Ўзбекистоннинг пенсия тизимидаги янги ўзгаришлар. 2025 йил 1 мартдан пенсия ёшига етган фуқароларга пенсиялар автоматик тарзда тайинланади, яъни ҳеч қандай ҳужжат талаб қилинмасдан ва фуқаролар давлат органларига мурожаат қилмасдан.
Барча маълумотлар фуқаронинг шахсий маълумотлари тўғрисидаги ахборотлар вазирликлар ва идораларнинг электрон маълумотлар базасидан йиғилади. Янги тизим яратилиши натижасида фуқароларга пенсия тайинлаш учун қўшимча ҳужжатларни йиғиш мақсадида маҳаллий бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси бўлимларига мурожаат қилиш зарур бўлмайди.
«Бундан ташқари, пенсиянинг автоматик тарзда тайинланганлиги, унинг миқдори ёки пенсия тайинлашдан бош тортилганлиги тўғрисидаги маълумотлар пенсия ёшига етган фуқаронинг телефон рақамига СМС-хабар шаклида юборилади. Шунингдек, пенсияга чиқмасдан ишлашни давом эттиришни хоҳлаган ёки пенсия миқдорига норози бўлган фуқароларга пенсия тайинлашни автоматик тартибда тўхтатиш ҳуқуқи берилган», – деб таъкидлади Пенсия жамғармаси.
Пенсия тайинлаш, унинг миқдори ёки пенсия тайинлашдан бош тортилганлиги билан норози бўлган шахслар туман (шаҳар) бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси бўлимига ариза билан мурожаат қилишлари мумкин.

New changes in the pension system of Uzbekistan. From March 1, 2025, citizens who have reached retirement age will be assigned pensions automatically, without requiring any documents or the citizen’s application to state authorities.
All information about the citizen’s personal data will be collected from electronic databases of ministries and departments. As a result of creating the new system, citizens will no longer need to apply to local offices of the off-budget Pension Fund to collect additional documents for pension assignment.
“Moreover, information about the automatic pension assignment, its amount, or the denial of the pension will be sent to the phone number of the citizen who has reached retirement age in the form of an SMS message. Additionally, citizens who wish to continue working without retiring or who disagree with the pension amount are granted the right to stop the automatic pension assignment,” noted the Pension Fund.
Individuals who disagree with the pension assignment, its amount, or the denial of the pension can apply with a statement to the district (city) office of the off-budget Pension Fund.