Кўплаб саволлар ва зарур қонунчилик базаси йўқлигига қарамасдан, Тошкент ҳокимияти аслида эски уйларни бузишни англатувчи реновация жараёнини бошлади. Шаҳар маъмуриятининг «Тошкент Инвест Компанияси» Яшнобод, Юнусобод, Яккасарой ва Чилонзор туманларидаги реновация лойиҳаларида иштирок этувчи компанияларни саралаш жараёнини бошлаганини эълон қилди. Компаниялар 12 сентябргача аризаларини топшириши мумкин, аризалар 7 октябргача кўриб чиқилади.
Жами реновация жараёни пойтахтнинг олти туманига таъсир қилади. Айни пайтда, номаълум сабабларга кўра, Шайхонтоҳур ва Мирзо Улуғбек туманлари рўйхатдан ташқарида қолган. Бу ҳудудларга даъвогарлар аллақачон аниқланганми?
Реновациянинг асосий мақсади — авария ҳолатидаги уйлар жойлашган ерларни хусусий инвесторларга бериш. Бу компаниялар эски уйларни бузиб, янгисини қуришлари, шу билан бирга, снос қилинган уй эгаларининг зарарларини қоплашлари шарт.
Бироқ бу жараён жамоатчилик фаоллари ва депутатлар орасида норозилик тўлқинини келтириб чиқармоқда. Асосий эътирозлар маълумот етишмаслиги ва жараённинг шаффоф эмаслигига боғлиқ. Одамлар барча жараён янгидан ноаниқ тарзда ўтади, деб қўрқмоқда: компенсациялар қандай тўланади, бузилган уй эгаларининг янгидан қурилган уйлардаги манзиллари қандай тақсимланади — буларнинг барчаси аниқ эмас, ва бу аҳоли орасида хавотирни кучайтирмоқда.
Тошкент ҳокимияти эътирозларга жавобан реновация фақат аҳоли розилиги билан ва авария ҳолатида деб тан олинган объектларда амалга оширилишини тушунтирди. Мансабдорлар, шунингдек, маданий ёки меъморий мерос бўлган бинолар бузилмаслигини таъкидладилар.
Шунингдек, ҳокимият август ойи бошида снос ва компенсация тўловлари механизмини тўлиқ эълон қилишга ваъда берганди, бироқ ҳозиргача бу маълумот ошкор қилинмагани аҳолининг саволлари ва норозилигини кучайтирмоқда.
Эслатиб ўтамиз, ўтган ҳафтада БМТнинг яшаш учун етарли тураржой ҳуқуқи бўйича махсус маърузачиси Балакришнан Раджагопал мамлакатда тураржой ҳуқуқини ҳимоя қилиш соҳасида жиддий муаммолар борлигини айтган эди. Унинг сўзларига кўра, қонунчиликда мустаҳкамланган ҳуқуқлар ва уларнинг кундалик ҳаётдаги амалий қўлланиши ўртасида жиддий тафовут бор.
Раджагопал, шунингдек, қурилишчилар ва аҳоли ўртасидаги суд ишларининг аксарияти қурилишчилар фойдасига ҳал этилишини таъкидлади. Экспроприация қилинган тураржой учун компенсациялар кўпинча етарли эмас, кечиктириб ёки умуман тўланмайди.

Несмотря на многочисленные вопросы и отсутствие необходимой законодательной базы, хокимият Ташкента начал процесс реновации, фактически означающий снос старых домов. Структура столичной администрации «Тошкент Инвест Компанияси» объявила о начале отбора компаний для участия в проектах реновации на территориях Яшнабадского, Юнусабадского, Яккасарайского и Чиланзарского районов. Компании должны подать заявки до 12 сентября, а их рассмотрение продлится до 7 октября.
Всего реновация затронет шесть районов столицы. На данный момент вне отбора по непонятным причинам остались Шайханатхурский и Мирзо-Улугбекский район. Неужели, претенденты на эти лакомые территории уже определены?
Основная цель реновации – передача земли, на которой находятся аварийные дома, частным инвесторам. Эти компании будут обязаны снести старое жильё и построить новое, компенсировав владельцам снесённых квартир их потери.
Однако этот процесс вызывает волну недовольства среди общественных деятелей и депутатов. Основные претензии касаются недостатка информации и прозрачности. Люди боятся, что всё снова произойдет непрозрачно, нет ясности, как будет происходить выплата компенсаций, как и по каким критериям владельцам снесённых квартир будет предоставляться новое жильё в построенных домах. Эти вопросы остаются без ответа, что усиливает беспокойство среди населения.
В ответ на критику хокимият Ташкента ранее пояснял, что реновация будет производиться только с согласия жителей и на объектах, признанных аварийными. Чиновники также подчеркивали, что под снос не попадут здания, представляющие культурное или архитектурное наследие.
При этом хокимият еще в начале августа обещал опубликовать детальный механизм сноса и выплат компенсаций жителям, однако на сегодняшний день эта информация остаётся недоступной, что продолжает вызывать вопросы и недовольство среди населения.
Напомним, что специальный докладчик ООН по праву на достаточное жилище Балакришнан Раджагопал на прошлой неделе заявил о серьезных проблемах в области защиты прав на жилье в стране. По его словам, существует значительный разрыв между тем, как эти права закреплены в законодательстве, и их реализацией в повседневной жизни.
Раджагопал также отметил, что подавляющее большинство судебных дел, в которых участвуют застройщики и жители, заканчиваются в пользу застройщиков, а компенсации за экспроприированное жилье часто недостаточны, выплачиваются с опозданием или вообще не выплачиваются.
а что такого ? хокимият выше сенаторов стоит у нас , так как бабло хокимият рубит , а сенат только бумажки передвигает ! посмотрите что творит хоким мирзоулугбекского района ! ему плевать на всех , всем известно под кем он ходит ! Экопарк чей ? вот и там перекрыли всё и будет наслаждение зятю ! Президент, проезжайте по улицам ташкента и посмотрите что творится !