АҚШнинг Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) Ўзбекистонда бизнесни қўллаб-қувватлаш лойиҳаси доирасида аризаларни қабул қилиш бошланганини эълон қилди. Маҳаллий тадбиркорлар ўз бизнесини ривожлантириш учун 25 000 дан 100 000 долларгача грант олишлари мумкин.
Ташаббус бизнес муҳитини яхшилаш ва асосий секторларда ўсишни рағбатлантиришга қаратилган бўлиб, текстиль, туризм, «яшил» иқтисодиёт ва ахборот-коммуникация технологиялари (АКТ)ни қамраб олади.
«Грант дастури иқтисодий ўсиш ва ижтимоий инклюзияга ҳисса қўшадиган кичик ва ўрта корхоналар, нодавлат ташкилотлар ва бошқа тузилмаларни қўллаб-қувватлайди. USAID хотин-қизлар, ёшлар ва ногирон гуруҳларни қўллаб-қувватлашга йўналтирилган лойиҳаларни молиялаштиришга алоҳида эътибор қаратади», – дея таъкидлашди АҚШнинг Ўзбекистондаги элчихонасида.
Грантлар миқдори 25 000 дан 100 000 долларгача бўлиб, ҳаммолиялаштириш шарти асосида берилади. USAID кўпчилик корхоналар учун лойиҳа қийматининг 50 фоизини молиялаштиради. Аёллар, ёшлар ва ногирон гуруҳларга қаратилган лойиҳалар учун USAID харажатларнинг 80 фоизгача молиялаштириши мумкин.
Аризаларни топшириш муддати — 2024 йил 15 октябргача. Грант дастури ҳақидаги эълон ва концепцияларни топшириш шакллари шу ердан юклаб олиш мумкин.

Агентство США по международному развитию (USAID) объявило о начале приема заявок в рамках своего проекта по поддержке бизнеса в Узбекистане. Местные предприниматели смогут получить грант от 25 000 до 100 000 долларов на развитие своего дела.
Инициатива направлена на улучшение бизнес-среды и стимулирование роста в ключевых секторах, включая текстиль, туризм, зеленую экономику и информационно-коммуникационные технологии (ИКТ).
«Грантовая программа поддержит широкий спектр организаций, включая малые и средние предприятия, неправительственные организации и другие структуры, способствующие экономическому росту и социальной инклюзии. USAID особое внимание уделяет финансированию проектов, направленных на поддержку женщин, молодежи и уязвимых групп населения», – отметили в посольстве США в Узбекистане.
Размер грантов составит от 25 000 до 100 000 долларов при условии софинансирования. USAID профинансирует 50 процентов стоимости проекта для большинства предприятий. Для проектов, ориентированных на поддержку женщин, молодежи и уязвимых групп населения, USAID может финансировать до 80 процентов расходов.
Срок подачи заявок — до 15 октября 2024 года. Объявление о грантовой программе и шаблоны для подачи концепций можно загрузить здесь.