Ўзбекистон Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари божхона органлари билан ҳамкорликда қалбаки дорилар ишлаб чиқариш ва тарқатиш билан шуғулланган йирик жиноий гуруҳни фош қилишди. Текширув давомида жиноятчилар Наманган вилоятида ер ости лабораториясини ташкил қилганликлари маълум бўлди, бу ерда «Зодак», «Анаферон», «Витамин В6», «Хилак Форте» ва бошқа дорилар катта миқдорда ишлаб чиқарилган.
Жиноятчиларни қўлга олиш операцияси 30 январь куни бошланган бўлиб, Чортоқ туманидан бўлган тез ёрдам фельдшери ўз уйидан «Кобальт» автомобилда қалбаки дорилар партиясини олиб чиқиб кетмоқчи бўлган вақтида тўхтатилган. Автомобил салонида ҳужжатлари бўлмаган 1000 та «Зодак» препарати топилган.
Маълум бўлишича, фельдшер ушбу дориларни сотиш мақсадида Андижон вилоятига жўнатмоқчи бўлган. Унинг уйида олиб борилган қидирувлар давомида қалбаки дорилар ишлаб чиқарилган ва сақланган ер ости лабораторияси топилган. Улар орасида машҳур бўлган «Анаферон», «Зодак», «Витамин В6» ва «Хилак Форте» препаратлари ҳам бор эди. Жами бир неча минг қалбаки дорилар, шунингдек, флаконлар, қопқоқлар, қутилар ва уларни ишлаб чиқариш учун зарур бўлган йўриқномалар топилган.
Терговчиларнинг алоҳида эътиборини тортган жиҳат шу бўлдики, фельдшер ўзини ёлғиз эмас, балки ўзининг синглиси ва қариндошини ҳам жиноий фаолиятга жалб қилган. Текширув давомида дориларни тайёрлаш учун зарур бўлган этикеткалар, флаконлар ва бошқа компонентлар Андижондан етказилганлиги аниқланди. Шунингдек, қўлбола дориларни сотишда Қўқон шаҳрида яшовчи бир шахснинг иштироки ҳам маълум бўлди, ундан 150 та қалбаки «Зодак» ва 146 та «Хилак Форте» препарати топилди.
Жиноий тармоқ жуда кенг тарқалган бўлиб, ер ости лабораторияси маҳсулотлари фақат Андижонда эмас, балки мамлакатнинг бошқа шаҳарларида ҳам сотилган. Жиноий гуруҳ аъзолари орасида тиббиёт йўналишида ўқувчи талабалар ҳам бўлган, улар дориларни сотишга ёрдам беришган.
Янгикўрғон туман жиноят ишлари бўйича суди жиноий гуруҳнинг барча аъзоларига ҳукм чиқарди. Тез ёрдам фельдшери ва уни хом ашё билан таъминлаб турган андижонлик фуқаро 5 йил 6 ой озодликдан маҳрум қилиш жазосига маҳкум қилинди. Гуруҳнинг яна тўрт аъзоси 2 йиллик қамоқ жазосига ҳукм қилинди.

Operatives of Uzbekistan’s State Security Service, in collaboration with customs authorities, have uncovered a large criminal group engaged in the production and distribution of counterfeit medicines. During the investigation, it was revealed that the criminals had set up an underground laboratory in the Namangan region, where significant amounts of falsified medical products were being produced, including “Zodak,” “Anaferon,” “Vitamin B6,” “Hilak Forte,” and others.
The operation to apprehend the criminals began on January 30, when a paramedic from the Chartak district was stopped while attempting to transport a batch of counterfeit medicines from his home in a “Cobalt” vehicle. Inside the car, 1,000 packages of “Zodak” without any documentation were found.
It was discovered that the paramedic intended to send the medicines to the Andijan region for sale. During further searches at his home, an underground laboratory was found, where counterfeit drugs were being produced and stored. These included popular medications such as “Anaferon,” “Zodak,” “Vitamin B6,” and “Hilak Forte.” Several thousand packages of counterfeit drugs, along with bottles, caps, packaging, and instructions for further production, were seized.
Investigators paid special attention to the fact that the paramedic was not acting alone but had involved his sister and a relative in the criminal activity. The investigation revealed that labels, bottles, and other components for producing counterfeit medicines were being supplied from Andijan. It was also found that a resident of Kokand was involved in the distribution of these homemade drugs. During a search of his residence, over 150 packages of counterfeit “Zodak” and 146 packages of “Hilak Forte” were seized.
The criminal network turned out to be quite extensive, with products from the underground laboratory being sold not only in Andijan but also in other cities across the country. Among the participants in the criminal group was a medical university student who assisted in the sale of counterfeit drugs.
The Yangikurgan District Court on Criminal Cases has sentenced all members of the criminal group. The paramedic and the Andijan resident who supplied him with raw materials were sentenced to 5 years and 6 months of imprisonment. Four other members of the group received 2 years of imprisonment each.