Ўзбекистон ҳукумати «Урганч» аэропортини хусусий компанияга бошқарувга беришни режалаштирмоқда. Инвестор ҳаво бандаргоҳини модернизация қилиши керак бўлади. Лойиҳа давлат-хусусий шериклик (ДХШ) доирасида амалга оширилади.
Бугун Uzbekistan Airports лойиҳани амалга ошириш доирасида тендернинг биринчи босқичини (малакани баҳолашга чақириқ) эълон қилди. Аризаларни топширишнинг сўнгги муддати – 2024 йил 14 сентябрь. Инвестор «қуриш, бошқариш, топшириш» (Build-Operate-Transfer) модели бўйича ишлайди.
Бугунги кунда «Урганч» аэропортига 8 авиакомпания мунтазам рейсларни амалга оширади. Бундан ташқари, бу ерга тахминан 40 авиакомпания чартер рейсларини амалга оширади. 2023 йилда аэропорт 590 минг йўловчини қабул қилди, 2024 йилда эса йўловчилар оқими 17% га ўсиши кутилмоқда. Дастлабки прогнозларга кўра, ДХШ даврида йўловчилар оқими ҳар йили ўртача 7,5% га ўсиши кутилмоқда.
Инвестор янги йўловчи терминалини қуриши керак бўлади, у халқаро рейслар учун соатига 1000 киши ва ички рейслар учун соатига 300 йўловчини қабул қила олади. Унинг умумий майдони 39 000 квадрат метрни ташкил қилади.
Бундан ташқари, узунлиги 3500 метр бўлган янги учиш-қўниш йўлаги, асосий ва икки тезкор йўл-йўлак, маъмурий ва юк терминаллари, махсус техника учун бино, овқатланиш мажмуаси қурилиши, шунингдек перронни реконструкция қилиш керак бўлади.

The government of Uzbekistan plans to transfer the management of Urgench Airport to a private company. The investor will be required to modernize the airport. The project will be implemented within the framework of a public-private partnership (PPP).
Today, Uzbekistan Airports announced the first stage of the tender (request for qualification) for the project implementation. The deadline for submission is September 14, 2024. The investor will work under the “Build-Operate-Transfer” model.
Currently, Urgench Airport handles regular flights from 8 airlines. Additionally, about 40 airlines operate charter flights to this airport. In 2023, the airport served 590,000 passengers, and in 2024, passenger traffic is expected to increase by 17%. According to preliminary forecasts, during the PPP period, passenger traffic will grow at an average annual rate of 7.5%.
The investor will need to build a new passenger terminal designed to serve 1,000 passengers per hour for international flights and 300 passengers per hour for domestic flights, with a total area of 39,000 square meters.
Moreover, it will be necessary to construct a new 3,500-meter-long runway, the main and two high-speed taxiways, administrative and cargo terminals, a building for special equipment, a catering complex, as well as to reconstruct the apron.