Farg‘ona viloyatida ikki jinoiy guruh pichoq va gaz ballonlari qo‘llab ommaviy mushtlashuv uyushtirdi. Natijada 22 kishi qo‘lga olindi.
Huquqni muhofaza qilish organlari ma’lumotlariga ko‘ra, mojaro 2-noyabr kuni maishiy sabab tufayli boshlangan. Voqea videoyozuvlarida guruh a’zolaridan biri raqib guruh vakili bilan janjallashgani va buning oqibatida guruhlardan birining a’zosi jiddiy jarohat olgani aks etgan. Jabrlanuvchi o‘ch olishni istab, odamlarni to‘plab, uchrashuv tayinlagan.
6-noyabrdan 7-noyabrga o‘tar kechasi mojaroning hal qiluvchi lahzasi bo‘ldi. Ikki guruh pichoq va gaz ballonlari bilan qurollanib, Farg‘ona shahridagi Nizomiy ko‘chasida «masalalarni hal qilish» uchun uchrashdi. Natijada bu yerda ommaviy mushtlashuv sodir bo‘ldi.
Davlat xavfsizlik xizmati, huquqni muhofaza qilish organlari va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurash bo‘limi xodimlarining aralashuvi tufayli ushbu to‘qnashuvning og‘ir oqibatlari oldi olindi. Barcha 22 ishtirokchi qo‘lga olinib, mahalliy ichki ishlar organlariga yetkazildi.
Qo‘lga olingan shaxslardan sakkizta pichoq va to‘rtta gaz balloni topildi, ular daliliy ashyo sifatida rasmiylashtirildi.
Ikki nafar qo‘lga olinganga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, ular hibsga olindi. Mojaro ishtirokchilaridan yana o‘ntagiga 15 sutkalik ma’muriy qamoq jazosi tayinlandi. Yana uch kishi jinoiy javobgarlikka tortilmoqda.

Two criminal groups engaged in a mass brawl in Fergana region, using knives and tear gas canisters. As a result, 22 people were detained.
According to law enforcement agencies, the conflict began on November 2 due to a personal dispute. Video recordings of the incident show how members of one gang quarreled with a member of the rival group, resulting in serious injuries to one participant. The injured party, seeking revenge, gathered a group of people and set up a meeting.
The night of November 6-7 became a pivotal moment in the conflict. The two gangs, armed with knives and tear gas canisters, met on Nizomiy Street in Fergana to “settle matters.” This encounter led to a mass fight.
The intervention of the State Security Service, law enforcement, and the organized crime division helped prevent serious consequences from this clash. All 22 participants were detained and taken to local law enforcement agencies.
During a search, eight knives and four tear gas canisters were found on the detainees, which were seized as evidence.
A criminal case has been opened against two of the detainees, and they have been taken into custody. Ten other participants in the conflict received administrative punishment in the form of 15-day arrests. Three others are in the process of being brought to criminal responsibility.