Ўзбекистон ҳукумати «Урганч» аэропортини хусусий компанияга бошқарувга беришни режалаштирмоқда. Инвестор ҳаво бандаргоҳини модернизация қилиши керак бўлади. Лойиҳа давлат-хусусий шериклик (ДХШ) доирасида амалга оширилади.
Бугун Uzbekistan Airports лойиҳани амалга ошириш доирасида тендернинг биринчи босқичини (малакани баҳолашга чақириқ) эълон қилди. Аризаларни топширишнинг сўнгги муддати – 2024 йил 14 сентябрь. Инвестор «қуриш, бошқариш, топшириш» (Build-Operate-Transfer) модели бўйича ишлайди.
Бугунги кунда «Урганч» аэропортига 8 авиакомпания мунтазам рейсларни амалга оширади. Бундан ташқари, бу ерга тахминан 40 авиакомпания чартер рейсларини амалга оширади. 2023 йилда аэропорт 590 минг йўловчини қабул қилди, 2024 йилда эса йўловчилар оқими 17% га ўсиши кутилмоқда. Дастлабки прогнозларга кўра, ДХШ даврида йўловчилар оқими ҳар йили ўртача 7,5% га ўсиши кутилмоқда.
Инвестор янги йўловчи терминалини қуриши керак бўлади, у халқаро рейслар учун соатига 1000 киши ва ички рейслар учун соатига 300 йўловчини қабул қила олади. Унинг умумий майдони 39 000 квадрат метрни ташкил қилади.
Бундан ташқари, узунлиги 3500 метр бўлган янги учиш-қўниш йўлаги, асосий ва икки тезкор йўл-йўлак, маъмурий ва юк терминаллари, махсус техника учун бино, овқатланиш мажмуаси қурилиши, шунингдек перронни реконструкция қилиш керак бўлади.

Правительство Узбекистана планирует передать аэропорт «Ургенч» в управление частной компании. Инвестор должен будет провести модернизацию воздушной гавани. Проект будет реализован в рамках государственно-частного партнерства (ГЧП).
Сегодня Uzbekistan Airports объявила первый этап тендера (запрос на квалификацию) в рамках реализации проекта. Крайний срок подачи заявки – 14 сентября 2024 года. Инвестор должен будет работать по модели «строительство, управление, передача» (Build-Operate-Transfer).
На сегодняшний день в аэропорт «Ургенч» совершают регулярные рейсы 8 авиакомпаний. Кроме того, сюда выполняют чартерные рейсы около 40 авиакомпаний. За 2023 год аэропорт обслужил 590 тысяч пассажиров, а в 2024 году ожидается прирост пассажиропотока на 17%. По предварительным прогнозам, в период действия ГЧП пассажиропоток будет расти в среднем на 7,5% ежегодно.
Инвестор должен будет построить новый пассажирский терминал, рассчитанный на обслуживание 1000 человек в час для международных рейсов и 300 пассажиров в час для внутренних рейсов. Его общая площадь составит 39 000 квадратных метров.
Кроме того, будет необходимо построить новую взлетно-посадочную полосу длиной 3500 метров, основную и две скоростные рулежные дорожки, административный и грузовой терминалы, здание для спецтехники, комплекс общественного питания, а также реконструировать перрон.