличился с обычных четырех до десяти минут, что повлияло на всю линию и привело к скоплению пассажиров.
Особенно ситуация обострилась на станции «Беруни», где интервал совпал с завершением и началом занятий студентов из расположенных неподалеку вузов — Ташкентского государственного технического университета и Национального университета Узбекистана. Многие студенты оказались на станции одновременно, что усилило давку.
После того как неисправность была устранена, движение поездов восстановилось по графику.
В метрополитене также отметили, что предпринимаются шаги для предотвращения подобных ситуаций в будущем. В частности, совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций ведутся работы по согласованию учебных графиков, чтобы избежать совпадений с пиковыми часами в метро.
Пресс-служба метрополитена также обратилась к пользователям соцсетей с просьбой не распространять недостоверную информацию и не искажать ситуацию, соблюдая этику.
Таким образом, по заверениям администрации метрополитена, инцидент на станции «Беруни» был вызван не системными проблемами, а единичной технической неисправностью, которая была оперативно устранена.