So‘nggi vaqtlarda huquq-tartibot organlari noodatiy tendensiyani tobora ko‘proq qayd etmoqda: yengil hayot kechiruvchi ayollar va oson daromad topishni istovchilar o‘z mijozlari bilan bo‘lgan yaqin munosabatlarini videoga yozib, keyin ularni shantaj qilishga o‘tayapti. Agar ilgari bunday ishlarni asosan erkaklar qilgan bo‘lsa va qizlarni ularning fotosuratlari yoki videolarini tarqatish bilan qo‘rqitgan bo‘lsa, endi, ko‘rinishidan, bu sohada ham gender tenglik paydo bo‘ldi.
Termizdagi voqea
Yaqinda bunday voqea Termiz shahrida sodir bo‘ldi. 26 yoshli ayol tungi klubda erkak bilan tanishadi. Uning taklifiga binoan, ular yaqin munosabatlar uchun ayolning uyiga borishadi.
Ayol bu vaziyatdan foydalanib, ularning yaqin munosabatlarini yashirincha videoga yozib oladi. Keyinchalik u erkakdan internetga bu videoni joylashtirish bilan tahdid qilib, undan pul talab qiladi. Ammo uning rejalari amalga oshmaydi — pul olayotgan vaqtda ayol tezkor xodimlar tomonidan qo‘lga olinadi.
Sud qarori
Mazkur ish Termiz shahar jinoyat ishlari bo‘yicha sudida ko‘rib chiqildi. Ikkita farzandning onasi bo‘lgan va ajrashgan ayol O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 165-moddasi (tovlamachilik) birinchi qismi bo‘yicha aybdor deb topildi.
Sud unga uch yil muddatga ozodlikni cheklash jazosini tayinladi. Shuningdek, unga 21:00 dan 06:00 gacha yashash joyini tark etish taqiqlandi.
Erkaklar uchun saboq
Ushbu holat ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Ko‘pchilik foydalanuvchilar bunday voqealar oilasi bor erkaklarga saboq bo‘lishi kerakligini ta’kidlashdi.
Biroq, jamoatchilik fikri ikkiga bo‘lindi. Ba’zilar erkakning o‘zi aybdor, chunki u fohisha xizmatlaridan foydalanmasligi kerak edi, deb hisoblashdi. Boshqalar esa har qanday holatda ham shantaj noto‘g‘ri ekanligini ta’kidlashdi.
Ushbu voqea oson daromad yoki aldov yo‘li bilan topilgan pul oxir-oqibat shantajchi zarariga ishlashini eslatadi. Oilasini buzib, yengil hayotning ortidan quvgan erkaklar uchun esa Termizdagi bu voqea qanday oqibatlarga olib kelishi mumkinligini yaqqol ko‘rsatib beradi.

Recently, law enforcement agencies have increasingly reported an unusual trend: women of easy virtue, as well as those simply seeking quick money, have started recording their intimate encounters with clients on video to later blackmail them. If previously this was primarily the domain of men who threatened women with the release of compromising photos or videos, it seems that gender equality has now reached this area as well.
Case in Termez
A recent high-profile incident occurred in Termez. A 26-year-old woman met a man at a nightclub. At her invitation, they went to her home for an intimate encounter.
Seizing the moment, the woman secretly recorded their intimacy on video. Later, she began demanding money from the man, threatening to post the compromising footage online. However, her plan fell apart — she was apprehended by law enforcement officers while receiving the money.
The case was heard in the Termez City Criminal Court. The woman, a divorced mother of two, was found guilty under Article 165, Part 1 of the Criminal Code (extortion).
She was sentenced to three years of restricted freedom, with the condition that she remain at home from 9:00 PM to 6:00 AM.
A Lesson for Men
This case sparked discussions on social media. Many users noted that such stories should serve as a lesson for men who, despite having families, engage with women of easy virtue.
However, public opinion was divided. Some argued that the man was at fault for using the services of a prostitute. Others insisted that blackmail is unacceptable under any circumstances.
This case serves as a reminder that attempting to make easy money or resorting to dishonest ways of earning will eventually backfire on the blackmailer. For men seeking adventures on the side, the story from Termez is a clear example of how such pursuits can end.