Ўзбекистон Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари божхона органлари билан ҳамкорликда қалбаки дорилар ишлаб чиқариш ва тарқатиш билан шуғулланган йирик жиноий гуруҳни фош қилишди. Текширув давомида жиноятчилар Наманган вилоятида ер ости лабораториясини ташкил қилганликлари маълум бўлди, бу ерда «Зодак», «Анаферон», «Витамин В6», «Хилак Форте» ва бошқа дорилар катта миқдорда ишлаб чиқарилган.
Жиноятчиларни қўлга олиш операцияси 30 январь куни бошланган бўлиб, Чортоқ туманидан бўлган тез ёрдам фельдшери ўз уйидан «Кобальт» автомобилда қалбаки дорилар партиясини олиб чиқиб кетмоқчи бўлган вақтида тўхтатилган. Автомобил салонида ҳужжатлари бўлмаган 1000 та «Зодак» препарати топилган.
Маълум бўлишича, фельдшер ушбу дориларни сотиш мақсадида Андижон вилоятига жўнатмоқчи бўлган. Унинг уйида олиб борилган қидирувлар давомида қалбаки дорилар ишлаб чиқарилган ва сақланган ер ости лабораторияси топилган. Улар орасида машҳур бўлган «Анаферон», «Зодак», «Витамин В6» ва «Хилак Форте» препаратлари ҳам бор эди. Жами бир неча минг қалбаки дорилар, шунингдек, флаконлар, қопқоқлар, қутилар ва уларни ишлаб чиқариш учун зарур бўлган йўриқномалар топилган.
Терговчиларнинг алоҳида эътиборини тортган жиҳат шу бўлдики, фельдшер ўзини ёлғиз эмас, балки ўзининг синглиси ва қариндошини ҳам жиноий фаолиятга жалб қилган. Текширув давомида дориларни тайёрлаш учун зарур бўлган этикеткалар, флаконлар ва бошқа компонентлар Андижондан етказилганлиги аниқланди. Шунингдек, қўлбола дориларни сотишда Қўқон шаҳрида яшовчи бир шахснинг иштироки ҳам маълум бўлди, ундан 150 та қалбаки «Зодак» ва 146 та «Хилак Форте» препарати топилди.
Жиноий тармоқ жуда кенг тарқалган бўлиб, ер ости лабораторияси маҳсулотлари фақат Андижонда эмас, балки мамлакатнинг бошқа шаҳарларида ҳам сотилган. Жиноий гуруҳ аъзолари орасида тиббиёт йўналишида ўқувчи талабалар ҳам бўлган, улар дориларни сотишга ёрдам беришган.
Янгикўрғон туман жиноят ишлари бўйича суди жиноий гуруҳнинг барча аъзоларига ҳукм чиқарди. Тез ёрдам фельдшери ва уни хом ашё билан таъминлаб турган андижонлик фуқаро 5 йил 6 ой озодликдан маҳрум қилиш жазосига маҳкум қилинди. Гуруҳнинг яна тўрт аъзоси 2 йиллик қамоқ жазосига ҳукм қилинди.

Оперативники Службы государственной безопасности Узбекистана совместно с таможенными органами раскрыли крупную преступную группировку, занимавшуюся производством и распространением поддельных лекарств. В ходе расследования выяснилось, что преступники создали подпольную лабораторию в Наманганской области, где в значительных объемах выпускались фальсифицированные медицинские препараты, среди которых «Зодак», «Анаферон», «Витамин В6», «Хилак Форте» и другие.
Операция по поимке преступников началась 30 января, когда фельдшер скорой помощи из Чартакского района был остановлен при попытке вывезти из своего дома партию поддельных лекарств на автомобиле «Кобальт». В салоне автомобиля были обнаружены 1000 упаковок препарата «Зодак» без документов.
Как стало известно, фельдшер намеревался отправить лекарства в Андижанскую область с целью их продажи. В ходе дальнейших обысков в его доме была обнаружена подпольная лаборатория, где производились и хранились поддельные медикаменты. Среди них были такие популярные препараты, как «Анаферон», «Зодак», «Витамин В6» и «Хилак Форте». Всего было изъято несколько тысяч упаковок поддельных лекарств, а также флаконы, крышки, упаковки и инструкции для дальнейшего производства.
Особое внимание следователей привлекло то, что фельдшер действовал не один, а привлек к преступной деятельности свою сестру и родственника. В процессе расследования было установлено, что этикетки, флаконы и другие компоненты для производства поддельных лекарств поставлялись из Андижана. Также выяснилось, что к сбыту самодельных препаратов был причастен житель Коканда, у которого в ходе обыска было изъято более 150 упаковок поддельного «Зодака» и 146 упаковок «Хилак Форте».
Преступная сеть оказалась довольно обширной: продукция подпольной лаборатории реализовывалась не только в Андижане, но и в других городах страны. Среди участников преступной группы оказался студент медицинского вуза, который помогал в сбыте поддельных препаратов.
Суд Янгикурганского района по уголовным делам вынес приговоры всем участникам преступной группировки. Фельдшер скорой помощи и житель Андижана, снабжавший его сырьем, были приговорены к 5 годам и 6 месяцам лишения свободы. Еще четыре участника группировки получил по 2 года лишения свободы.