Ўзбекистоннинг пенсия тизимидаги янги ўзгаришлар. 2025 йил 1 мартдан пенсия ёшига етган фуқароларга пенсиялар автоматик тарзда тайинланади, яъни ҳеч қандай ҳужжат талаб қилинмасдан ва фуқаролар давлат органларига мурожаат қилмасдан.
Барча маълумотлар фуқаронинг шахсий маълумотлари тўғрисидаги ахборотлар вазирликлар ва идораларнинг электрон маълумотлар базасидан йиғилади. Янги тизим яратилиши натижасида фуқароларга пенсия тайинлаш учун қўшимча ҳужжатларни йиғиш мақсадида маҳаллий бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси бўлимларига мурожаат қилиш зарур бўлмайди.
«Бундан ташқари, пенсиянинг автоматик тарзда тайинланганлиги, унинг миқдори ёки пенсия тайинлашдан бош тортилганлиги тўғрисидаги маълумотлар пенсия ёшига етган фуқаронинг телефон рақамига СМС-хабар шаклида юборилади. Шунингдек, пенсияга чиқмасдан ишлашни давом эттиришни хоҳлаган ёки пенсия миқдорига норози бўлган фуқароларга пенсия тайинлашни автоматик тартибда тўхтатиш ҳуқуқи берилган», – деб таъкидлади Пенсия жамғармаси.
Пенсия тайинлаш, унинг миқдори ёки пенсия тайинлашдан бош тортилганлиги билан норози бўлган шахслар туман (шаҳар) бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси бўлимига ариза билан мурожаат қилишлари мумкин.

Новые изменения в пенсионной системе Узбекистана. С 1 марта 2025 года гражданам, достигшим пенсионного возраста, пенсии будут назначаться автоматически, то есть без требования каких-либо документов и без обращения гражданина в госорганы.
Вся информация о персональных данных гражданина будет собираться из электронных баз данных министерств и ведомств. В результате создания новой системы гражданам больше не потребуется обращаться в местные отделы внебюджетного Пенсионного фонда для сбора дополнительных документов для назначения пенсии.
«Кроме того, информация об автоматическом назначении пенсии, её размере либо об отказе в пенсии будет отправляться на номер телефона гражданина, достигшего пенсионного возраста, в виде СМС-сообщения. Также гражданам, желающим продолжать работать без выхода на пенсию, или несогласным с размером пенсии, предоставлено право прекратить назначение пенсии в автоматическом порядке», – отметили в Пенсионном фонде.
Лица, несогласные с назначением пенсии, её размером или отказом в назначении пенсии, могут обратиться с заявлением в районный (городской) отдел внебюджетного Пенсионного фонда.
Что за бред? Какая такая система может знать — какой у меня стаж, тем более — СОВЕТСКИЙ? Я ЛИЧНО приду в этот самый фонд. Тем более — я НЕ буду ждать 60-ти, приду в 58 — это разрешено — стажа хватает.