1 миллион долларлик мукофот билан Тошкентдаги спорткар пойгалари тарихи авж олмоқда. Бугун унга машҳур пойтахт адвокати Шерзод Эгамбердиев қўшилди. У барча иштирокчиларга пойгадан сўнг ҳеч ким орқага чекинмаслиги ва турли баҳоналар билан пулни бермаслиги учун шартнома тузишни таклиф қилди.
Адвокат кўпчилик ижтимоий тармоқларда россиялик блогер Асхаб Тамаевнинг Тошкентда суперкарларда пойга уюштиришга ўзбекистонлик пойгочиларга чақирувини кўрганини таъкидлади. Ғолибга мукофот сифатида 1 миллион доллар тақдим этилиши керак.
Бироқ, Эгамбердиевнинг айтишича, Тамаевнинг Инстаграм аккаунтида бундай пойгалардан бири ортидан у ўз рақибига шартномани бажармаганлиги ва машинани метанол билан қўшимча жиҳозлаганлиги учун даъво қилаётган видеоси бор.
«Биз Тамаев ва унинг Ўзбекистондаги рақиблари ўртасида аниқ шартнома тузишни таклиф қиламиз», деди адвокат. Бу, унинг сўзларига кўра, пойгочилардан бири ғолиб бўлгандан кейин ҳеч қандай тушунмовчиликлар бўлмаслиги учун зарур.
Масала тарихчаси
Яқинда 23 ёшли россиялик блогер Асхаб Тамаев ўзбекистонлик барчага чақирув ташлади – уни пойгада ютган киши мукофот сифатида 1,6 миллион долларлик ноёб Rolls Royce автомобилга эга бўлади.
Бу чақирувга машҳур ўзбек миллионери ва спорткарлар ишқибози Санжар Каримов жавоб берди. У нафақат Европадаги энг тезкор Nissan GT-Rни сотиб олди, балки ҳар бир иштирокчига пойгага ярим миллион доллар қўйишни таклиф қилди.
Бу жавобга Тамаев рози бўлиб, мукофотни 1 миллион долларгача оширишни таклиф қилди. Бу ҳикояга яна бир ўзбекистонлик пойгочи – блогер ва «Тошкентнинг бош машинники» Gonzo G қўшилди, у ҳам Тамаевнинг чақирувини қабул қилиб, BMW M3 Competition Touring автомобилни қўйишга тайёрлигини билдирди.

The story of the sports car races in Tashkent with a prize of $1 million is gaining momentum. Today, renowned Tashkent lawyer Sherzod Egamberdiev joined the fray. He proposed that all race participants sign an agreement to ensure that no one can back out and refuse to pay after losing.
The lawyer noted that many have seen Russian blogger Askhab Tamaev’s challenge on social media to the racers of Uzbekistan to compete in supercars in Tashkent. The prize for the winner is set to be $1 million.
However, according to Egamberdiev, there is a video on Tamaev’s Instagram account after one such race where he complains about his opponent not fulfilling the conditions of the agreement and installing additional methanol equipment on the car.
“We propose drafting a clear agreement between Tamaev and the racer in Uzbekistan who will compete against him,” the lawyer said.
This, he stated, is necessary to avoid any misunderstandings after one of the racers wins.
Background
Recently, 23-year-old Russian blogger Askhab Tamaev issued a challenge to all Uzbeks: whoever beats him in a race will receive a unique Rolls Royce worth $1.6 million as a prize.
This challenge was met by famous Uzbek millionaire and sports car enthusiast Sanjar Karimov. He not only bought the fastest Nissan GT-R in Europe but also proposed that each participant put up $500,000 for the race.
In response, Tamaev accepted these conditions and suggested raising the prize to $1 million.
Another racer from Uzbekistan, blogger and “chief car enthusiast of Tashkent” Gonzo G, joined the story. He announced that he also accepts Tamaev’s challenge and is ready to put his BMW M3 Competition Touring on the line.