Ushbu dam olish kunlari O‘zbekistonda qizdirib turgan jazirama issiqdan kutilgan nafas olish imkoniyati keladi. «O‘zgidromet» prognozlariga ko‘ra, yakshanba kuni kunduzgi harorat 27-32 darajagacha, kechasi esa 17-22 darajagacha pasayadi.
So‘nggi bir necha kun mamlakat aholisi uchun ayniqsa og‘ir kechdi: issiq o‘zining eng yuqori cho‘qqisiga yetdi. Respublikaning ko‘pgina hududlarida kunduzgi harorat 39-41 darajagacha ko‘tarildi, mamlakatning janubiy qismida, xususan, Termiz tumanida harorat 45 darajagacha yetdi.
Biroq kecha O‘zbekistonning shimoli-g‘arbiy hududlariga salqin havo kira boshladi, bu Qoraqalpog‘istonda haroratni 35-38 darajadan 30-33 darajagacha pasayishiga olib keldi.
Bugun va yaqinlashib kelayotgan dam olish kunlarida bu salqin havo butun mamlakat bo‘ylab tarqalishda davom etadi. Bugun va ertaga ko‘pgina hududlarda kunduzgi harorat 31-36 daraja oralig‘ida bo‘lib, yakshanba kuni esa 27-32 darajagacha tushadi. Kechalar ham ancha salqin bo‘ladi – harorat 17-22 darajagacha pasayadi.
Haroratning pasayishiga qo‘shimcha ravishda, shanba va yakshanba kunlari mamlakatning ayrim hududlarida qisqa muddatli yomg‘irlar va momaqaldiroqlar bo‘lishi mumkin. Shanba kuni Qoraqalpog‘iston, Xorazm, Buxoro va Navoiy viloyatlarida yog‘ingarchilik bo‘lishi kutilmoqda, yakshanba kuni esa Toshkent, Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarining ayrim joylarida yomg‘ir va momaqaldiroqlar kuzatilishi mumkin.
Toshkentga kelsak, bugun va ertaga bu yerda o‘zgaruvchan bulutlilik va yog‘ingarchilik kutilmaydi, kunduzgi harorat 33-36 daraja atrofida bo‘ladi. Yakshanba kuni qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq kuzatilishi mumkin, bu haroratning kechasi 19-21 darajaga, kunduzi esa 27-29 darajagacha pasayishiga olib keladi.

This weekend will bring much-needed relief from the scorching heat in Uzbekistan. According to the forecast from UzHydromet, temperatures are expected to drop to 27-32 degrees Celsius during the day on Sunday, with nighttime temperatures falling to 17-22 degrees.
The past few days have been particularly challenging for the residents of the country, as the heat reached its peak. In most regions of the republic, daytime temperatures climbed to 39-41 degrees Celsius, while in the southern part of the country, especially in the Termez area, thermometers registered up to 45 degrees.
However, yesterday, cool air began to move into the northwestern regions of Uzbekistan, causing temperatures in Karakalpakstan to drop from 35-38 degrees to 30-33 degrees.
Today and over the upcoming weekend, this cool front will continue to spread across the entire country. Today and tomorrow, daytime temperatures in most regions will range between 31-36 degrees Celsius, and on Sunday, they are expected to decrease to 27-32 degrees. The nights will also become significantly cooler, with temperatures dropping to 17-22 degrees.
In addition to the temperature drop, brief showers and thunderstorms are expected in some areas of the country on Saturday and Sunday. Rainfall may occur in Karakalpakstan, Khorezm, Bukhara, and Navoi regions on Saturday, while showers and thunderstorms are anticipated in Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions on Sunday.
As for Tashkent, today and tomorrow, partly cloudy skies with no precipitation are expected, with daytime temperatures ranging between 33-36 degrees Celsius. However, on Sunday, a brief rain and thunderstorm may occur, leading to a temperature drop: nighttime temperatures will fall to 19-21 degrees, and daytime temperatures will range between 27-29 degrees.
These weather changes will bring much-needed relief to the residents of the country who have been enduring the prolonged heat.