Shahar ma’muriyati Toshkent havosini ifloslayotgan korxonalar va issiqxonalar bilan kurashish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar joriy etilishini ma’lum qildi. Shahar hududida qoidabuzarlarni aniqlash uchun turli idoralar mutaxassislaridan iborat maxsus guruh tuzilib, har kecha reydlar o‘tkazilmoqda.
Mansabdorlar havo ifloslanishi muammosi ayniqsa sovuq mavsum boshlanishi bilan kuchayishini va bu shaharda havo sifati yomonlashishiga olib kelib, aholida asosli xavotir uyg‘otayotganini ta’kidlashdi.
“So‘nggi yillarda tadbirkorlikning tez rivojlanishi va iqtisodiy faoliyatning kengayishi shahar ichida va Toshkent viloyati yaqinida joylashgan issiqxonalarga ham ta’sir ko‘rsatdi. Bu o‘zgarishlar shahar ekologiyasi va aholining salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda,” — deya ta’kidladilar ma’muriyatda.
Korxonalar isitish tizimlarini ekologik talablarga, xususan, qattiq yoqilg‘i iste’moliga muvofiqligini tekshirish maqsadida keng qamrovli ekologik reyd o‘tkazilmoqda. Ishchi guruh tarkibiga ekologiya boshqarmasi, kadastr xizmati, FVV, IIB, «O‘zgidromet», soliq qo‘mitasi va hokimiyat xodimlari kirgan. Guruh maxsus uskunalar bilan jihozlangan bo‘lib, obyektlarda ekologik qoidalarga amal qilinmasligini qayd etmoqda.
Qoidabuzarliklar aniqlangan taqdirda qat’iy chora-tadbirlar ko‘riladi. Ko‘mir qozonlaridan foydalanayotgan korxonalarga og‘ir va yengil kul zarrachalarini ushlab turuvchi filtrlar o‘rnatish buyurildi. Hid va havo rangiga salbiy ta’sir ko‘rsatadigan shina yoki pichan yoqilg‘ilaridan foydalanayotganlarga esa ko‘mir yoqilg‘isiga filtrlar bilan o‘tish talab etildi. Agar talablar bajarilmasa, bunday korxonalar vaqtincha yopilishi mumkin, ayniqsa, og‘ir ekologik sharoitlarda.
Qattiq yoqilg‘i asosidagi ichki yonish tizimlaridan foydalanayotgan barcha obyektlar hisobga olinib, maxsus ro‘yxatga kiritilgan. Isitish mavsumi davomida ularda rejalashtirilmagan tekshiruvlar o‘tkaziladi. Issiqxonalardan tortib oshxona va kafelargacha bo‘lgan barcha ekologik xavf tug‘diruvchi korxonalar qat’iy nazoratga olinadi.
Hokimiyat aholini poytaxt ekologiyasiga g‘amxo‘rlik qilishga va havo ifloslanishining oldini olish uchun chora-tadbirlar ko‘rishga chaqirdi. Shuningdek, ma’muriyat korxonalarga faoliyatini zamonaviy ekologik talablar bilan moslashtirishda maslahat yordam ko‘rsatishga tayyor ekanini ma’lum qildi.

Столичная администрация заявила о реализации комплекса мер по борьбе с предприятиями и теплицами, загрязняющими воздух Ташкента. Для выявления нарушителей в городе создана специальная группа, состоящая из специалистов разных ведомств, которая каждую ночь проводит рейды.
Чиновники отметили, что проблема загрязненного воздуха особенно остро ощущается с наступлением холодов, когда качество воздуха в Ташкенте резко ухудшается, что вызывает обоснованное беспокойство среди жителей.
«Быстрый рост предпринимательства и расширение экономической деятельности в последние годы охватили и тепличные хозяйства, которые находятся как в пределах города, так и в соседних районах Ташкентской области. Эти изменения негативно влияют на экологию города и здоровье горожан», – подчеркнули в администрации.
Для проверки отопительных систем предприятий на предмет соответствия экологическим требованиям, в частности, использования твердого топлива, сейчас проводится комплексный экологический рейд. В рабочую группу входят сотрудники управления экологии, кадастровой службы, МЧС, ГУВД, Узгидромета, налогового комитета и хокимията. Группа оснащена специализированным оборудованием и фиксирует нарушения экологических норм на объектах.
При обнаружении нарушений принимаются решительные меры. Предприятиям, использующим угольные котлы, предписано устанавливать фильтры для задержки тяжелых и легких частиц золы. Тем, кто использует материалы, создающие специфический запах и изменение цвета воздуха, такие как покрышки или печное топливо, предписано переходить на угольное топливо с фильтрацией. В случае несоблюдения требований такие предприятия могут быть временно закрыты, особенно в периоды тяжелой экологической ситуации.
Все объекты, использующие системы внутреннего сгорания на основе твердого топлива, поставлены на учет и включены в специальный реестр. На протяжении отопительного сезона на них будут проводиться внеплановые проверки. Под контроль попадут все предприятия, способные загрязнять атмосферу: от теплиц до ресторанов и кафе, где готовят на открытом огне.
Хокимият также призвал горожан проявить заботу об экологии столицы и принять меры по предотвращению загрязнения. В свою очередь, администрация готова оказать консультативную поддержку предприятиям для приведения их работы в соответствие с современными экологическими нормами.