Yaqinda Samarqanddagi avtobuslardan birida g‘ayrioddiy holat yuz berdi. Ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari avtobus salonidagi oynaga osilgan «Ayollar — oldinda, erkaklar — orqada» yozuvi tushirilgan rasmni joylashtirdilar. Bu orqali haydovchi, ko‘rinadiki, yo‘lovchilarni jinsi bo‘yicha ajratishga qaror qilgan.
Surat 22-raqamli avtobusda olingan. Yo‘lovchilar bu kabi holat Samarqandda uzoq vaqt davomida mavjud ekanligini ta’kidladilar: odatda, ayollar oldingi eshikdan kiradi, erkaklar esa orqa eshikni afzal ko‘rishadi. Ammo endi, ehtimol, haydovchilar bu qoidani rasmiy joriy qilishga qaror qilgan bo‘lib, bu turli xil munosabatlarga sabab bo‘ldi.
Rasmiy munosabat
Samarqand viloyati transport boshqarmasi ma’lum qilishicha, mazkur holat 29 oktyabr kuni «Navbog‘ mahallasi – Pistamozor mahallasi» yo‘nalishida harakatlanayotgan 22-raqamli avtobusda sodir bo‘lgan. Jamoatchilik e’tiroziga sabab bo‘lgan yozuv zudlik bilan olib tashlangan.
Bunday holatlarning oldini olish maqsadida ushbu yo‘nalishda xizmat ko‘rsatuvchi «Dilshodtransservis» kompaniyasi haydovchilari bilan tushuntirish ishlari o‘tkazildi. Barcha xodimlarga yo‘l harakati qoidalariga qat’iy rioya qilish, yo‘lovchilar xavfsizligini ta’minlash, ularga hurmat bilan munosabatda bo‘lish va yo‘lovchilarni jinsi bo‘yicha o‘zboshimchalik bilan ajratmaslik bo‘yicha talablar yana bir bor eslatildi.
Yozuvni joylashtirgan haydovchiga nisbatan kompaniya rahbariyati intizomiy choralar ko‘rgan, ammo bu qanday chora ekanligi boshqarma tomonidan aniqlanmadi.

An unusual incident occurred recently in one of Samarkand’s buses. Social media users posted a photo showing a sign in the bus that read, “Women in the front, men in the back,” attached to a window in the bus cabin. Apparently, the driver decided to separate passengers by gender.
The photo was taken in a bus on route №22. Passengers noted that this trend has informally existed in Samarkand for some time: women generally enter through the front door, while men prefer the back. However, it now seems that drivers have decided to formalize this rule, sparking mixed reactions.
Official Response
The Samarkand Regional Transport Department reported that the incident took place on October 29 in a bus operating on route №22, “Navbog Mahalla – Pistamozor Mahalla.” The sign that caused public outcry was immediately removed.
To prevent similar incidents, the transport company “Dilshodtransservice,” which operates on this route, conducted informative discussions with its drivers. All employees were reminded of their duties and regulations, including the strict observance of traffic rules, ensuring passenger safety, courteous interaction with passengers, and a prohibition on unauthorized gender-based seating divisions.
Disciplinary measures were taken against the driver who posted the sign, although the department did not specify what these measures entailed.