Адлия вазирлиги кечаси телевизор кўришни ёки мусиқа тинглашни яхши кўрадиган ўзбекистонликларни огоҳлантирди: улар жаримага тортилиши мумкин. Қонунчиликка мувофиқ, соат 23:00 дан 06:00 гача фуқароларнинг осойишталигини ва нормал дам олишини бузиш тақиқланади. Бу қоида телевизор кўриш ва турли аудиотизимлардан баланд овозда фойдаланиш, шунингдек, қўшиқ айтиш ва мусиқа асбобларида ўйнашга тааллуқлидир.
Ушбу қоидаларни бузиш жарима солинишига олиб келиши мумкин. Фуқаролар учун жарима базавий ҳисоб-китоб қийматининг учдан бир қисмини (113 минг сўм) ташкил этади, мансабдор шахслар учун эса учдан бир қисмидан ярим БҲМгача (113 мингдан 170 минг сўмгача) бўлади.
Бундан ташқари, заруратсиз тарзда уй-жой биноларида ва улардан ташқарида олиб бориладиган шовқинли ишлар ҳам ушбу қоидаларга бўйсунади.
«Қаерда бўлишингиздан қатъи назар — квартирада, подъездда ёки кўчада — баланд овозли шовқинлар маъмурий жазога сабаб бўлиши мумкинлигини ёдда тутинг. Қонунни билмаслик жавобгарликдан озод қилмайди», — таъкидлади вазирлик.
Шунинг учун, агар сиз телевизорни баланд овозда кўришни ёки кечаси мусиқа қўйишни яхши кўрсангиз, эҳтимолий оқибатларга тайёр бўлинг. Қонун фуқароларнинг қулай ва тинч дам олишини таъминлашга қаратилган бўлиб, унинг бажарилиши ҳар бир инсоннинг бурчидир.

Минюст предупредил узбекистанцев, которые любят смотреть телевизор или слушать музыку по ночам: их могут оштрафовать. Согласно законодательству, с 23:00 до 06:00 запрещено нарушать покой и нормальный отдых граждан. Это правило распространяется на просмотр телевизора и использование различных аудиосистем на высокой громкости, а также на пение и игру на музыкальных инструментах.
Нарушение этих правил может повлечь за собой наложение штрафа. Для граждан штраф составит одну треть от базовой расчетной величины (113 тысяч сумов), а для должностных лиц + от одной трети до половины БРВ (от 113 тысяч до 170 тысяч сумов).
Кроме того, шумные работы, проводимые внутри и вне жилых зданий без особой необходимости, также подпадают под действие этих правил.
«Независимо от того, где вы находитесь – в квартире, подъезде или на улице, – следует помнить, что громкие звуки могут стать причиной административного наказания. При этом незнание закона не освобождает от ответственности», – подчеркнули в министерстве.
Поэтому, если вы любите смотреть телевизор на высокой громкости или включать музыку ночью, будьте готовы к возможным последствиям. Закон направлен на обеспечение комфортного и спокойного отдыха граждан, и его соблюдение – обязанность каждого.